Кабінет Міністрів України пропонує одноразово підвищити акциз на бензини на 56,4—81,8% (залежно від складу пального — до 172—200 євро за тонну) і на компоненти автобензинів — у 8,6 рази (до 170 євро за тонну). Про це повідомляє Інтерфакс-Україна, посилаючись на текст законопроекту «Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі товари та продукцію».
Нагадаємо, що це не перша спроба уряду взятися за бензинові акцизи. Раніше до парламенту був внесений законопроект, який передбачав поетапне зростання акцизу на бензин до 1 листопада 2010 року на 30 євро за тонну, а з 1 листопада — ще на 30 євро за тонну. У цьому ж документі планувалося підвищити акциз на дизельне пальне з існуючих 70—95 євро за тонну (залежно від вмісту сірки) до 90—100 євро за тонну. А грудня 2008 року Верховна Рада збільшила ставки акцизного збору на нафтопродукти на 50 євро за тонну (на моторні бензини — з 60 євро до 110 євро за тонну реалізованої продукції).
Опитані «Днем» експерти нові акцизні ініціативи, які, за їхніми даними, можуть набрати чинності з листопада 2010 року, називають досить логічними. Вони також прогнозують, що зміни принесуть ринку як позитив, так і негатив. Але цінове підвищення «винесе» на собі споживач, оскільки саме він є реальним платником акцизу.
На думку директора Консалтингової групи «А-95» Сергія Куюна, зараз частка акцизу в ціні вітчизняних нафтопродуктів значно нижча, ніж у інших країнах світу. Тому підвищувати потрібно. За його словами, це призведе до дорожчання літра бензину на 60 копійок, крім А-98. На цю марку бензину акциз планується підвищити на 200 євро, а не на 172 євро за тонну. «Тобто подорожчає на 90 копійок», — зазначає Куюн.
За його підрахунками, від акцизного підвищення держава отримає за рік додатково близько трьох мільярдів гривень. Експерт сподівається, що отримані гроші використають на розвиток інфраструктури українських доріг. Серед найбільших мінусів Куюн називає лише один — дуже великий ризик збільшення на ринку кількості неякісних продуктів, тому що державного контролю як не було, так і немає. Він наводить статистику: в 2009 році Держспоживстандарт не зробив жодної проби нафтопродуктів із вітчизняних АЗС. «Сьогодні на ринку нафтопродуктів стабільно наявні близько 20% фальсифікату. Досить реально, що його частка збільшиться до 30—40%, тому що фальсифікат стає дуже прибутковою справою», — зауважує Куюн і пояснює, що збільшення ціни на бензин автоматично збільшує премії бензинових фальсифікаторів, і вони активізують свою діяльність. У результаті може вийти, що за високу ціну можна купити невідомо що.
На думку ж іншого експерта в нафтовій галузі — Геннадія Рябцева, підвищення ставок допоможе закрити схеми мінімізації прибутку на ринку бензинів. Зараз один із вітчизняних нафтопереробних заводів виробляє половину бензинів під виглядом компонентів автобензинів КБ-92 і КБ-95, що дозволяє недоплачувати в Держскарбницю акциз, наголошує він. Нагадаємо, що компоненти бензинів (згідно зі стандартами) дещо поступаються за якістю звичайним бензинам і є фактично напівпродуктами, які перетворюються на бензин лише після додавання до них високооктанових компонентів. Проте на практиці в Україні випускаються компоненти автобензину дещо вищої якості, в результаті чого вони відрізняються від звичайного бензину лише формально. На думку Рябцева, ця схема дозволяє підприємству платити акциз як за компоненти бензину в розмірі 20 євро за тонну (а не 110 євро, як за звичайний бензин), а продавати фактично звичайний бензин. «Таким чином удавалося досягати конкурентної переваги на ринку», — узагальнив він.