За оцінками банкірів, заборона на дострокове зняття вкладів може як створити запас довгих грошей, так і спровокувати відтік великого капіталу.
Нацбанк запропонував надати банкам право забороняти повернення внесків у період кризи. Таку заяву регулятор оголосив під час закриття початого два місяці тому громадського обговорення можливої заборони дострокового зняття депозитів.
Протягом останніх двох місяців, коли діяла громадська рада, банкіри заявляли про те, що введення мораторію на дострокове зняття депозитів дозволить банківській системі отримати «довгу гривню», а відповідно — продовжити термін кредитів. Хоча самі вкладники, а також юристи, критикували пропозицію НБУ, закликаючи відмовитися від дискримінаційних змін статті 1060 Цивільного кодексу.
Про солідарну із вкладниками позицію заявив не так давно і голова ради НБУ Петро Порошенко. В інтерв’ю інформаційному агентству Інтерфакс на питання, чи потрібна Україні заборона на дострокове зняття депозитів, він відповів: «Якби мені забороняли забирати мої гроші, то я б у такий банк не пішов. Я б отримав ліцензію НБУ й розмістив свої гроші в європейському банку: пішов би з української банківської системи, якщо вона дозволяє собі зі мною — з її вкладником — так зарозуміло себе вести». Порошенко переконаний: потрібно поважати свого вкладника. Інакше він стане голосувати не руками, а ногами: піде й не вернеться.
Утім в НБУ все ж таки вирішили закріпити в законодавстві «депозитний мораторій» у двох основних нормах. По-перше, «у випадку звернення вкладника з вимогою про видачу внеску до закінчення обумовленого договором терміну банк зобов’язаний видати внесок протягом 30 днів із дня звернення». По-друге, Нацбанк отримає право «вводити тимчасовий мораторій на дострокове зняття банківських внесків у випадку настання ознак кризової ситуації за визначеними законом критеріями».
Депутати вже готові підтримати таку ініціативу Нацбанку. «Тільки необхідно чітко прописати критерії кризової ситуації, на які посилаються в НБУ, щоб не з’явилися незрозумілі, розмиті формулювання», — каже перший заступник голови парламентського комітету з питань фінансів, банківської діяльності, податкової й митної політики Олександр Пеклушенко.
Однак у Нацбанку вищезгадані критерії поки що не підготували. Проте у пресі зявилась інформація, що вони будуть ідентичними тим, що пропонувалися Нацбанком ще декілька років тому. Нагадаємо, що у 2007 — 2009 роках регулятор уже пропонував ввести мораторій, якщо протягом тижня вкладник знімав 5% своїх депозитів. А на початку цього року НБУ пропонував увести повну заборону на дострокове зняття внесків. «Цю норму новому керівництву Нацбанку намагалися навіяти Борис Тимонькін (голова правління «Укрсоцбанку») і Володимир Лавренчук (голова правління «Райффайзен Банк Аваль»). Однак Сергій Арбузов (голова НБУ) вирішив винести це питання на обговорення», — цитує Українська правда слова учасника зустрічі в НБУ, топ-менеджера одного з великих банків.
Олександр СУГОНЯКО, президент «Асоціації українських банків»:
— В пропозиції надати НБУ право вводити тимчасовий мораторій на дострокове зняття банківських вкладів в умовах кризи є логіка. Пригадаймо 2004 рік, коли населення масово побігло знімати депозити, і Арсеній Яценюк відповідною постановою заборонив дострокову видачу вкладів. Завдяки цьому за місяць вдалося заспокоїти ситуацію в країні, і вклади почали повертати. Але Україна має й негативний досвід обмеження вкладів — 2008—2009 років — заборона видачі грошей в банку «Надра», «Родовід Банку» тощо. І зараз у цих банках ще є проблеми з поверненням вкладів населенню.
Тому озвучена НБУ пропозиція може негативно налаштувати вкладників. Щоб цього не сталося, регулятору потрібно працювати в цьому напрямку не поспішаючи, вивчити свій негативний і позитивний досвід, добре його обдумати та узагальнити, чітко визначити критерії кризової ситуації. До числа цих критеріїв можна включити пункт про те, що підставою обмеження дострокової видачі депозитів може слугувати той факт, що протягом тижня з окремого банку чи системи загалом забрано 5% вкладів. Підставою може бути і значний обвал курсу нацвалюти тощо.