Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

+50 копійок за пачку цигарок = добудований Охматдит

Чотири варіанти зростання акцизу в Україні в 2017 році
1 грудня, 2016 - 12:01

Міністерство фінансів подало законопроект №5132-д, в якому запропонувало підвищити ставку специфічного акцизу і мінімальне акцизне податкове зобов’язання (мінімальний специфічний акциз) на сигарети на 30%, а непрямі податки на підакцизні товари (адвалорний акциз)  підвищити на 3 відсоткові пункти — з 12% до 15%.

Проти підвищення специфічного акцизу ніхто не виступав, але піднялася хвиля заперечень проти підвищення адвалорного акцизу. Ці заперечення базувалися на припущенні, що це зростання вигідне лише виробникам дешевих сигарет. Народний депутат Михайло Кобцев нібито запропонував замість підвищення адвалорного акцизу підвищити специфічний акциз не на 30%, а на 40%.

Перший — варіант Мінфіну — зростання обох специфічних ставок на 30%, зростання адвалерної ставки до 15%. У порівнянні з 2016 роком акциз на дешеві сигарети зростає на 2,55 гривні на пачку з 20 сигарет, на дорогі сигарети — максимум на 3 гривні.

Другий — зростання обох специфічних ставок на 30%, адвалерна ставка не змінюється. Акциз на дешеві сигарети зростає на 2,55 гривні на пачку з 20 сигарет, на дорогі сигарети — максимум на 2 гривні (на 1 гривню менше, ніж у варіанті Мінфіну).

Третій  — «варіант Кобцева» — зростання обох специфічних ставок на 40%, адвалерна ставка не змінюється.  У порівнянні з 2016 роком акциз на дешеві сигарети зростає на 3,40 гривні на пачку з 20 сигарет, на дорогі сигарети — максимум на 2,5 гривні, що майже на 1 гривню менше, ніж на дешеві сигарети, і на 0,4 гривні менше, ніж у варіанті Мінфіну.

Фактично Кобцев прагне зменшити акцизне навантаження для виробників дорогих сигарет, що не дивно, враховуючи, що його дочка працює у корпорації Філіп Морріс.

Для суворих противників підвищення адвалерного податку пропонуємо ще один варіант: специфічний акциз підвищується на 50%, мінімальне акцизне податкове зобов’язання на 40%, а адвалорний акциз не змінюється. І є ще один варіант, згідно з ним  акциз на дешеві сигарети зростає на 3,40 гривні на пачку з 20 сигарет (так само, як і у варіанті Кобцева). А акциз на дорогі сигарети зростає на 3,19 гривні. Тобто маємо майже паритетне зростання з невеличким бонусом для виробників дорогих цигарок.

В останньому варіанті середній акциз на пачку сигарет становитиме приблизно 12,5 гривні. У варіантах Мінфіну та Кобцева середній акциз становитиме лише 12 гривень. При обсязі ринку 3,25 мільярдів пачок сигарет зростання середнього акцизу на 0,5 гривні означає зростання доходів бюджету на 1,6 мільярдів гривень.

Рівно стільки потрібно, щоб добудувати дитячу лікарню Охматдит («Ми вважаємо, що нам ще буде достатньо для того, щоб завершити будівництво, 1,6—1,7 мільярда гривень», — заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман два тижні тому.).

І це без збільшення адвалерного акцизу і при рівномірному зростанні акцизу на дорогі та дешеві сигарети. Але чи готові підтримати такий варіант прибічники специфічного акцизу?

Костянтин КРАСОВСЬКИЙ, завідувач сектору контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України
Рубрика: