З кожним новим днем економіко-політична ситуація в Україні все більше загострюється. І навіть повідомлення Держкомстату про серпневу дефляцію (0,2%) сильно не радує, оскільки зростання цін виробників цього місяця прискорилося до 1,8%. Це говорить про те, що цінове затишшя невдовзі скінчиться. Але при цьому ніхто не знає, як довго триватиме девальвація національної валюти, що дестабілізує промисловість, бізнес і бюджетну сферу й загрожує новими потрясіннями банківській системі та громадянам країни.
Президент Віктор Ющенко вважає, що пряму відповідальність за стабільність гривні несе уряд України. Виступаючи у неділю на одному з телеканалів, глава держави нагадав, що закон «Про Кабінет Міністрів» визначає, що уряд несе відповідальність за економічну, соціальну політику в державі, а також сприяє стабілізації національної валюти. «Уряд не має руйнувати стабільність національних грошей», — сказав Ющенко і навів дані про те, що за сім місяців поточного року Національний банк у понад чотири рази збільшив емісію для фінансування непокритих прибутків держави. «Це, очевидно, й призвело до того, що гривня стала слабкішою», — зазначив Ющенко. Він навіть не виключає відставки голови Нацбанку Володимира Стельмаха до закінчення його повноважень, якщо той і далі становитиме загрозу банківській системі, потураючи політиці уряду в розв’язанні проблем бюджету за допомогою емісії та подальшої девальвації гривні. Про це президент сказав днями в інтерв’ю діловим ЗМІ. «Я наклав повторне вето (на закон про фінансування Нацбанком в об’ємі десяти мільярдів гривень підготовки до Чемпіонату Євро-2012). Кожна емісія сьогодні — мільярд чи півтора — буде критичною для стабілізації гривні. Потреби бюджету в коштах слід покривати за рахунок залучення грошей із ринку, наприклад, випускаючи цінні папери, а не за рахунок емісії, яка девальвує гривню», — сказав Ющенко. За його словами, уряд здійснює тиск на НБУ, щоб отримати доступ до друкарського станка.
З іншого боку, Нацбанк постійно слугує хлопчиком для биття і для «невдячного» уряду, який уже багато разів заявляв, що девальвація — це виключно його провина, оскільки він (а може, «вона») не має жодних законних важелів впливу на НБУ. Однак учора в цій фінансовій перестрілці гілок влади прозвучала нова нота — ще й дуже різке звинувачення на адресу Ющенка, причому з боку його колишньої фракції «Наша Україна — Народна самооборона». Лідер НУ-НС Микола Мартиненко запропонував відновити роботу слідчої комісії парламенту з вивчення ситуації з падінням курсу гривні та причетності до цього Президента України Віктора Ющенка. «Коли всі фахівці — й українські, й закордонні — кажуть про те, що у нас немає економічних підстав для падіння курсу гривні, ми бачимо те, що відбувається на валютному ринку. Ми знаємо, хто контролює в державі Національний банк — це Президент Віктор Андрійович Ющенко. Він, по суті, одноосібно це робить, і гривня в його руках стала розмінною монетою президентських виборів, які скоро наступлять», — сказав Мартиненко на засіданні погоджувальної ради керівників депутатських фракцій. За його словами, голова Нацбанку «зараз де-факто усунутий зі своєї посади, й де-факто цю посаду займає Віктор Ющенко». Депутат вважає, що гнів Президента і його готовність звільнити Стельмаха з посади голови НБУ викликало не падіння гривні, а співпраця НБУ з урядом.
А що думає з цього приводу опозиція? Відповідаючи на це питання «Дня», народний депутат (ПР), президент УСПП Анатолій Кінах сказав: «Я не хочу коментувати Президента України. Але хочу нагадати і йому, й усім, хто працює у владних структурах, що влада і відповідальність — це синоніми». Президент, за словами Кінаха, також відповідає за ситуацію, яка стосується Нацбанку і дуже серйозних проблем, які виникли у фінансовому секторі. Кінах заявив: «Я чекав, що Президент спрямує свої повноваження, свою волю та розум на те, щоб уряд і НБУ мали спільну прозору програму антикризових дій, що є в усіх держав. Натомість ми чуємо взаємні обвинувачення».