В Україні дедалі більше визріває потреба у реформуванні податкової системи. Постійним подразником для цього виступає ситуація з відшкодуванням податку на додану вартість. Та навряд чи найближчим часом справа просунеться до ще однієї спроби розробити і ухвалити новий Податковий кодекс. Більш вірогідно, що йтиметься в основному про локальні, але досить радикальні зміни. Днями у парламентському комітеті з питань фінансів і банківської діяльності Державна податкова адміністрація провела презентацію проекту, спрямованого на впровадження у податковий документообіг реєстру податкових накладних.
До створення такого реєстру податківців спонукали саме проблеми з відшкодування ПДВ. І хоча про них усі знають, а багато хто від несвоєчасного повенення заявлених сум сильно страждає, у присутніх на обговоренні дана новація викликала суперечливу реакцію. Звичайно, голова ДПА Анатолій Брезвін передбачає від нововведення значну користь. «Вона (система) дозволяє, з одного боку, бачити тих суб’єктiв пiдприємницької дiяльностi, якi будуть незаконно заявляти, в тому числі ПДВ до вiдшкодування, з іншого — вона дає абсолютну змогу, насамкiнець, завершити отi безкiнечнi перевiрки...», — зазначає він. Це є чи ненайголовнішою причиною створення і чи ненайбільшою перевагою нової системи. Так вважають у податковій. І дійсно, надмірна кількість перевірок суб’єктів господарювання, які декларують від’ємне значення сальдо податку на додану вартість, та їхніх контрагентів насправді рівнозначна втручанню податкових органів у діяльність бізнесу. Брезвін підкреслив, що ініціативу ДПА знайшла підтримку батагатьох керіників підприємств, організацій, асоціацій. Крім того, податкова адміністрація очікує, що це нововведення матиме позитивні результати для держбюджету. На думку Брезвіна, залучення до сплати податків потенційних платників та виведення з «тіні» тих платників, що ухиляються від оподаткування, ліквідація схем мінімізації податкових зобов’язень та «фіктивних» фірм, які беруть участь у відповідних оборудках, мають призвести не лише до скорочення заборгованності з відшкодування ПДВ та кращого наповнення бюджету, а й до зниження в перспективі податкового навантаження. Як підкреслює Брезвін, платники податку на додану вартість, у яких річний обсяг оподатковуваних операцій складає не більше одного мільйона гривень, можуть подавати податковому органу реєстри отриманих та виданих податкових накладних як в електронному вигляді, так і в паперовому. Голова ДПА очікує, що ця система зменшить паперовий документообіг, спростить процедуру подання звітності до податкових органів , зменшить терміни проведення перевірок. Окрім того, ця система відчутно гарантуватиме від незаконного відшкодування ПДВ. Він додав, що з початку року ДПАУ призупинило заявки на відшкодування 250 мільйонів гривень.
Брезвін вважає нову систему звітності зручною, зрозумілою і доступною. Вже зараз з нею можна ознайомитися на офіційному сайті ДПА, і безкоштовно скачати її на свій комп’ютер. Однак рекламну акцію електронних реєстрів, на жаль, не можна назвати повністю вдалою. Скепсису відносно неї було більш ніж досить, в тому числі й у народних депутатів, які брали участь у обговоренні. Аргументували вони це тим, що поки система працює у тест-режимі, немає гарантії щодо конфідеційності інформації. До того ж, виникають певні сумніви, що центральний сервер податкової витримає такий потік інформації. Крім цього, депутатів цікавило питання, а хто вводитиме в систему паперові звіти, адже їх, скоріше за все, буде більше. Хтось з присутніх іронічно зауважив, що з введенням нової системи кількість перевірок, напевно, помітно зменшиться, адже весь робочий час ДПА витрачатиме на введення в електронну систему паперових звітів.
Голова комітету з питань фінансів та банківської діяльності Петро Порошенко оптимізму податківців не розділяє, проте, як і скептицизму депутатів теж. Він обрав так звану золоту середину і вважає, що вводити з першого січня обов’язкову податкову звітність в електронній формі ще зарано. Він не виключає її введення уже з наступного року, але наполягає, щоб вибір був добровільним. Цю свою думку він підкріплює тим, що система потребує ряду доопрацювань, зокрема, вдосконалення форми планових і позапланових перевірок. Він підкреслив, що після врахування цих та інших недоліків та їх виправлення систему можна вводити як обов’язкову. Порошенко повідомив присутнім, що вже найближчим часом секретаріат комітету підготує всі зауваження щодо запровадження електронної форми звітності.
Утім, як діяч опозиції, голова комітету мав вислови й кардинальні зауваження. Тож він сказав, що підприємців треба заохочувати до чесної роботи, а не лише використовувати фіскальні методи. За його словами, не виключено, що нечисті на руку підприємці не будуть звертатися за відшкодуванням ПДВ, а відпрацюють схеми, завдяки яким зменшаться нарахування ПДВ...
Нове завжди зустрічає спротив, бо дійсно пов’язане з певними труднощами і ризиками. І введення електронної системи податкового звітування не може бути винятком. Але слід врахувати, що подібні системи вже запроваджені й успішно діють в Молдові та Кахзахстані. Про це неодноразово нагадував Брезвін. І, може, найбільшим скептикам слід було б відвідати ці країни?