Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Батьки» монополізму

До ринку документації докладуть рук МВС і Мінфін
26 липня, 2005 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК'ЯНЧЕНКА

Можливо, незабаром ми станемо свідками того, як ринок різних видів документації потрапить до одних рук. МВС і Мінфін вирішили віддати консорціуму «ЕДАПС», куди входить не тільки поліграфкомбінат «Зоря», але також і доволі відоме СП «Голографія», що монополізувало свого часу виготовлення голограми на все державне — від тютюнових виробів до автомобільних посвідчень, ще й випуск пластикових карток і полікарбонатних сторінок документів. У консорціумі безпосередньо картками буде займатися створене всього рік тому ТОВ «Знак». Серед його засновників і власників Мінфін, МВС і швейцарська компанія Trub.

Виробничих потужностей підприємства, зі слів директора «Знаку» Валерія Кобліцького, вистачить для того, щоб виготовити пластикові документи, якщо вже уряд вирішить їх вводити, для всіх громадян країни. Своїх намірів керівництво ТОВ не приховує і говорить про глобальні види на ринок. Утім, якість обіцяють на світовому рівні, а ціни — нижчі. Але чи можна вірити монополісту?

З одного боку, наявність такого підприємства в Україні позитивна: відпадає потреба в імпорті, простіше буде перейти до сучасніших видів документації. А ось те, що весь ринок потрапляє в міністерські руки — це вже загроза.

Історія створення ТОВ вельми цікава. Як розказав «Дню» член наглядової ради «ЕДАПС» Георгій Бейлін, уряд у 2004 році оголосив тендер на систему з виготовлення пластикових документів і карток, і «ЕДАПС» його виграв. А до нього підключили швейцарську компанію, яка і до того вже співробітничала з консорціумом. Правда, Георгій Бейлін відзначив, що й тут урядова комісія вибирала між кількома компаніями, але швейцарців вибрала тому, що в цієї країни висока репутації, а у компанії хороша якість продукції. В це залишається лише повірити...

Ось тільки ні міністерства, ні швейцарці своїх грошей у виробництво не вкладали. Trub допоміг із технікою, міністерства забезпечили інформаційну підтримку та перевірку достовірності даних, які надаються. Ну і, природно, всі вони, володіючи повним пакетом акцій ТОВ, створили статутний фонд, трохи сміхотворний для підприємства з 64 млн. грн. вкладень в технічну частину — $6 тисяч.

Відповідаючи на запитання «Дня» Валерій Кобліцький заявив, що грошей від держави вони не отримували й тому, незважаючи на те, що фундатором були Білоконь із Азаровим, проблем із Луценком і Пинзеником у них немає. Недаремно ж поки що єдине замовлення заводу, який недавно відкрився — посвідчення співробітників МВС.

Ну не вчить, мабуть, наших можновладців досвід попередників. Нагадаємо, що найбільший скандал, в якому брав учать і «ЕДАПС», був якраз пов'язаний із МВС. Найбільше замовлення «Голографія» отримала від начальника департаменту ресурсного забезпечення МВС України Василя Грицака. Тоді якраз і розгорівся скандал навколо бланків дозволу на зброю, які різко подорожчали, свідчення про закінчення водійський курсів і так далі. Можливо, з урахуванням того, що влада все-таки помінялася, така проблема не повториться. Ось тільки не в нашій ментальності не скористатися монопольним положенням на ринку.

Зі слів Валерія Кобліцького, «Знак» має повну лінію з виготовлення інформаційних виробів з пластика. Привозити на заводи будуть лише сировину — пластмасу та фарби. А оскільки наша хімічна промисловість працює добре, проблем із сировиною в компанії не буде і різке подорожчання її компанії також не загрожує. Відповідно, якщо плани керівництва консорціуму втіляться, то ми отримаємо на ринку стійкого монополіста, практично не контрольованого ринком. Ціни він буде диктувати самостійно. І покупці знайдуться. Недаремно ж Кобліцький розказав «Дню» про те, що з боку банків уже зараз є гарячий інтерес до можливого виробництва банківських карток (ось тільки сертифіката дочекатися треба. — Авт.). Імпортувати недешево, а «Знак» обіцяє низькі ціни, підкреслюючи соціальну орієнтованість підприємства. Утім, подібні розмови дуже швидко поступаються місцем фінансових інтересів.

Тому цілком природно, що при такому розкладі члени консорціуму, які вклали свої гроші в будівництво «Знака» (плюс кошти українських банків. — Авт.) на акції навіть не претендували. А навіщо? З міністерствами, як і з швейцарцями, не посперечаєшся.

Тим часом у цій справі є і другий бік медалі. Незабаром будь-яка операція з придбання нерухомості, транспортних засобів, купівлі-продажу акцій і т. д. буде освячуватися знаком «ЕДАПС». Так само як і паспорти, водійські посвідчення, ліцензії на заняття тим чи іншим видом діяльності і, якщо банки погодяться, банківські картки. Прошу зауважити: все це в рамках боротьби з тероризмом, проти чого заперечити важко. А ось як щодо боротьби з монополізмом?

Наталія ГУЗЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: