Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Запізніла реакція Міносвіти

Свідчить про те, що ризики для збереження ЗНО лишаються
16 червня, 2020 - 19:31
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Від вихідних уся освітня спільнота  живе у режимі суцільної невизначеності — то що ж буде далі із системою зовнішнього незалежного оцінювання? Пробні сесії проходять дистанційно, оскільки уряд в останній момент захвилювався через небезпеку поширення коронавірусу та відмовився від аудиторного варіанту. До речі, через неготовність система дала збій, випускникам доводилося по кілька разів реєструватися, аби скласти тести онлайн.

Із заяв МОЗ, МОН та Офісу Президента зрозуміло, що доля основного ЗНО буде вирішуватися цього тижня. Знову ж таки — усе залежатиме від епідеміологічної ситуації в країні. Якщо зважати на статистичні дані, котрі за останні тижні значно зросли у порівнянні з минулим місяцем, то для хвилювань справді є підстави, і в перенесенні ЗНО немає нічого виняткового. Однак перенесення не повинно означати скасування. І саме про відміну тестування публічно заявляв освітній омбудсмен Сергій Горбачов, інформацію отримав із трьох різних джерел.

Поведінка Міністерства освіти та науки теж наводить на роздуми, що щось тут нечисто, і справа не лише в карантині. Коли громадські діячі в один голос заявляли про неможливість скасування ЗНО, у Міносвіти мовчали. Лише надвечір 15 червня, коли стало зрозуміло, що доля незалежного тестування буде вирішуватися у найближчі дні, в.о. міністра освіти та науки Любомира Мандзій заявила, що відомство готове до проведення ЗНО у безпечних умовах та відповідно до рекомендацій головного державного санітарного лікаря України.

«Скасування ЗНО є неприпустимим, оскільки це єдиний об’єктивний інструмент оцінювання та механізм прозорого вступу до вишу, а його відсутність створить значні корупційні ризики», — додала Любомира Мандзій. Зі свого боку МОЗ готує параметри, яким має відповідати епідеміологічна ситуація для безпечного проведення ЗНО.

Та заява міністерства з’явилася досить запізно, МОН мало одне з перших реагувати на можливий зрив ЗНО. По-друге, у словах тимчасової керівниці міністерства нема категоричних заперечень, що ніхто скасовувати ЗНО не збирається.

«Я сподіваюся, всі зрозуміли, що загроза скасування ЗНО реальна? І заява МОН тому підтвердження, — відзначила у Фейсбуці екс-радниця міністра освіти та науки, співзасновниця ГО «Смарт Освіта» Іванна КОБЕРНИК. — Центральний орган виконавчої влади, відповідальний за здійснення політики в освітній сфері, не сказав: «Ви що, подуріли зі своїм флеш-мобом? Це все неправда, ніхто навіть не думав зазіхати на єдину успішну завершену освітню реформу». Інформація про реальність планів влади відмінити ЗНО складається в пазл. Головний ініціатор і драйвер ідеї, як це не сумно, — Офіс Президента. Інформація від кількох незалежних один від одного джерел. На питання, а як відбуватиметься вступ,  звучить дуже проста відповідь: «Університети самі знають, що робити, вони організують».

Між тим, ректори деяких закладів вищої освіти після закидів громадськості, що багатьом із них на руку скасування ЗНО, почали публічно заявляти про протилежне. Нагадаємо, із протестом проти скасування ЗНО до МОН приходили випускники. Загалом систему незалежного оцінювання підтримує 73% українців.  А з більшістю варто рахуватися.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: