Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Депутати учора не подужали законопроект №2049

Експерт: Головне, щоб Рахункову палату зробили реальним суб’єктом бюджетного процесу, а не номінальним
20 вересня, 2013 - 11:55
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Парламент учора так і не проголосував за розширення повноважень Рахункової палати. Законопроект №2049 від 18.01.2013, який був винесений на порядок денний, просто не встигли розглянути в регламентований час. А за продовження роботи парламенту у вечірній час не назбиралося голосів: опозиційної частини ВРУ просто не було в залі.

Нагадаємо, законопроект №2049, за словами представника Президента у ВРУ Юрія Мірошниченка, входить у так званий євроінтеграційний пакет.

Зокрема, проектом пропонується внести зміни до ст. 98 Конституції. Чинна редакція цієї статті передбачає, що контроль за використанням коштів держбюджету від імені Ради здійснює Рахункова палата. Крім цього, пропонується доповнити чинну редакцію цієї статті Конституції положенням про те, що організація, повноваження і порядок діяльності Рахункової палати визначаються законом.

Бізнес таких змін боїться. Каже, що влада хоче перетворити Рахункову на ще одного «фіскального монстра». Ідея наділити Рахункову палату правом контролю за надходженням коштів до державного бюджету призведе до створення ще одного інструменту тиску на бізнес, повідомляє УНН з посиланням на радника президента Асоціації платників податків Ганну Білоцерківську. За її словами, прийняття законопроекту №2049 «Про внесення змін до статті 98 Конституції України» надасть Рахунковій палаті можливість контролювати всі надходження до держказни. «Можна передбачити і повторні перевірки правильності нарахування і сплати податків, і дублювання повноважень інших державних органів, які вже здійснюють контроль за надходженнями коштів до бюджетів різних рівнів», — цитує Білоцерківську ресурс. В результаті існує цілком реальний ризик посилення фіскального тиску на сумлінний бізнес та створення надфіскального мегамонстра, який буде перевіряти правильність рішень Міністерства доходів та зборів, пише УНН.

Тим часом в опозиції, схоже, переймаються більше питанням, хто контролюватиме того, кого бізнес вже охрестив «фіскальним монстром». Там заявляють, що влада приймає умови опозиціонерів у питанні формування Рахункової палати. Про це повідомив журналістам лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк. «Головою Верховної Ради та керівником фракції Партії регіонів сьогодні було підтверджено, що у складі Рахункової палати буде забезпечено політичне представництво кожної фракції в парламенті. Йдеться про те, що кожна фракція матиме можливість призначити по одному кандидату до Рахункової палати», — сказав він.

Натомість, на нашу думку, основне в усій цій історії — імплементація змін та те, як до «порад» Рахункової палати у новому амплуа дослухатиметься виконавча влада. Бо до сьогодні усі її «звіти», «рішення» та «рекомендації» щодо використання державних коштів були для Кабінету Міністрів як «мертвому припарки». Ба навіть колишні міністри наважувалися звинувачувати експертів Рахункової в некомпетентності. Чого лише варта історія зі звітом цього органу про використання коштів державного бюджету за 2012 рік.

Нагадаємо, на початку березня Рахункова палата оприлюднила звіт про ефективність використання засобів держбюджету на розвиток аеропорту «Бориспіль» 2009—2012 років. Відомство дійшло висновку, що аеропорт, Мінінфраструктури і Нацагентство з Євро-2012 неефективно використали 3,7 мільярда гривень державних коштів при реконструкції аеропорту. Новозбудований термінал D не відповідає вимогам часу. А переробляти його потрібно за додаткові кошти — близько 1 мільярда гривень. Хоча на нього вже витратили майже 5 мільярдів замість тих 1,5 мільярда, що були заплановані на проектній стадії. У відповідь голова комітету Верховної Ради з питань транспорту і зв’язку Борис Колесніков, який курував підготовку України до Євро-2012, будучи віце-прем’єром, заявив, що експерти Рахункової палати просто не мають достатньої кваліфікації для визначення ефективності роботи аеропорту.

21 березня під час звітної прес-конференції глави уряду Миколи Азарова та першого віце-прем’єра Сергія Арбузова «День» порушив питання про аудит використання державних коштів на підготовку до Євро-2012. На що нам Сергій АРБУЗОВ у присутності повного залу журналістів пообіцяв провести спеціальне засідання уряду. «Висновки (зі звіту Рахункової палати. — Ред.) ми однозначно зробили. Зараз це питання обговорюють на засіданнях уряду. Нещодавно ми заслухали доповідь організації, яка проводила перевірку. Щойно будуть прийняті рішення, я одразу про це скажу», — відповів на запитання «Дня» під час прес-конференції в Клубі Кабміну перший віце-прем’єр-міністр. Але минуло ось вже півроку, а віз і нині там.

Тим часом починають спливати дивні історії з неоплаченими роботами на зразок тої, яку у вчорашньому матеріалі «Боргове відлуння ЄВРО-2012» описала кореспондент «Дня» Наталія БІЛОУСОВА.

Віталій ШАБУНІН, Центр протидії корупції:

— В України, де державна корупція — це правило, а не виняток, будь-яке розширення повноважень контролюючих державу органів є позитивом. Законопроект №2049 на рівні Конституції уповноважує Рахункову палату контролювати не лише видатки бюджету, а й його наповнення та формування. Проте найголовніше — які саме повноваження та порядок їх здійснення. Це буде видно лише після імплементації нової конституційної норми в профільне законодавство.

Залежно від цих змін і, в першу чергу, політичної волі Рахункова палата зможе допомогти Міністерству доходів та зборів, заявивши, що останнє не зібрало достатньо податків. Результатом цього стане ще активніше «витискання» податківцями і так ледь живого бізнесу. Це — поганий сценарій.

Хороший може бути таким: Рахункова палата, при умові, що зміни до статті 98 Конституції України будуть імплементовані в чинному законодавстві України, стає ще одним суб’єктом бюджетного процесу. А отже впливає на формування статей доходів та видатків державної казни. І наприклад, коли Міністерство фінансів, за традицією, занижує потребу в фінансуванні закупівель ліків, ігноруючи показники Міністерства охорони здоров’я, Рахункова палата приймає рішення про порушення, його виправляють, в результаті більша кількість хворих отримає лікування бюджетним коштом.

Проте, з нашого досвіду, набагато важливішим є зробити висновки Рахункової палати обов’язковими для виконання, а не як зараз — лише для заслуховування... Інакше у змінах, які зараз комунікуються владою як «європейська вимога», не має жодного сенсу. Це буде чергове переставляння стільців на «Титаніку».

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: