На різні «гарячі» лінії інколи доводилося телефонувати, а на власні очі бачити їхню роботу раніше не випадало. Учора така нагода трапилася. Акредитованим на колегію Пенсійного фонду журналістам довелося розміщувати верхній одяг на «гарячому» підвіконні. Утім обстановка в цій тісній кімнаті була, не в приклад епіцентру київських зіткнень, галаслива, але досить спокійна. Оператор лінії 0 800 503 753, заткнувши пальцем вільне вухо, утішала пенсіонера: «Приносьте до відділення ваші документи, й усе буде гаразд...»
Схожу місію взяла на себе й міністр соціальної політики Наталія Королевська. Вона говорила про те, що «нам (тобто міністерству? — Авт.) удалося зменшити розрив у пенсіях між простими людьми й народними депутатами, чиновниками». Якщо раніше нардепи, виходячи на пенсію, за словами міністра, отримували 16 тисяч 121 гривню, то тепер 9 тисяч 490. Але й це — багато, запевняла Королевська, добре, що їй самій до депутатської пенсії ще далеко. І обіцяла й надалі скорочувати горезвісний розрив.
Тим часом в Україні 2 мільйони 428 тисяч людей ще задовольняються пенсією, нижчою за тисячу гривень. І Королевська, немов у минулі депутатські часи, наполягає на тому, що таких пенсій в Україні зовсім не має бути. За її словами, в березні починається двохетапне підвищення пенсій, і в жовтні про пенсії менші за тисячу гривень уже можна буде забути.
Королевська також переконує співробітників Пенсійного фонду працювати так, щоб люди взагалі забули про затримки пенсійних виплат: «Тому що це дуже вразлива категорія населення, й затримка пенсії для таких людей — це відсутність хліба на столі». І навіть дістала звідкись батіг: «Інакше чиновникові самому доведеться звертатися по допомогу від безробіття». До 1 червня заборгованості за виплатами пенсій мають бути скорочені на 50%, наказує міністр.
За словами Королевської, основне джерело надходження коштів до Пенсійного фонду — єдиний соціальний внесок, який виплачують громадяни й підприємства. З четвертого кварталу цього року його адмініструванням займається вже не Пенсійний фонд, а Міністерство доходів і зборів. Але міністр закликає чиновників фонду не чекати цих надходжень. Вона впевнена, що ключовий ресурс Пенсійного фонду — це легалізація заробітних плат. Тоді як нелегальні зарплати в конвертах позбавляють людей низки соціальних гарантій. Щоб підтвердити цю думку міністр наводить як приклад харківське підприємство «Хартрон», яке завжди вважалося благополучним. Але там недавно сталася пожежа. Постраждали люди. «І якими будуть соціальні виплати, якщо середня зарплата становила 153 гривні? Що отримають сім’ї?!» — обурюється Королевська.
Вона також наполягає на поліпшенні якості обслуговування людей у відділеннях Пенсійного фонду, вимагає забезпечувати можливості для доступу до установ фонду інвалідам, роз’яснювати людям законодавство, підшукувати найпривабливіші варіанти при призначенні пенсій, розвивати дистанційну систему, за якої людина не бачить того, хто займається розрахунком її пенсії. Міністр вимагала різко скоротити витрати установ фонду, зокрема за оренду приміщень, і довести відповідну статтю витрат за допомогою місцевої влади до символічної однієї гривні.
Але стратегічне завдання фонду, за Королевською, — створення накопичувальної пенсійної системи. Міністр, мабуть, розуміє всю складність і суперечність цієї роботи, а тому закликає підлеглих опрацювати варіанти за всіма можливими сценаріями, та ще й з урахуванням вимоги не порушити збалансованість діючої солідарної системи. «Накопичувальну систему, як і в європейських країнах, адмініструватиме Пенсійний фонд», — не сумнівається Королевська.
«Подивимося», — міг би відповісти на останню думку заступник міністра доходів і зборів Андрій Ігнатов, але промовчав... І почав з папірця й з акцентом (ще гіршим, ніж у Азарова) звітувати про адміністрування єдиного внеску, чим його відомство займається всього один квартал. Але, дякувати богу, цифри виявилися, як то кажуть, «справні». Ігнатов запевнив, що Міндоходів зробило все (і додав: як ми думаємо), щоб наповнити пенсійний фонд.