Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Безробітних «кинули»

Щоб вони не поповнили армію підприємців
20 травня, 2004 - 00:00

У вівторок Верховна Рада розглядала у повторному другому читанні законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Діючий закон передбачає виплату допомоги безробітному для того, щоб він міг розпочати підприємницьку діяльність. Однак стартувати в бізнесі з такою сумою, як одностайно вважають експерти, сьогодні неможливо. Тож законопроект (його вніс народний депутат Микола Нощенко) пропонував розширити перелік активних дій Державної служби зайнятості ще й наданням безпроцентних позик безробітним, зареєстрованим у центрах зайнятості. Сума таких позик мала б становити від 100 до 200 мінімальних розмірів заробітної плати, тобто від 20 до 40 тисяч гривень. Сплату відсотків належало взяти на себе фонду соціального страхування на випадок безробіття. За підтримки позабюджетного фонду люди могли б підключитися до підприємництва й отримати на перший час істотну матеріальну підтримку. Отже запроваджувався реальний механізм боротьби з безробіттям, що мало призвести до зменшення кількості не зайнятого працею населення (сьогодні це майже два мільйони чоловік, з яких значна частина — жителі сільської місцевості, де роботу знайти особливо складно).

На жаль, прийняття цього закону, на який так чекали тисячі безробітних українців, було заблоковано фракціями «Нашої України», Компартії та Блоку Юлії Тимошенко. Особливо відзначився у ході дискусії з цього питання народний депутат України Віктор Пинзеник. За його словами, інформація про бюджети фондів соціального страхування, їх дохідні та видаткові частини — таємниця за сімома замками. Колишній віце-прем’єр порівняв цю непрозорість з «дерибаном» інноваційного фонду часів свого урядування. Як відзначає у своїй заяві прес- служба Міністерства праці та соціальної політики, в період керівництва пана Пинзеника економічним блоком уряду така практика, можливо, й існувала, однак сьогодні інформація про бюджети фондів соцстраху доступна не лише народним обранцям, а й будь-якому пересічному громадянину, бо регулярно друкується у масових часописах. Таким чином опозиція вкотре продемонструвала відданість принципові: чим гірше — тим краще, відзначає прес-служба. Завтра можна буде знову завести парламентські плачі про знедолених безробітних, яких держава кинула напризволяще...

КОМЕНТАР

Людмила РАХМАНОВА, завідувач відділу Українського фонду підтримки підприємництва:

— Дуже шкода, що наш парламент не зміг прийняти цей законопроект. Із практики власної роботи я знаю, що відкрити свою справу без матеріальної допомоги практично неможливо. Але так само неможливо підприємцю, який починає з нуля, отримати банківський кредит. І тим більше, якщо він залишився без роботи. Єдина можлива застава — це квартира, але на такий ризик зовсім не кожен може піти. Отже, кредит від фонду зайнятості, та ще й безвідсотковий міг би зрівнятися для тисяч наших безробітних із тією відомою біблійною вудочкою, яка нагодувала голодних.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: