Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи спрацює урядова арифметика?

2 вересня, 2008 - 00:00
САМ ФАКТ ПОДІБНОЇ ІНІЦІАТИВИ З БОКУ УРЯДУ ВАРТО ОЦІНЮВАТИ ПОЗИТИВНО, ГОВОРЯТЬ БУДІВЕЛЬНИКИ. АЛЕ ПОПЕРЕДЖАЮТЬ: ЯКЩО ОБСЯГ ВІДРАХУВАНЬ ДЛЯ КОМПАНІЙ-ЗАБУДОВНИКІВ БУДЕ РЕАЛЬНО ЗМЕНШЕНО, ТО ЙМОВІРНЕ ЗНИЖЕННЯ ЦІН МОЖЕ ВІДБУТИСЯ НЕ РАНІШЕ, НІЖ ЧЕРЕЗ ТРИ РОКИ... / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Минулого тижня прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко повідомила сенсаційну новину: Кабінет Міністрів майже наполовину знизив собівартість будівництва житла, скасувавши низку податків і зборів.

За словами глави уряду, на сьогодні з вартості побудованого житла лише близько 50% становлять реальні витрати на будівельні матеріали, роботи та інше, а решта — «колосальні накрутки та побори, які є ще однією потужною системою оподаткування будівельників».

Зокрема, як зазначила Юлія Тимошенко, від 7 до 20% складає передача житла і квартир місту, 2% — передача житла для службового користування, ще 10% — пайовий внесок на розвиток соціальної та транспортної інфраструктури, 5% — сплата коштів до цільового фонду міського бюджету на розвиток будівництва. Окрім того, відрахування на розвиток і зміцнення матеріально-технічної бази пожежної охорони становить 2,5% від загальної вартості будівництва, ще 10% сплачується будівельниками за підключення до електромережі, зауважила Тимошенко.

«49,5% обсягу вартості будівництва — це побори, запроваджені незаконно, запроваджені підзаконними актами. Сьогодні ми скасували ці побори, залишивши мінімум, без якого не можна обійтися», — підкреслила прем’єр-міністр і заявила, що замість 49,5% такі збори становитимуть для житлових будинків 4%. Так само уряд знизив збори й для нежитлової нерухомості — 5% замість 37,5%. Таким кроком урядовці хочуть «підштовхнути» галузь, котра на сьогодні перебуває в стагнації...

Утім, чи спрацює урядова арифметика, і якщо спрацює, то як скоро? З такими запитаннями «День» звернувся до фахівців галузі...

КОМЕНТАРI

Лев ПАРЦХАЛАДЗЕ, голова Ради директорів компанії «XXI Століття»:

— Дане рішення уряду цін на житло істотно не знизить, однак дозволить уникнути їхнього різкого підвищення. Сьогодні продаються ті квартири, всі збори з яких платилися ще за старими нормативами. Лише за півроку-рік підуть на продаж ті квартири, з яких платилися збори за новими нормативами, й це, звичайно ж, уплине на їхню вартість.

Олексій ГОВОРУН, заступник генерального директора зі стратегічного розвитку та маркетингу компанії «ТММ»:

— Сам факт подібної ініціативи з боку уряду слід оцінювати позитивно. Це конкретний крок, по суті, один із перших, направлений на підтримку розвитку будівельної галузі. З іншого боку, потрібно тверезо оцінювати механізми впровадження даної ініціативи. Будь-яка система є збалансованою, й у разі такого істотного зменшення відрахувань до міського бюджету баланс порушується і виникає ряд питань, серед яких — яким чином і за рахунок чого місцева влада у містах України розвиватиме інженерні мережі, транспортну та соціальну інфраструктуру, за рахунок чого наповнюватиметься житловий фонд міста. До двох років у компанії-забудовника йде на відведення та придбання земельної ділянки, розробку проекту нерухомості, отримання дозволу на будівництво. Навіть якщо нерухомість сьогодні перебуває лише на етапі початку будівництва, відрахування по цьому об’єкту вже закладено в його собівартість за старими нормативами. Тому говорити про те, що як тільки це рішення запрацює, відразу відбудеться процес здешевлення, не зовсім коректно, враховуючи тривалість будівельного циклу в 2—3 роки. Якщо обсяг відрахувань для компаній-забудовників буде реально зменшений, то ймовірне зниження цін може статися не раніше, ніж через три роки. З іншого боку, в цьому тимчасовому проміжку на собівартість квадратного метра нерухомості впливатимуть інші чинники — динаміка розвитку ринку, зростання вартості будівельних матеріалів і заробітних плат, необхідність будівництва об’єктів інженерії при виконанні технічних умов. Потрібно наголосити, що дане рішення Кабінету Міністрів України може абсолютно не вплинути на рівень відрахувань столичних компаній-забудовників через законодавчий статус столиці, де подібні нормативи визначаються на рівні міста...

Підготувала Наталя БІЛОУСОВА, «День»

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: