Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бюджет... «підмінили»

У п’ятницю депутати хочуть почути від уряду прізвища «авторів»
14 січня, 2015 - 11:50
Бюджет... «підмінили»
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Бюджет на 2015 рік та ухвалені наприкінці 2014 року зміни до Податкового кодексу... сфальсифіковані в окремих розділах. Про це заявила на погоджувальній нараді перед першим 2015 року засіданні парламенту лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко. За її словами, оприлюднений Закон «Про державний бюджет 2015 року» не відповідає проголосованому депутатами. Основні претензії — до розділу децентралізації. За словами Тимошенко, порушено домовленість про передачу місцевим бюджетам 1,7 мільярда гривень на придбання ліків. Натомість ці кошти буцімто, каже Тимошенко, передано в Міністерство охорони здоров’я, що означає, що тендерна закупівля ліків відбуватиметься «з центру». А це виглядає щонайменше дивно. Адже, нагадаємо, міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі одразу після призначення оголосив про відмову МОЗУ від тендерних закупівель ліків і створення відповідної централізованої системи через міжнародні організації. «Міністерство вже почало розмову з ЮНІСЕФ про це... Звісно, будуть певні типи ліків, які не можуть бути закуплені міжнародними організаціями», — сказав він.

Але закупівля ліків — не єдина «претензія» Тимошенко. За її словами, під час того нічного голосування за бюджет йшлося про підвищення соціальних стандартів за рахунок індексації зарплат і пенсій з 1 липня, але в оприлюдненому варіанті закону цього пункту немає. «Існує десятки відхилень у законі про бюджет, на відміну від того, який було проголосовано в залі, так само й у податкових законах», — підкреслила вона й пообіцяла передати всі факти порушень у прокуратуру.

Утім, це зауваження на засіданні погоджувальної ради лідерів фракцій відразу ж спростував віце-прем’єр-міністр культури України В’ячеслав Кириленко. Крім того, він запевнив, що в документі жодних правок, окрім офіційно внесених з голосу, немає. А спікер парламенту Володимир Гройсман додав, що обіцяна індексація зарплат і пенсій є, але в законі №1577, за який теж проголосували депутати.

Арсеній Яценюк поки що ніяк не відреагував на звинувачення уряду у фальсифікаціях. «День» звернувся до прес-служби КМУ за офіційним роз’ясненням. Однак на момент здачі матеріалу відповіді за два дні так і не надійшло.

Тим часом скандал довкола бюджету розгортається ще більше і обростає новими деталями та запитаннями до уряду.

Зокрема вчора фракція «Блоку Петра Порошенка» заявила, що хоче викликати КМУ на килим. «При тій дискусії, що виникла щодо бюджету, гадаю, було б доцільно в п’ятницю нам послухати уряд, як ми рухаємося далі стосовно бюджетного процесу», — заявив народний депутат БПП Микола Томенко. Наприклад, продовжує він, хотілося б почути, чому тільки сьогодні оприлюднили додатки до бюджету, а місцеві бюджети досі не розглянуто.

Бюджет справді «перемалювали», заявив учора в коментарі «Дню» позафракційний депутат Сергій Міщенко. Йому було «простіше» розгледіти підміну, бо з додатків змін до Податкового кодексу, на базі яких формувався бюджет, частково зник ініційований ним пункт про спрощення процедури успадкування майна родичами померлого. «Для першої черги спадкоємців залишили, але її відмінили для рідних братів, сестер, діда, баби, онуків та правників. Тобто вони 30% цієї корупційної схеми знову повернули нотаріусам», — говорить він.

Нардепа також обурює, що додатки до  проголосованого «податкового» закону,  як і до бюджету, оприлюднили тільки після різдвяних свят. «Ця таблиця на 800 сторінок! ЇЇ ніхто не бачив, тому за зміни голосували всі всліпу. Тобто бюджет, фактично, підмінили, порушивши всі норми регламенту. Тихенько десь «під ковдрою» його написали уже після нового року», — резюмує Міщенко Крім того, змінився й пункт про транспортні пільги, пояснює нардеп. Це означає, що з 1 червня масово відмінятимуть цю пільгу. «В такому масовому вигляді порушень до бюджету не робив навіть уряд Азарова... Ми наступаємо на ті самі граблі», — каже він і обіцяє у п’ятницю поставити ці та інші запитання Яценюку, якщо той наважиться прийти  в Раду.

«Депутати проголосували за абсолютно білий лист паперу, а це значить, що на ньому можна написати все, що завгодно», — пояснює позафракційний депутат, заступник голови комітету з питань запобігання і протидії корупції Мирослав Береза. Це і сталося. Відсутність додатків до бюджету призвела до того, що після нового року виявилося, що, наприклад, непідвищення цін на медпрепарати стосуватиметься тільки ліків вітчизняного виробника (хоча раніше йшлося про всі). «А що робити людям, які онкохворі й споживають імпортні ліки?», — резюмує  Береза. Обіцяли податкове полегшення в частині сплати ЄСВ, продовжує  він, але виконати прописані умови практично неможливо. Крім того, затримка майже на два тижні додатків до бюджету  — це удар по місцевих бюджетах, які й досі  не сформовані. Всього цього не було б,  якби  в ніч із  29-го на 30-те нардепам не підсовували  кота у мішку  і  не змушували голосувати  за бюджет  із невідомими даними.

Заступник голови парламентського комітету з питань бюджету Віктор Кривенко відмовився говорити про підміну бюджету, але питання є і в нього. Він пояснив, що на 2015 рік з КМУ погодили виділення 4,5 мільярда гривень на капітальні видатки (3 мільярда — на Фонд регіонального розвитку, 0,5 мільярда — на лікарню «Охматдит», мільярд — на видатки, погоджені урядом із бюджетним комітетом). Але в оприлюдненому документі йдеться вже про 5,5 мільярда гривень. «Якщо  уряд нас «надурив», то це буде дуже серйозна дискусія з тими, хто готував ці зміни», — додав Кривенко. Ще одне питання прем’єру від нього на п’ятницю: як формуватиметься громадський контроль за використанням бюджету Міноборони, який становить  65 мільярдів гривень?

Натомість народний депутат із парламентського комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності Іван Фурсін вважає, що в п’ятницю треба піднімати не тільки питання щодо підмінених позицій,  а й ініціювати перегляд тих, які є визначальними для подальшого розвитку економіки. Одне з них: чи збільшувати фінансування  Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. «Уряд  робить те, що каже МВФ. А останній вважає, що дешевше закрити існуючі проблемні банки і виплатити дрібним вкладникам гроші, ніж фінансово підтримати банки, в яких є проблеми. Я думаю, це не правильно. Простіше лікувати «живі» банки, надавши їм кілька мільярдів, аніж наповнювати  Фонд гарантування десятками мільярдів, реальні потреби якого  на цей рік становлять 100 мільярдів гривень, а  не закладено в бюджеті 20 мільярдів», — пояснив він  «Дню». Визначитися з цим та іншими питаннями треба до 15 лютого,  коли  уряд  має подати  зміни до бюджету на 2015 рік.

Лідер фракції «Самопоміч» Олег Березовець додає, що разом зі змінами треба оновити і заступників у Мінфіні та Мінекономіки, на яких лежить відповідальність за підготовку недосконалого бюджету.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: