Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Втрачена земля

Чому міські ділянки не виставляють на тендер?
23 жовтня, 2003 - 00:00

Головна проблема в житті нинішнього українського міста — бюджет, коштів у якому, як правило, не вистачає. Коли працює промисловість, виготовляється конкурентоспроможна продукція, питання стоїть не так гостро, як, скажімо, у Рівному, промислові гіганти якого нині практично не працюють. Чи не найбільший в Україні льонокомбінат — зупинено, лихоманить «Азот»...

Так уже повелося, що бюджет Рівного в останні роки складається переважно з прибуткового податку громадян, надходжень від торгівлі та за рахунок зборів від оренди земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності міської громади. Золоте, здавалось би, дно, особливо, що стосується земельних ділянок. Але... Як виявляється, саме тут місто втрачає великі кошти, при тому, що дефіцит бюджету міста складає 9,6 млн. грн.

За прикладами далеко ходити не треба, варто лише згадати липневу сесію Рівнеради та особливо ту її частину, що стосувалася розподілу земельних ділянок. Втім, краще навести конкретний приклад. В одному із земельних рішень, запропонованих для розгляду міським депутатам, був сформульований такий пункт: «Дозволити Управлінню капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради виконати підготовку матеріалів погодження місця розташування одноквартирного житлового будинку на земельній ділянці орієнтовною площею 1000 метрів квадратних на вул. Котляревського (біля існуючого житлового масиву) за рахунок земель житлової та громадської забудови міста». Зовні начебто нічого «такого», якщо не брати до уваги самої площі земельної ділянки (чи не надто вона простора для спорудження лише одного та ще й одноквартирного будинку?). Але саме довкола цієї земельної ділянки розігралася ціла баталія. Розпочалося все з того, що депутат Сергій Одарченко запропонував знайти власника для вже згаданої ділянки шляхом аукціону, тобто зробити її господарем того, хто згоден заплатити найбільше. Зрозуміло, що в бюджет потрапила б зайва копійка.

Але трапилося незрозуміле — більшість депутатів міської ради Рівного за, здавалося б, цілком слушну пропозицію Сергія Одарченка не проголосувала, залишивши ділянку в розпорядженні міського управління капітального будівництва. Таким чином місто в черговий раз позбулося реальної можливості поповнити власний куций бюджет.

Маємо практично безкоштовну роздачу земельних ділянок у Рівному, коли їх передають в розпорядження управлінню капітального будівництва міськвиконкому, а вже там розподіляють поміж майбутніми забудовниками, заключаючи з ними угоди про дольову участь у будівництві житла. Чи не тому, що у списках забудовників — прізвища працівників прокуратури, податкової, інших власників не останніх посад у державних органах? Документально все виглядає бездоганним, і навіть Контрольно-ревізійне управління в Рівненській області під час проведення перевірки не знаходить жодних порушень чинного законодавства. Однак виникає й таке запитання: чому пропозиція виставлення земельних ділянок на аукціон зустрічає такий шалений спротив? Невже гроші, які можна було б таким шляхом отримати, виявилися б зайвими для рівненського бюджету?

Громада міста може тільки спостерігати збоку, як надбання усіх мешканців обласного центру перетворюється на приватне багатство окремих особистостей. Причому за допомогою тих, хто за логікою насамперед мав би бути на сторожі інтересів рівненської громади.

Сергій СТЕПАНИШИН, Рівне
Газета: 
Рубрика: