Україна послідовно дотримується дорожньої мапи для приведення судноплавного каналу «Дунай — Чорне море» в повну відповідність до міжнародних екологічних вимог. Таких висновків було досягнуто під час позачергової наради сторін Конвенції Еспо в Женеві (Швейцарія), йдеться в інформації прес-служби Мінприроди, що надійшла на адресу «Дня».
«Станом на сьогодні Україна в цілому виконала або в процесі виконання усіх вимог для закриття справи. Зокрема, скасовано попереднє рішення щодо реалізації проекту глибоководного суднового ходу «Дунай — Чорне море» на українській ділянці дельти, ведуться консультації з Румунією, проводиться моніторинг, національне законодавство приведено у відповідність з вимогами Конвенції Еспо», — прокоментував ситуацію заступник міністра екології та природних ресурсів України з питань євроінтеграції Микола Кузьо.
Учасники позачергової наради сторін Конвенції Еспо позитивно відзначили кроки та підхід України щодо приведення проекту глибоководного суднового ходу у відповідність до вимог Конвенції з подальшою можливістю зняття раніше винесеного попередження уряду України.
«Комітет з питань дотримання та сторони Конвенції дійшли висновку, що виконання дорожньої мапи, запропонованої Україною, дозволить привести проект Дунай — Чорне море у відповідність до Конвенції. Ми розраховуємо, що відповідальні державні органи здійснять усі узгоджені заходи в найближчій перспективі», — резюмував заступник міністра.
Водночас він не виключає, що відповідне рішення, у тому числі щодо зняття попередження, може бути ухвалено вже під час наступного засідання наради сторін Конвенції Еспо 2020 року.
Як відомо, 2011 року під час наради сторін Конвенції Еспо (Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті) уряду України було винесено попередження у зв’язку з недотриманням міжнародних екологічних норм під час реалізації проекту глибоководного суднового ходу Дунай — Чорне море на українській території.
Нагадаємо, уряд України ухвалив рішення про будівництво каналу «Дунай — Чорне море» з метою відновлення судноплавства по українській частині гирла р.Дунай. Канал почав функціонувати 2007 року. Загалом було споруджено понад 2700 км підхідного каналу в частині гирла Бистре.
Тоді екологи почали бити на сполох щодо негативних наслідків будівництва каналу «Дунай — Чорне море» для біорізноманіття дельти Дунаю, яка входить до складу Дунайського біосферного заповідника і звернулися до міжнародних інстанцій зі скаргами щодо порушень національного законодавства та міжнародних зобов’язань України в сфері охорони довкілля. Комітет із впровадження Конвенції Еспо неодноразово розглядав звіти України і в результаті ухвалив рішення про тривале недотримання Україною вимог Конвенції та рекомендував нараді сторін ввести в дію попередження.