Дейзі-бібліотека складатиметься з аудіокнижок зі зручною навігацією. У Дніпропетровській обласній бібліотеці імені первоучителів слов’янських Кирила та Мефодія зараз працюють над такими книжками. Вже наприкінці цього року всі мешканці регіону з вадами зору зможуть отримати цікаві аудіозаписи у зручному форматі на свій комп’ютер чи телефон.
«Дейзі» — це цифровий формат для запису аудіокнижок. Він особливо зручний для людей з вадами зору, оскільки має функції навігації: повністю незряча людина може протягом кількох секунд знайти будь-який потрібний розділ, параграф чи сторінку у такій аудіокнижці. «З 2014 року у Львові реалізується проект зі створення дейзі-бібліотеки для незрячих людей. Тепер до нього приєднався і Дніпропетровськ. У нашій бібліотеці озвучуватимуть книжки різної тематики і передаватимуть їх до Львова. Там їх переводитимуть у дейзі-формат. Що більше книжок озвучимо, то більше їх буде у вільному доступі. Для виконання цього завдання бібліотеці потрібні читці з гарною дикцією. Здебільшого книжки начитуватимуть українською мовою», — розповіла на прес-конференції заступник директора Дніпропетровської обласної бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія Тетяна Абраїмова.
Зараз у базі української дейзі-бібліотеки 1 266 звукових книжок. Їх можна буде знайти через інтернет чи зателефонувати до обласної бібліотеки. Бібліотекар додасть книжку на віртуальну полицю читача, і вона автоматично з’явиться на його телефоні чи комп’ютері. Керівник Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами Національного університету «Львівська політехніка» Оксана Потімко каже, що проект зі створення дейзі-бібліотеки реалізується спільно із шведською академією «Свефі». «Шведська сторона передала нам 20 спеціальних дейзі-плеєрів. Такі плеєри досить дорогі, але дейзі-форматом можна користуватися і в мобільному телефоні, і в комп’ютері. Для цього потрібно скачати безплатний додаток EFES Reader. Зараз ми залучаємо українські бібліотеки для начитування книжок, аби у грудні в Україні відкрилася он-лайн дейзі-бібліотека. Коли Україна вступить до Міжнародного дейзі-консорціуму, то для незрячих читачів стануть доступними всі дейзі-бібліотеки світу», — сказала вона.