Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Депозитні «заморозки»

25 жовтня, 2008 - 00:00

Услід за банками тимчасову заборону на дострокове зняття грошей із депозитних рахунків ввели і для кредитних союзів.

Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг (Держфінпослуг) України своїм розпорядженням (від 15 жовтня №1203 «Про тимчасові заходи із забезпечення стабільності діяльності кредитних спілок») ввела тимчасовий мораторій на дострокове розірвання депозитних договорів кредитних спілок. Цей крок став цілком очікуваним після того, як подібний механізм застосували до банків.

«Вищеназване розпорядження носить комплексний характер і, зокрема, містить норму про введення мораторію на дострокове повернення внесків членів кредитної спілки... аналогічно до пункту 2.5 Постанови правління НБУ від 11 жовтня 2008 №319 «Про додаткові заходи відносно діяльності банків», — говорить президент Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту внесків» Андрій Оленчик. Фактично, кредитні спілки отримали добро свого регулятора на те, що якщо хтось із їхніх членів захоче розірвати депозитний договір достроково, вони матимуть право відмовити йому. Крім того, розпорядженням Держфінпослуг також вводиться мораторій на повернення додаткових пайових внесків, пайових і цільових внесків у додатковий капітал кредитної спілки та розподіл прибутку на пайові внески, як це передбачено законодавством. Крім того, кредитним спілкам тимчасово заборонили здійснювати благодійну діяльність. На додаток до всього Оленчик повідомив, що Держфінпослуг зажадав від спілок подавати звіти про свою діяльність щомісячно за жовтень і листопад, у той час як раніше це здійснювалося щоквартально. Усе це свідчить про те, що фінансова криза торкнулася і кредитних спілок.

Останнім часом по різних кредитних спілках спостерігався різний відсоток заяв їхніх членів на дострокове розірвання договорів: у залежності від союзу, в середньому від 1—2% до 30—40%. На думку опитаних «Днем» експертів, такий крок, в умовах панічного настрою населення по відношенню до фінустанов, був потрібен насамперед для того, щоб забезпечити можливість кредитних спілок розраховуватися по своїм операціям і просто не збанкрутувати. У деяких спілках вже відчули зменшення притоки клієнтів, і тому частину співробітників відправляють у відпустку. Відмінність банківського кредитування від кредитування спілок у тому, що перші видають кредити своїм клієнтам під більш жорсткі умови. За словами одного з експертів, який побажав залишитися невідомим, більшість спілок здійснює процедуру кредитування за 30—40 хвилин. А у банків частка таких кредитів є незначною і обчислюється кількома відсотками. «Банки роблять ставку в основному на авто та житлове кредитування, а процедура ухвалення такого рішення займає пару тижнів», — говорить експерт.

Уникнути недовіри вкладників кредитним спілкам могло б допомогти створення державного фонду гарантування внесків членів кредитних спілок. Галузеві об’єднання «Програма захисту внесків» вже запропонувало розроблений законопроект «Про фонд гарантування внесків членів кредитних спілок», яким пропонується гарантувати 50 тисяч гривень. Розробники документа планували «протягнути» його до 2010 року. Але потрібно зазначити, що подібні ініціативи були і раніше. При цьому вони не надихнули жоден із попередніх урядів. Головна причина відсутності серйозного ставлення до такого роду пропозицій — необхідність пошуку в бюджеті на їхню реалізацію, за різними оцінками, від 40 до 50 мільйонів гривень. Поки створення такого держфонду гарантування внесків на тлі кризових явищ ризикує потрапити у довгий ящик.

Тим часом, експерти вважають, що особливих підстав (крім психологічної паніки) для вилучення грошей із рахунків банків і кредитних спілок немає. «У довгостроковій же перспективі (3—5 років) активність кредитних спілок знижуватиметься. Адже з одного боку, вони не можуть запропонувати конкурентних умов із авто- та житлового кредитування, де вже працюють багато іноземних банків. Із іншого боку, на ринку споживчого кредитування, де вони були сильними кілька років тому, все популярнішими стають кредитні картки. Тому кількість кредитних спілок скорочуватиметься», — прогнозує співрозмовник «Дня».

Наталя БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: