Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Перший в Україні «поріг пам’яті»

встановлять у Чернівцях на спомин про депортованих у Трансністрію
30 червня, 2017 - 11:06

28 червня минуло 75 років з часу другої хвилі масової депортації євреїв із Чернівців до таборів Трансністрії. Про цю сумну подію чернівчанам і гостям міста буде нагадувати своєрідний «поріг пам’яті».

«У Німеччині давно існує традиція увіковічнення пам’яті жертв Голокосту встановленням так званих каменів спотикання. Це — невеличкі металеві пластинки, причеплені до бруківки, яку закладають у тротуар біля будинку, де колись мешкала постраждала людина. На пластинці вигравірувано її ім’я та подальшу долю, наприклад, депортація певного року до «Аушвіцу». Причому у такий спосіб зберігають пам’ять не про знакові постаті, а про звичайних людей», — каже директор Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини Микола Кушнір.

За його словами, такі «камені спотикання», які доречніше називати «каменями пам’яті», зовсім нещодавно з’явилися в одному-двох містах України. Днями до них долучаться Чернівці.

«Коли потрібно увіковічнити не окрему людину, а подію, що зачепила багатьох, то замість «каменів спотикання» встановлюють своєрідний «поріг пам’яті» — зроблену з міді чи бронзи вузеньку пластинку до 40 сантиметрів завдовжки із відповідним написом, — продовжує М. Кушнір. — Такий перший в Україні «поріг пам’яті» 2 липня буде встановлено біля кіно-мистецького комплексу ім. І. Миколайчука, що у сучасному житловому масиві одного з нових мікрорайонів Чернівців. Річ у тім, що у дорадянський період на цьому місці був спортивний комплекс єврейського товариства «Макабі». Наприкінці червня 1942 року тут зібрали кілька тисяч євреїв із Чернівців для другої хвилі депортації до Трансністрії. Як вдалося з’ясувати, у числі депортованих саме звідси чернівчан були зокрема Зельма Меєрбаум-Айзінгер, батьки Пауля Целана і Петера Деманта, та багато-багато інших невідомих, на жаль, мешканців Чернівців».

«Наш обов’язок — повернути це місце у колективну пам’ять чернівчан. У цьому допоможе Чернівецька міська рада та громада міста Любек, де збирають пожертви для оплати робіт зі встановлення «порогу пам’яті», позаяк, згідно з авторським правом, на це має право лише автор ідеї Гюнтер Демнінг, який спеціально приїде до Чернівців», — додає М. Кушнір. До речі, у заході також візьме участь велика група євреїв — вихідців з Буковини та їхніх нащадків, котрі мають намір відвідати могили предків та місця масових розстрілів і поховань.

Анна ГАРГАЛЯ, Чернівці
Газета: 
Рубрика: