Середній рівень бідності сільських сімей із дітьми становить 44,7%, що вдвічі перевищує показник бідності серед молодих міських сімей і в 1,6 разу перевищує середній показник по Україні. Як передає Інтерфакс- Україна, про це заявив учора міністр у справах сім’ї, молоді та спорту Юрій Павленко, виступаючи на парламентських слуханнях «Сільська молодь: стан, проблеми та шляхи їх вирішення». Разом із тим Ю. Павленко зазначив, що рівень бідності молодих сільських сімей без дітей у 2,6 разу нижчий, аніж рівень бідності молодих сільських сімей із дітьми. Міністр наголосив, що безробіття та бідність є одними з головних причин міграції населення з сіл до міст. Так, якщо в 2002 році з села виїхали на 24,7 тис. громадян більше, ніж туди приїхали на постійне місце проживання, то в 2003 році село покинули 32 тис. жителів, а в 2004 році — 44,7 тис. жителів. За його словами, саме молодь становить понад половину всіх мігрантів сільської місцевості.
Ю. Павленко зазначив, що соціально-економічне становище сільської молоді ускладнюється нижчим рівнем освіти, аніж у міської молоді. За результатами обстеження умов життя домогосподарств України в 2004 році, 9,1% сільської молоді у віці від 22 років і старше мали повну вищу освіту, у великих містах частка такої молоді становила 28,7%, у малих містах — 17,1%.
Згідно з матеріалами, підготовленими до парламентських слухань, кризові явища у виробничій сфері села позначаються на соціально-культурній і побутовій сфері. Тільки на п’ять сільських поселень припадає один об’єкт служби побуту, 60% сіл не мають відділень зв’язку, 28,5% сіл не мають доріг із твердим покриттям. Крім того, якщо в 1990 році в сільській місцевості діяли 12,6 тис. дошкільних закладів, що охоплювали 43% дітей, то в 2004 році таких закладів діяло 8,2 тис. і вони охоплювали 23% дітей. Крім цього, в 1990 році на селі було 20,1 тис. закладів культури великого типу, а вже в 2004 році — 16,9 тис. У 2004 році 280 сільських фельдшерсько-акушерських пунктів не мали медичних працівників.
Крім того, в матеріалах повідомляється про збільшення частки жителів сільської місцевості, які зловживають наркотиками, а також про достатньо високий рівень злочинності серед молоді. Так, за різні види правопорушень і злочинів до органів внутрішніх справ доставлено в 2004 році 93,4 тис. підлітків, 25,2% яких із сільської місцевості. Ю. Павленко наголосив, що його міністерство розробило та пропонує свої рекомендації з покращання стану справ на селі. Зокрема, міністерство пропонує удосконалити та впровадити механізм гарантованого забезпечення молодих людей першим робочим місцем, квотування робочих місць, стимулювання роботодавців щодо створення додаткових робочих місць для сільської молоді. Крім того, пропонується розробити та впровадити фінансовий механізм закріплення випускників вищих навчальних закладів на селі. За словами міністра, з 88% випускників вищих навчальних закладів, які отримали скерування на роботу в сільській місцевості, 3/4 звільнилися протягом першого року роботи. Тим часом рівень безробіття на селі вдвічі вищий, аніж у місті.
Міністерство також пропонує створити механізм державної підтримки розвитку молодіжного фермерства та молодіжного підприємництва в сільській місцевості, сприяти проходженню сільськими молодими людьми альтернативної служби на підприємствах і організаціях сільської місцевості, розробити та впровадити систему пільгового кредитування сільської молоді на придбання товарів тривалого користування.