Голова Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) «Мотор» (Київ, вул. Підвисоцького) Вікторія Погорєлова впевнена, що для всіх організацій, які так чи інакше обслуговують мешканців, — ціла покрівля, сухий підвал і чистий під’їзд — це аксіома. На жаль, насправді це не так. І однією із причин цього, як вважає директор департаменту розвитку житлово-комунального господарства Мінрегіонбуду Наталія Олійник, є те, що в Україні, де вже приватизовано 95% квартир, і попит, і пропозиція відповідних послуг монополізовані. В той же час вона впевнена, що, починаючи з 2015 року, громадяни України отримають право на вільний вибір організацій, які будуть обслуговувати їхні будинки та квартири. В результаті конкуренція на ринку змусить і державні (комунальні), і приватні ЖЕКи, і управляючі компанії, а також інші організації, які обслуговують житло, не лише поліпшити якість обслуговування, але і працювати за економічно обґрунтованими справедливими тарифами.
На думку Олійник, цьому сприятиме розроблений у міністерстві закон про особливості права власності в багатоквартирних будинках. Він не лише усуває багато проблем, що заважають налагодженню роботи ОСББ, але й дає можливість мешканцям будинків, де такі об’єднання не створені, приймати рішення щодо управління й утримування свого житла.
Начальник управління розвитку та реформування житлово-комунальної інфраструктури Київської міської державної адміністрації Петро Пантелєєв упевнений в тому, що ОСББ повинні створюватися не для того, щоб замінити ЖЕКи. За його словами, проблеми в цих організаціях виникають саме тоді, коли вони починають надавати послуги. Чиновник упевнений, що завдання об’єднань співвласників полягає саме в тому, щоб забезпечувати та реалізовувати для своїх членів право вибору обслуговуючої організації, впливати як на цей вибір, так і на якість роботи ЖЕКів, незалежно від форми їх власності, сприяти добросовісній конкуренції на цьому ринку, щоб підприємець боровся за хорошу думку мешканців.
Голова Голосіївської районної держадміністрації (м. Київ) Юрій Курінний ще рік тому сам очолював приватний ЖЕК. Він переконаний, що державний ЖЕК повинен поступитися своїм місцем приватним організаціям, і підкреслює, що це позиція не лише керівництва столиці, але й керівництва країни. «Що заважає створювати ОСББ? — запитує голова райдержадміністрації і відповідає. — Наші люди звиклися сміливо обговорювати всі проблеми на кухні, але мало хто наважується брати на себе відповідальність — страшно. Ми є власниками свого житла, а все інше — не наше, а державне. Але чому держава повинна думати про нашу приватну власність?» Чиновник наполягає на тому, що в країні повинна вестися «гіперактивна» роз’яснювальна робота на користь ОСББ. Його, як голову райдержадміністрації, «вже замучило постійне протистояння мешканців і ЖЕКів, які один одного «тихо ненавидять». Визначити, яку якість послуг хочуть отримати мешканці, можна лише через ОСББ, упевнений Курінний. Альтернативи створенню цих об’єднань, на його думку, немає і не буде. «Лише після створення в моєму будинку ОСББ, я сам вибиратиму, хто мене обслуговуватиме, — я можу найняти аутсорсингову компанію, і послуги, наприклад, двірника коштуватимуть мені дешевше, а у дворі стане чистіше».
Далеко не в усьому згоден із чиновниками директор аналітично-дослідницького центру «Інститут міста» Олександр Сергієнко. Він називає ОСББ великою фантастичною ілюзією і згадує екс-главу Мінрегіонбуду Анатолія Близнюка, який обіцяв незабаром (до 2015 року) ліквідувати всі державні ЖЕКи, замінивши їх ОСББ. І який результат? Реформа ЖКГ, як і решта змін у нашій країні, на думку експерта, «буксують». Він вважає, що відсутність реформ у ЖКГ влаштовує і владу, і мешканців та розповідає про свої сумніви щодо ОСББ. За його словами, довіряти такій організації це все одно, що вкладати гроші в підприємство, яким керують загальні збори працівників. Адже ключові питання повинні вирішуватися на таких зборах, а скликати їх у будинку, як правило, неможливо. Маючи досвід, Сергієнко зауважує, що в ОСББ, як правило, проводяться лише одні, установчі, збори, а далі всі питання вирішує правління. Експерт стверджує, що знає безліч випадків, коли правління стає «свавільним», і рядові члени втрачають контроль над ним та не можуть впливати на його діяльність. Такий конфлікт вирішити неможливо, оскільки правління відмовляється проводити збори, а всі контролюючі органи відповідають: це ваше внутрішнє питання...
Проте експерт бачить вихід із ситуації, яка склалася з приводу ОСББ і ЖЕКів, в тому, щоб усі ці об’єднання й організації працювали відкрито, прозоро, публічно звітували про свою роботу...
І тут зі своєрідним звітом перед журналістами виступив керівник приватного ЖЕКу житлового комплексу «Паркове місто» Володимир Прохоренко. Він розповів про свою організацію багато цікавого та незвичайного. Наприклад, двірники, обслуговуючи дві ділянки, отримують тут зарплату 4300 гривень. Це дозволяє вимагати від них належної якості роботу. Під’їзди прибираються щодня. На зміні завжди є сантехніки й електрики, які швидко приходять на виклики мешканців (будинки диспетчеризовані) та оперативно усувають несправності. Рахунки надсилаються мешканцям електронною поштою, а сплатити їх можна тут же, в ЖЕКу, де встановлений відповідний термінал. Обрали собі належну організацію з експлуатації ліфтів. Вона навіть встановила чергування свого співробітника у вантажному ліфті, і тепер його не перенавантажують — він завжди справний. Відповідаючи на питання журналістів про те, скільки коштують послуги його контори, «приватний управляючий будинком» назвав цифру — 3,92 гривень за квадратний метр. І тут же прозвучали дані за середнім тарифом в аналогічних організаціях — 3,05—3,09 гривень. Власне, різниця не настільки вже велика, до того ж у «Парковому місті» вища поверховість, отже, і більші витрати на експлуатацію ліфтів та інших інженерних систем.
Не тільки недоліки мають діючі у столиці кондомініуми (і чому у нас надають перевагу незграбній абревіатурі ОСББ, а не цьому слову, яке гарно звучить на багатьох мовах?). Вікторія Погорєлова розповіла характерний випадок із досвіду. Свого часу в районі завелися хулігани, що влаштовували пожежі в під’їздах. Майже одночасно вони «попорядкували» в її будинку і в будинку, що обслуговується державним ЖЕКом. І там і там мешканці, звичайно, боролися з пожежею та із задимленням. Але якщо «державні люди» вибили скло у вікнах, то «мої», розповідає Погорєлова, вікна просто відкрили... Адже це не нічиє, а їхнє майно.