Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Двогербна» схема

Чому, попри давно затверджену символіку Києва, чиновники... оголосили новий конкурс
7 серпня, 2018 - 19:06

Який герб Києва істинний, а який — підробка? На перший погляд неможливо розрізнити. Гляньте на сайт Київської міської ради та, приміром, на картку киянина. Міський сайт прикрашає герб авторства Юрія Соломінського — Архангел Михаїл на синьому тлі у червоному плащі, з білими крилами, зі щитом та мечем у руках. На соціальній картці теж Архангел Михаїл, але в малиновому плащі, на блакитному тлі та з білими крилами, прикрашеними золотими смужками. Автор цього герба — Георгій Куровський. Зображення схожі. Але за рішенням Київради 1995 року офіційним гербом столиці було обрано варіант Куровського. Та чомусь місто паралельно користується ніким не затвердженою версією Соломінського. А команда міського голови Віталія Кличка заявила, що з осені візьметься за підготовку абсолютно нового — уже третього герба Києва. Навіщо?

ЗАЗИРНІТЬ У АРХІВИ

На початку червня Віталій Кличко видав розпорядження «Про створення робочої групи щодо підготовки проекту зображення герба Києва». Радикально змінювати герб не будуть, кажуть у мерії, але спробують знайти істину, бо сьогодні у столиці панує двогерб’я, а затверджений герб 1995 року нібито має неправильний опис. Секретар Київської міської ради Володимир Прокопів у коментарях ЗМІ додав, що навесні місто отримало від Національного банку лист із проханням надати право на використання герба Києва для чеканки пам’ятних монет. Тоді ж виявилося, що у міської влади немає рішення, яке визначає порядок використання символіки Києва. Попереднє втратило чинність ще 2010 року. Тому чиновники не вигадали нічого іншого, як створити все з нуля.

Перший київський міський голова Леонід Косаківський переконаний, треба лише підняти архіви та уважно вивчити документи про затвердження міської символіки 23 роки тому. 18 квітня 1995 року міська рада народних депутатів проголосувала за рішення «Про герб міста Києва», де затверджена саме версія Георгія Куровського. Оскільки жодні правки до цих документів не вносилися, наразі немає жодних підстав для заміни герба, тим паче для використання псевдосимволіки.

«Уся ця катавасія почалася ще за мера Олександра Омельченка, який силкувався витерти з пам’яті людей усе, що було пов’язано з моїм ім’ям, — пояснював у своїх дописах у «Фейсбуці» Леонід Косаківський. — Це за його вказівкою освячений герб був прибраний з фасаду будинку Київради. Влада міста, районів, а за ними й інші установи й організації явочним порядком почали використовувати на бланках, у деяких інших випадках зображення герба Києва, що не мало нічого спільного з канонічним гербом, затвердженим Київрадою. У такий спосіб де-факто відбулася підміна символіки міста».

В УСЬОМУ ВИНЕН АРХАНГЕЛ...

За словами пана Косаківського, загалом депутати Київради шість разів голосували за необхідність використання зображення герба, затвердженого саме рішенням від 1995 року. «Коли була обрана нова рада ІІІ скликання та змінилося керівництво міста, поступово це офіційне зображення почали підміняти зображенням авторства Юрія Соломінського, на яке 2006 року було зареєстровано його авторське право. При цьому чинні акти міської ради з питань міської символіки, прийняті в 1995 році, включно з додатками, ніхто не змінював й не скасовував, — пояснював громаді Леонід Косаківський. — Питання полягає лише в забезпеченні виконання раніше прийнятих актів Київради, ніяких нових рішень для цього ухвалювати не потрібно, у створенні якихось робочих груп ніякої необхідності немає».

Пан Косаківський зі свого боку надсилав чимало запитів до мерії, аби розібратися, чому ж вона використовує ніким незатверджений герб. В одній з відповідей від головного управління з питань взаємодії з засобами масової інформації та зв’язків з громадськістю Київської міської державної адміністрації йому пояснили, що все це через відсутність у додатках до прийнятого 1995-го року рішення зображення Архангела Михаїла, його вбрання, кольорів тощо. Дивно, бо істинне зображення архангела чиновники щодня бачать у колонній залі та залі сесійних засідань Київради.

ВЕРСІЯ СОЛОМІНСЬКОГО

Ще один парадокс — якщо раніше Юрій Соломінський уникав коментарів для ЗМІ щодо ситуації з гербом, то зараз навпаки. Наша редакція (та й не тільки) отримала відкритого листа до Київради, КМДА та Ради національної безпеки та оборони від пана Юрія. У ньому він стверджує, що саме його герб був затверджений міською радою у 1995 році. У створенні робочої групи та проведенні конкурсу на визначення нового герба він не бачить потреби, переконуючи, що розроблене ним зображення — законне, відповідне нормам геральдики та історичним канонам. Бо ж версія Георгія Куровського створена в дусі часів Російської імперії, вважає він.

«Спираючись на підроблені документи, Л. Косаківський разом з групою співавторів з числа керівних осіб міської влади розробив цілий пакет документів, що регулювали використання герба Георгія Куровського. У 1998 році новий склад депутатів Київради явочним порядком вилучив фейковий герб Куровського із використання і таким же чином повернув легітимний герб Соломінського, але ані у тому році, ані пізніше керівництво Київради так і не внесло потрібні виправлення у документацію, що стосуються герба Києва», — така версія подій від Юрія Соломінського.

«ПИТАННЯ ГЕРБА МАЄ КОРУПЦІЙНУ СКЛАДОВУ»

Та документи свідчать про інше, переконує громадська діячка та депутат Київради VII скликання Олена Терещенко (Єскіна). За своєї каденції вона отримала з міських архівів весь пакетів документів щодо затвердження герба та прапора Києва із їхнім повним описом. Справжній герб — саме Георгія Куровського.

«Я так розумію, кожна нова влада хоче переробити герб Києва. Думаю, що це питання має корупційну складову. Герб, який був затверджений 1995 року, є офіційним гербом міста Києва. Тобто він має використовуватися на міському та державному рівні. До речі, Юрій Соломінський тоді був співробітником міської ради. Коли я направила запити, щоб мені надали його офіційну декларацію, то його одразу звільнили. Мені було цікаво, чи отримує він кошти за використання герба як автор, чи відображає це в декларації та чи сплачує податки. Оскільки місто поставило киян у незручну ситуацію, бо столиця без жодних договорів використовує символіку, автор якої — приватна особа. І будь-якої миті він може вимагати компенсації за використання його символіки. Або ж він вже отримував кошти за комерційне використання.

Щодо розробки нового герба, то немає жодних юридичних чи інших підстав для цього, — вважає пані Олена. — Леонід Черновецький теж вигадував свій герб. Але він не може змінюватися постійно. Тим паче, претензій у геральдичної палати до затвердженого 1995-го року немає. Нинішня міська влада мала б розібратися зі схемою Соломінського і з’ясувати, чи була там схема та кому це вигідно. Рішення Київради про затвердження герба чинне, тож воно має виконуватися».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: