Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Закритий клуб» громадського контролю

Чому дорадчі органи при госпітальних округах ризикують стати осередками корупції
19 липня, 2017 - 12:33

Створення госпітальних округів має забезпечити максимальній кількості хворих доступ до спеціалізованого лікування. Округи треба формувати так, щоб кожна людина могла дістатися до центральної лікарні за годину. Координувати заклади в окрузі, визначати їхні проблеми та потреби повинен спеціальний орган — госпітальна рада. «Цей орган не є окремим рівнем виконавчої влади, — підкреслює Юрій ПОЛІЩУК, член Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я. — Це інструмент співробітництва громад, дискусійний майданчик, де обговорюються пропозиції стосовно роботи округу».

Рада має визначати перспективні заклади-центри округу та рекомендувати слабшим перепрофілювання. Її члени оцінюють необхідні та наявні ресурси, можливі інвестиції, пропонують варіанти розподілу коштів і маршрути для транспортування хворих.

Згідно з наказом міністерства, членів госпітальної ради делегує туди місцеве самоврядування. Документ не обмежує людей за віком, досвідом чи посадою, тож увійти до складу цього органу може будь-хто. Через це у деяких регіонах орган, який має давати поради чиновникам, сформовано з тих-таки чиновників. У багатьох областях не було публічних роз’яснень суті цієї реформи, ради часто формувалися поспіхом і за зачиненими дверима. Депутати місцевих рад, які голосували за склад нового органу, не завжди вчасно отримували списки кандидатів або взагалі не розуміли, про що йдеться.

«Керівники на місцях, замість сприяння антикорупційним реформам, створюють підконтрольну собі структуру з освоєння коштів, — підкреслює Юрій Поліщук. — Рада, що складається з чиновників та їхніх підлеглих, може перетворитися на закритий клуб, де вирішуватимуть, як «правильно» розподіляти гроші».

Представник Громадської ради при МОЗ наголошує, що правильно та ефективно організувати роботу медичних закладів у округах можуть тільки досвідчені фахівці, які займалися інтенсивним лікуванням і транспортуванням хворих та евакуацією постраждалих.

Формування госпітальних округів має завершитися до кінця року. Юрій Поліщук переконаний, що часу на порятунок реформи достатньо. Треба змінити нормативно-правові акти та заборонити чиновникам входити до складу цих рад. Такі дії мають вирішити конфлікт інтересів, мінімізувати тиск на лікарів і запобігти корупції. Округи, які вже мають затверджені госпітальні ради, встигнуть сформувати новий склад із професіоналів.

Дар’я ТРАПЕЗНІКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: