Про проблеми, перспективи та шляхи розвитку українського виробництва цукру «День» поговорив із головою Національної асоціації цукровиків України «Укрцукор» Миколою ЯРЧУКОМ.
— Які причини того, що в Україні зменшується виробництво цукру?
— Скорочення виробництва цукру із цукрових буряків цього року прогнозоване, адже за два попередні роки за рахунок перевиробництва цукру накопичились значні перехідні запаси, які перенасичували внутрішній ринок цукру та спричинили демпінгові процеси на ньому. Збитки виробників від реалізації цукру на внутрішньому ринку за ціною, нижчою від витрат на його виробництво за минулий маркетинговий рік, оцінюють у понад два мільярди гривень. Ця ситуація і стала причиною зменшення площ посіву цукрових буряків 2013 року.
— Наскільки рентабельний сьогодні бізнес із виробництва цукру?
— Сьогодні цукрові заводи, які працюють, підвищили ефективність роботи, здійснили значні реконструкції та досягли найвищого виходу цукру за останні роки. Понад десять цукрових заводів значно наростили свої виробничі потужності. Усе це свідчить про те, що галузь, незважаючи на різні виклики, продовжує працювати і забезпечувати внутрішній ринок цукром у повному обсязі, а також експортувати на зовнішні ринки понад 130 тисяч тонн.
На жаль, ціна цукру, яка склалась на внутрішньому ринку за останні два роки, не відтворювала тих витрат, які йдуть на його виробництво. Більшість цукрових заводів для забезпечення вирощування та переробки цукрових буряків були змушені реалізовувати цукор за демпінговими цінами, що призвело до великих збитків. Тому справедлива оптова ціна на внутрішньому ринку має бути не нижчою від витрат на його виробництво, щоб не допустити повної руйнації галузі.
На сьогодні оптово-відпускна ціна цукру на внутрішньому ринку соціальна і задовольняє виробника, населення її сприймає, а тому необхідно вжити відповідних заходів і не допустити її падіння, оскільки це може знову призвести до зменшення зацікавленості товаровиробників у вирощуванні солодких коренеплодів та виробництві з них цукру.
— Які основні проблеми потрібно вирішити, щоб бізнес із виробництва цукру розвивався краще?
— Закони України, які регулюють процеси на внутрішньому ринку цукру, не спрацьовують і потребують термінового внесення змін. Відповідні проекти розроблені й перебувають на розгляді Верховної Ради України (проект закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру» від 18 квітня 2013 р.).
Крім механізму квотування, що діє в більшості країн, які виробляють цукор, необхідно впроваджувати й інші інструменти ринкового регулювання, такі як: інтервенція цукру Аграрним фондом, стимулювання експорту, пільгове кредитування, ефективний контроль за якістю продукції, розширення асортименту й виробництво нової продукції (біопаливо) з використанням цукровмісних продуктів.
— Які кроки потрібно владі зробити для того, щоб збільшити виробництво цукру і вийти хоча б на рівні минулих років?
— Для вирішення проблемних питань бурякоцукрової галузі на державному рівні необхідно, по-перше, прискорити ухвалення Верховною Радою України проекту закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру», реєстраційний номер 2856 від 18 квітня 2013 року і забезпечити його виконання.
По-друге, розробити і затвердити державну програму розвитку бурякоцукрової галузі, якою, зокрема, передбачити конкретні обсяги виробництва цукрових буряків та цукру, напрямки використання як цукрових буряків, так і побічної продукції - меляси й жому, а також необхідну кількість цукрових заводів. Програма повинна передбачати пільгове кредитування цукрових заводів шляхом здешевлення кредитів комерційних банків і закупівлю цукру Аграрним фондом для формування державного інтервенційного фонду в обсягах, передбачених Законом України «Про державну підтримку сільського господарства України». Важливим, на нашу думку, є відновлення діяльності Державної установи «Український науково-дослідний інститут цукрової промисловості».
По-третє, потрібно вирішити питання надання коштів для розробки нормативно-технічної документації, адаптованої до європейських вимог для цукрової галузі, й запровадження державної програми модернізації цукрових заводів з урахуванням енергозберігаючих технологій та виробництва біопалива. Необхідно сприяти просуванню вітчизняного цукру на зовнішні ринки.
— Яка перспектива розвитку цукрового виробництва?
— Цукрова галузь України сьогодні має наявні виробничі потужності для виробництва власного цукру з цукрових буряків, які значно перевищують внутрішні потреби країни. Українські товаровиробники за підтримки держави здатні забезпечити власним буряковим цукром внутрішній ринок і постачати його на зовнішні ринки.