Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи будуть українці з пенсією?

Айварас Абромавічус — про відносини між роботодавцями і працівниками без трудових книжок
12 серпня, 2015 - 10:50
Айварас Абромавічус
Айварас Абромавічус

У попередньому номері «День» розповідав про ініціативу Мінекономрозвитку зі скасування трудових книжок. За оцінками опитаних експертів ринку та юристів, без детальної підготовки такі зміни можуть призвести до втрати частиною українців права на повноцінну пенсію.

«День» звернувся до міністра економічного розвитку і торгівлі Айвараса АБРОМАВІЧУСА з проханням прокоментувати процедуру переходу відміни трудових книжок і ризики, які з цим виникають.

— Ви запропонували відмінити трудові книжки. Що натомість буде запроваджено?

— Скасування трудових не призведе до появи якогось альтернативного інструменту. У цьому немає потреби. Роботодавці будуть, як і раніше, вносити дані про персонал та пенсійні відрахування працівників до Єдиного державного реєстру застрахованих осіб. Така база існує з 2000 року і продовжить збирати інформацію і далі. Єдине нововведення — в цьому реєстрі з’явиться додатковий рядок про посаду співробітника для точнішого підрахунку стажу, наприклад стажу держслужбовців.

— Коли, за вашими оцінками, має запрацювати оновлена система фіксації трудових відносин між працівником і роботодавцем?

— Без трудових книжок підприємства зможуть працювати одразу після набрання законом чинності. Як уже зазначалося, система не нова, дані щодо працевлаштування громадян містяться в базі даних із 2000 року. Передбачено, що протягом декількох місяців кадровики видадуть працівникам трудові на руки. Тим, хто починав свою кар’єру після 2000 року, зберігати ці трудові не потрібно. Уся інформація вже є в єдиній базі. Ті ж, хто хотів би підтвердити свій стаж до 2000 року, можуть зберігати її до виходу на пенсію. Таким чином, трудові книжки не потрібно буде вести від набрання законом чинності, але ними можна буде скористатися, щоб підтвердити свій стаж.

— Чи не вважаєте ви, що відміна трудових книжок за умов відсутності повноцінних електронних реєстрів, наприклад, зі сплати єдиного соціального внеску може позбавити частину людей законного права на пенсію, або стати причиною зловживань з її нарахуванням?

— Такий електронний реєстр уже є (але ведеться він лише з 2000 року. — Авт.) і розрахунок пенсій здійснюється на основі відрахувань у пенсійний фонд, які зазначені в реєстрі, останні 15 років, тому приводів для хвилювань не має бути. Навпаки, існування реєстру лише в електронному вигляді зробить процедуру нарахування пенсій більш прозорою та чіткою, що унеможливить випадки корупції чи зловживань.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: