Нацбанк побачив ознаки економічної стабілізації в країні. «Уже з квітня 2015 року статистичні дані свідчать про незначне, але зростання української економіки. На мою думку, найнижчу точку падіння ми вже пройшли, і тепер є всі підстави говорити про поступове відновлення економічного зростання», — заявила під час традиційної наради з керівниками 40 найбільших банків глава НБУ Валерія Гонтарєва. За її словами, другий місяць поспіль спостерігаються низькі показники інфляції. Щоб закріпити економічний ефект, регулятор вирішив знову залишити незмінним рівень облікової ставки.
Стабільності економіки посприяє і другий транш Міжнародного валютного фонду. «Кошти, які ми сьогодні отримали від МВФ, будуть спрямовані на поповнення міжнародних резервів. Загалом наші міжнародні резерви зростають впевненими темпами, і до кінця 2015 року ми плануємо, що їхній обсяг досягне рівня майже 18 мільярдів доларів», — сказала вчора глава НБУ.
Тож НБУ радіє. Його оптимізм обережно поділяє МВФ. У його доповіді, опублікованій на сайті Фонду, зазначено, що є перші ознаки поліпшення економічної ситуації в Україні. Разом з тим експерти Фонду наголошують на ризиках для економічного зростання, які створює, зокрема, конфлікт на сході країни. Побоювання викликає, зокрема, «невизначеність щодо тривалості та глибини конфлікту».
Згідно з прогнозами МВФ, за підсумками 2015 року ВВП України зменшиться на 9%, а інфляція складе 46%. Раніше, у червні, МВФ прогнозував зниження ВВП на 5,5%. Крім того, головний міжнародний кредитор України дав своє бачення валютного курсу на наступні п’ять років. За його прогнозами, середньозважений курс гривні 2015 року буде на рівні 22 за долар, наступного 2016 року — 24,1 гривні, 2017 року — 24,7 гривні, 2018-го — 25 гривень, 2019-го — 25,3 гривні, 2020-го — 25,5 за долар.
Куди хитнеться економічний вектор країни? І чи є привід для стриманого валютно-курсового оптимізму, описаного МВФ? Про це «День» запитав експертів.
КОМЕНТАРІ
Віталій ШАПРАН, головний фінансовий аналітик рейтингового агентства «Експерт-Рейтинг»:
— Коли говорити про МВФ, то для нього потрібні робочі прогнози. Але вони не збуваються, бо розробляються за моделями, які у нас не працюють. Тому озвучена інформація — це не прогноз, а орієнтовна цифра, яку Фонд заклав у свої параметри при наданні фінансової допомоги Україні. Вони так вважають, але не факт, що так буде.
Особливо панікувати через прогноз МВФ не варто. Навіть осінній меморандум з МВФ давав орієнтир на 17 гривень за долар, а що ми маємо фактично? Зараз валютний курс залежить від ліквідності банківської системи (обсягу гривневої маси). Як тільки НБУ починає зменшувати ліквідність системи, то курс стабілізується за два тижні. І це показав кінець липня. Стратегічно величина курсу залежить від того, наскільки НБУ здатен заповнювати золотовалютні резерви за рахунок експортерів. Поки що він такої можливості не має. Всі резерви заповнюються, як правило, за рахунок міжнародних кредитів, які треба віддавати.
Прогнозуючи курс гривні, я звертав би увагу на девальвацію та економічне зростання. Зараз девальвація лікує економіку неефективно. Накопичення на Єдиному казначейському рахунку великої суми коштів свідчить про те, що масштаб послаблення гривні, як і інфляції, доволі значний. Такий надлишок ресурсів та їхній перерозподіл на користь держсектору — це нераціональна поведінка.
Тепер про економічне зростання 2016 року: буде воно чи ні? Це дуже спірне питання. Ми не знаємо, до якої міри впаде економіка за цей рік. За одними оцінками, ВВП зменшиться на 12%. За іншими (МВФ і НБУ), очікується 9,5%. Але вже в підсумку за перше півріччя 2015 року в сільському господарстві та виробництві можна спрогнозувати падіння щонайменше на 15%. Якщо воно буде 12 — 15%, то 2016 року зростання можливе. У разі ж його стримування, активізуються інші негативні фактори, і тоді економічне зростання очікується наступного року нульовим або з незначним темпом падіння. Сценарії можливі різні.
Олександр САВЧЕНКО, колишній заступник голови НБУ:
— Варто звертати увагу на прогнози МВФ, оскільки вони більш-менш реалістичні. Ми пам’ятаємо, що минулого року вони давали прогноз про те, що валютний курс становитиме 27 — 28 гривень за долар, а перед виборами — 24 гривні за долар, а рівень інфляції — 50%. Приблизно так і було.
А от що буде наступного року, залежить від двох фундаментальних факторів — росту ВВП та інфляції. Якщо у нас буде зростання ВВП більшим, ніж у США, тобто більше 3%, а інфляція — в межах однозначного числа, то, в принципі, стабілізація курсу на досить тривалий час можлива.
Також впливатимуть і зовнішньополітичні умови — кредити нам дають, ціни на нафту і газ падають. За таких умов будь-яка інша економіка і девальвація давали би приблизно 10%. Це означає, що і НБУ, і уряд працюють не на прискорення, а на гальмування темпів економічного зростання.
У принципі, якщо НБУ та уряд нічого не робитимуть, то можливе незначне зростання. Якщо діятимуть правильно, то економічне зростання буде більшим, якщо ж ні — то зростання буде на рівні нуля (стагнація).
Знову ж таки, все в наших руках, але поки що самі руки — досить невмілі.
Найімовірніший сценарій — падіння ВВП на 10%, інфляція — 50%. На наступний рік, напевно, зростання буде на 1—2%. А інфляція — на рівні 15%.