Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ще раз про вакцинацію

Професор медицини Олена Радченко: «Ми повинні мати масовий імунітет»
1 лютого, 2021 - 20:01
ФОТО РЕЙТЕР

«Уряд має чіткий план з проведення вакцинації, законтрактував необхідну кількість вакцин...», — зазначив нещодавно на засіданні Верховної Ради прем’єр Шмигаль. Але не повідомив, якою саме вакциною українців щепитимуть. Також сказав, що вакцинація розпочнеться в лютому (коли саме — теж невідомо. — Т.К.) і що незабаром Україна отримає мільйон доз вакцини. Загалом, за словами прем’єр-міністра, упродовж поточного, 2021-го, та наступного, 2022-го, років вакцинують 50 відсотків населення. Вакцинація  відбуватиметься у п’ять етапів.

Я зараз не розкладатиму, як мовиться, по полицях, хто підлягає щепленню у першу, другу, третю і так далі черги. Зрештою, дасться чути, бо ж традиційно в Україні планується одне, а на ділі виходить геть інше.

Мета цієї моєї розмови з доктором медичних наук, професором кафедри внутрішньої медицини №2 Львівського медичного університету ім. Данила Галицького Оленою Радченко — протипоказання до вакцинації і підготовка до неї, якщо протипоказань нема, також — про різні штами коронавірусу і навіть про алкоголь у контексті вакцинації.

І розмова ця, поза сумнівом, — дуже на часі!

ВСІ ВАКЦИНИ — БІЛКОВІ ПРЕПАРАТИ

— Справа в тому, що людство вперше зустрілося з вакциною проти коронавірусу, — говорить професор Олена Радченко. — Раніше хіба що були вакцини проти вірусу Ебола (геморагічна гарячка Ебола. — Т.К.), бо він також відноситься до цієї родини — коронавірусів. Тому сказати щось про наявність клінічних напрацювань щодо протипоказань, безумовно, важко. Але! Вони є — в сенсі протипоказань до всіх вакцинацій. По-перше, вакцинацію не роблять, якщо людина має гострий період якоїсь інфекції (навіть якщо це сильний нежить). По-друге, вакцинація протипоказана пацієнтам, які мають алергічні реакції на медикаменти, зокрема — на білки, тому що всі вакцини — білкові препарати. По-третє, не можна вакцинуватися пацієнтам з імунними проблемами, з імунодефіцитом.

МІРКУЙМО РЕАЛЬНО!

— Відомо, що в першу чергу вакцинуватимуть людей із груп ризику. Ідеться про медиків, педагогів, соціальних працівників та осіб віком 60+. Але ж відомо таокж, що особи 60+ мають низку хронічних захворювань. Це ж і підвищений артеріальний тиск, й ішемічна хвороба серця, і цукровий діабет... Як отут бути мудрим? А особливо у разі загострення цих хронічних хвороб?

— Зараз людство стоїть, власне, перед проблемою, як врятувати отой, 60+, контингент, найбільш вразливий! Ми знаємо, що дуже активно вакцинація відбувається у Великобританії, у Сполучених Штатах Америки. І, безумовно, коли йде така масова вакцинація, де-не-де виникають якісь побічні явища. Це — цілком зрозуміло і, в принципі, це — цілком очікувано. Я завжди на дискусію про відомі важкі випадки від вакцинації ставлю контрзапитання: «А ви знаєте про кількість смертей від ковіду? Чого більше?». Міркуймо реально! Вакцинація — це єдина надія людства на те, що зможемо повернутися до нормального життя. А інакше так і будемо жити, переходячи з повного локдауну на неповний і знову — на повний. Бо вже знаємо, що є нові штами того вірусу, і він циркулюватиме завжди, постійно вироблятиме нові штами. Великобританія має свій штам, Південна Африка — свій, Бразилія говорить про свій, і невідомо, що буде завтра. Тому вакцинація — єдиний шлях людству навчитися жити з тим вірусом. І ми повинні мати масовий імунітет. Для того і є вакцинація.

Щодо вашого питання про осіб 60+... Я би навіть говорила про осіб 65+. Безумовно, це люди з масою хронічних хвороб. Але... Вище я говорила про протипоказання до вакцинації, і ви, напевно, звернули увагу, що я не називала ні кардіоваскулярних уражень, ні гіпертензій, ні аритмій, ні цукрового діабету. Там є алергічні реакції й імунні хвороби, бо ми не знаємо, як поведуть себе імунодефіцити в умовах ковіду. До речі, є дуже цікаві випадки, пов’язані з тим, що інфекція ковід покращує перебіг злоякісних захворювань крові. Як це не дивно, виникає тривала ремісія чи навіть одужання. Хоча це все — на стадії вивчення. Щодо літніх пацієнтів з хронічними хворобами, то вони повинні підготуватися до вакцинації. Тобто гіпертонік має звернути увагу на контрольованість тиску, хворий на цукровий діабет має внормувати цукор принаймні за два тижні до вакцинації, можливо, проконсультувавшись з лікарем, збільшити дозу цукрознижувальних препаратів. І не забуваймо, що вакцинація — це й емоційних стрес для багатьох, а на тлі стресу підвищуються і тиск, і рівень цукру у крові. Щодо людей з ожирінням, то вони повинні подбати бодай про невелику втрату маси тіла, що позитивно вплине на їхній загальний стан здоров’я і допоможе легше перенести вакцинацію.

ФОТО РЕЙТЕР

Також не завадять перед вакцинацією й невеликі фізичні навантаження, про що нагадують лікарі у тих країнах, де вже проводять щеплення проти ковіду. Тим більше, що у нас ні вдома, ні на найближчій автостоянці, ні у храмі навпроти місця проживання не вакцинуватимуть, тобто на щеплення треба буде йти, а тим людям, які тривалий час провели на самоізоляції, і до цього треба поступово готуватися, щоби фізичне навантаження також не стало додатковим навантаженням на організм.

Тобто всі ймовірні навантаження на організм, і фізичні, й емоційні, мають бути компенсовані...

— Безумовно. От того й треба прагнути за кілька тижнів до вакцинації. Також варто пам’ятати, і за кордоном про це говорять, що перед вакцинацією і опісля неї не можна вживати алкоголь. І про це українцям теж треба нагадувати. 

РІЗНІ ШТАМИ І ВАКЦИНАЦІЯ

— Відомі випадки в моєму оточенні, зрештою, вряди-годи пишуть про це й у ЗМІ, коли людина вдруге, а то й утретє хворіє на ковід. Причому невідомо, відбулося зараження тим самим штамом чи іншим. Напевно, й не вивчається ще у нас це питання. То як узагалі за різних штамів вірусу щепитися?

— Є різні погляди, різні підходи до цієї проблеми. Якщо говорити про вакцини від ковіду в більш широкому плані, то їх є два типи. Один тип, це коли частини білка коронавірусу причеплено до аденовірусу (нашого давнього знайомого, з яким давно співіснуємо). І, власне, так побудована російська вакцина, про яку зараз дуже багато політичних міркувань, і вакцина оксфордська. Як не дивно, Росія і Великобританія у тій ситуації, що маємо, йдуть у парі. Дві інші вакцини — фірми Pfizer і Модерна — абсолютно нового типу, тому ми не можемо порівняти її ефективність.

Це та, що нею щеплять у Сполучених Штатах?

— Так. Вона містить частину мРНК-вірусу, яка розпізнає білок-шип на поверхні вірусу. Ми всі бачили фото коронавірусу — він весь у шипах. І, власне, якщо проти тих шипиків в організмі людини продукуються антитіла, то шипи руйнуються і той вірус, відповідно, не може проникати в клітини, інфікувати їх та розмножуватися, що й зупиняє хворобу.

Щодо тих, хто перехворів і щодо кількох штамів. Станом на сьогодні в Україні, на жаль, не проводять типування вірусу ковіду, незважаючи на те, що у нас говорять про спроможність визначати окремі штами. А випадки повторного зараження можуть бути спричинені двома моментами — або це різні штами, або це випадки повторного зараження через продукування недостатньої кількості антитіл до вірусу. Зокрема, йдеться про випадки, коли людина перехворіла не у важкій формі, відповідно, організм виробив мало антитіл. Власне, у розмовах з моїми колегами про повторні випадки зараження коронавірусом ідеться про те, що перший раз пацієнти перехворіли на Соvid-19 дуже легко.

Щодо різних штамів і вакцинації, то, попри кілька штамів, це — один і той самий коронавірус, з основним генотипом. Відповідно, білки — подібні. Можливо, вакцина буде менш ефективна за наявності інших штамів вірусу, але все одно якась ефективність буде. І її слід очікувати. Бодай в тому, що пацієнт після вакцинації вже не захворіє на ковід важко, а перенесе вірусну інфекцію у легкій формі. Я вважаю, що і це — досягнення.


ДО ТЕМИ

Ковідні перепони

Із лютого в Україні планують розпочати щеплення проти вірусу — та досі немає ні препаратів, ні необхідної довіри людей

На загал складається враження, що із планом вакцинації в Україні вже визначилися. Так, у МОЗ презентували «Дорожню карту з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID-19 і проведення масової вакцинації». За цією картою безкоштовна імунізація громадян проти ковіду розпочнеться в лютому.

Про старт вакцинації саме у в останній місяць зими зазначалося ще наприкінці минулого року. Про це ж учора заявив і президент Володимир Зеленський. У своєму відеозверненні він наголосив, що незабаром країна отримає перший мільйон доз препарату від провідної міжнародної компанії. Ще 200 тисяч має надійти від COVAX в рамках першого етапу постачання. План вакцинації населення від ковіду передбачає чотири етапи проведення щеплень, перший етап у нас, за даними президента, вже розпочато, він триває із січня до квітня 2021 року. Ідеться про вакцинацію людей з критичним ризиком інфікування ковідом та тих, хто виконує критичні функції у боротьбі із пандемією.

Із квітня до червня планують вакцинувати осіб із надзвичайно високим ризиком інфікування та розвитку Covid-19 та медпрацівників; із червня до вересня — людей з високим ризиком інфікування та розвитку Covid-19 і тих, хто виконує функції з підтримки безпеки та життєдіяльності держави; наостанок — із вересня по березень 2022 року — осіб з підвищеним ризиком інфікування та розвитку Covid-19 і тих, що виконують функції з підтримки безпеки та життєдіяльності держави.

Критерії дещо розмиті, як і те, що досі в Україну не доставлено жодної партії вакцини від ковіду. Хіба крім скандальної приватної закупівлі недержавними медзакладами для VIP-осіб. До речі, на запит «Дня» до Служби безпеки України про деталі цієї закупівлі, її достовірність та перебіг розслідування досі не надійшло відповіді (запит надіслано ще 12 січня).

Незважаючи на багато невідомих елементів, кампанію з вакцинації Україна мусить розпочинати, бо вже сильно відстає від країн Європи та світу в цілому, де громадян щеплюють від ковіду ще з грудня. Але проблем кілька — відсутність препаратів для щеплення, відсутність чітких механізмів розподілу та доставки вакцин, тих же пунктів вакцинації, і відсутність довіри до майбутньої кампанії вакцинації (до препаратів у тому числі).

«Ситуація зараз непроста, рішення треба приймати швидше. Україна мусить рухатися синхронно з Європою до набуття колективного імунітету, — зазначає Павло КОВТОНЮК, керівник Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки. — Україна повинна діяти активно та ставити собі за ціль — мати до кінця року колективний імунітет. Це амбітний план, але він конкретний та базується на досвіді. Ми вважаємо, що з квітня Україна повинна почати кампанію масової вакцинації для всіх дорослих. Безоплатно для людей. З особливою увагою до пріоритетних груп. Паралельно має бути розгорнуто два механізми вакцинації — перший, це централізована вакцинація, яка традиційно відбувається в країні,  другий — нам слід організувати масову кампанію з вакцинації, яка повинна стосуватися всього дорослого населення. Ця програма полягає у відшкодування вартості вакцин. Це ідея доступної вакцини, за яку відповідає НСЗУ. Це для дорослих людей. І в рамках цієї компанії повинні бути задіяні всі способи закупівлі вакцини: через МОЗ, через приватних постачальників, ДП «Медичні закупівлі». Процес вакцинації має проходити у спеціальних пунктах. Місце, де можна вакцинуватися, має бути у пішій доступності. Треба до цього поставитися як до мобілізація під час воєнного стану. І уряд, громадяни, і бізнес, і громадський сектор мають працювати на одну мету».

За словами Ковтонюка, очікується, що навесні та влітку на міжнародному ринку утвориться надлишок вакцин від ковіду від різних виробників. І цим має скористатися Україна, щоб забезпечити населення необхідною кількістю препаратів. Передусім — треба налагодити усі можливі механізми їхнього постачання.

«Щоб механізм доступної вакцини запрацював — треба зробити потрапляння вакцини на наш ринок простим, наскільки це можливо. Треба спросити процес реєстрації, спростити вимоги до організації пунктів вакцинації, організувати для закладів, які вакцинуватимуть, механізм об’єднання закупівель та рамкових переговорів через ДП «Медичні закупівлі», і розробити єдиний реєстр вакцинованих, прив’язаних до декларацій із сімейним лікарем. Цю кампанію все одно слід почати навіть з тими можливостями, які зараз є, — продовжує експерт. — Крім цього, має бути готовність людей вакцинуватись, не можна починати кампанію з ідеї, що люди просто прийдуть і зроблять щеплення. Ми знаємо дані соцопитувань, що 63% вважає, що вакцинація — це спосіб подолати пандемію. Але готові вакцинуватися сьогодні лише 40% українців, і лише 6% українців довіряють китайській вакцині, поставка якої поки що єдина реальна для України. Тож навіть якщо вакцина буде, не факт, що люди вакцинуються так, як ми цього хочемо».

Що робить МОЗ із усіх перелічених порад експертів? Майже нічого. Між тим, про необхідність інформаційної кампанії з імунізації та розгортанні пунктів вакцинації по всій країні кілька місяців тому зазначали в «Українській медичній експертній спільноті» та «Всеукраїнській раді захисту прав та безпеки пацієнтів». Без розуміння, навіщо населенню масова імунізація, та без гарантій якості придбаних препаратів нам навряд чи вдасться зрушити з місця.

Інна ЛИХОВИД, «День»

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів
Газета: 
Рубрика: