П’ятибальна система оцінок в Україні знову популярна. Нею скористався в четвер консорціум недержавних аналітичних центрів, представляючи широкій громадськості консолідований погляд на 100 днів роботи уряду.
Експертна спільнота загалом позитивно оцінила валютно-курсову політику уряду та Нацбанку, враховуючи й стрибок курсу гривні, що викликав стільки суперечливих розмов. Але те, що такий стрибок може неприємно агукнутися для економіки, експерти не заперечують — на їхню думку, він може стати причиною погіршення балансу торгівлі та скорочення темпів зростання реального ВВП. Об’єктом всебічної критики став бюджет-2005, який експерти оцінили як такий, що суперечить законодавству.
Зростання соціальних виплат, обіцяне під час виборчої кампанії, може, на думку експертів, призвести до додаткових 4—6% інфляції в 2005 році. Експерти оцінюють можливу інфляцію наприкінці року на рівні 14% проти 9,8%, на яких наполягає уряд. А ліквідація податкових пільг і вільних економічних зон із метою збільшення доходної частини бюджету хоч і наближає країну на кілька кроків до правил СОТ, зате погіршує інвестиційний клімат і ставить економіку перед ризиком недоотримати заплановані прибутки, що може, на думку експертів, призвести до фіскального розриву.
Експерти з розумінням поставилися до прагнення припинити фінансувати бюджет за рахунок накопичення боргів, підвищити зовнішній попит на боргові інструменти та переорієнтацію уряду на внутрішні позики із заміною дорогих зобов’язань дешевими. Проте водночас вони застерігають уряд: усі ці дії супроводжуються приливом «гарячих грошей» на первинний ринок облігацій внутрішньої держпозики, що створює певні ризики для валютно-курсової стабільності.
Однозначно заслужив «п’ятірку» торговий режим, прийнятий новим урядом. Зменшення ставок митного збору на імпорт і спрощення процедури митного оформлення викликає схвалення всіх експертів, навіть попри те, що такий різкий рух може стати ударом по наших виробниках й ускладнить відносини з торговими партнерами.
Дії влади стосовно державної власності оцінюються неоднозначно. Реприватизація оцінюється як правильний спосіб зруйнувати інститут приватної власності та посіяти паніку в країні, погіршивши її інвестиційну привабливість. Не меншою проблемою для інвестиційного іміджу назвали підвищення цін на залізничні перевезення.
А ось аграрна політика держави, в тому числі й горезвісне урегулювання цін на м’ясо, на думку експертів, має потребу або в конкретних доробках, або в перегляді. Ситуація, в якій опинилася ця галузь, абсолютно неоднозначна, а непослідовність дій уряду зводить нанівець усі його позитивні наміри.
Робота уряду в сфері паливно- енергетичного комплексу отримала мінімальні оцінки. Обмеження торгової надбавки та рентабельності при продажу пального експерти розцінюють як прагнення уряду вирішувати проблеми адміністративно- командним шляхом, що значно ускладнює відносини між ним і нафтопереробниками.
Неоднозначно, хоч і оптимістичніше оцінюють дії уряду звичайні українці. Як заявив заступник директора Центру Разумкова Михайло Міщенко, зміну економічного стану країни у бік покращання відзначають 27,1% населення, в бік погіршення — 19,1%. Уперше в історії країни більше людей вважають, що їхній добробут покращився (22,5%), і менше (18,8%), мають протилежні думки.
Водночас бізнес-оцінки уряду ближчі до незадовільних. Хоча позитивно, за словами фахівця Центру економічних досліджень і політичних консультацій Оксани Кузяків, його оцінюють 41% представників ділових кіл, але 17% — негативно, а ще 42% не можуть визначитися. На думку експерта, це може свідчити про те, що неоднозначні дії викликають неоднозначну реакцію в масах.
Під час опитування респонденти відзначили, що новий уряд отримав у спадщину країну зі зниженою економічною активністю, несприятливим бізнес-середовищем, нестабільністю законодавства та вражаючою корупцією. Можливо, тому більшість позитивних оцінок ґрунтувалася на очікуваннях, обіцянках уряду і на тому, що підприємці не відчули впливу на свої підприємства. Ті, хто відповів негативно, навпаки, дуже чітко висловлювали свої претензії. Йшлося, зокрема, про ліквідацію спрощеної системи оподаткування, втрату галузевих пільг, зміни в адмініструванні ПДВ. Список підприємницьких очікувань очолюють вимоги зменшити виплати до фонду заробітної плати, створити рівні умови для всіх підприємців, ввести податок з обігу замість ПДВ. Як відзначила Кузяків, якщо уряд не хоче отримати замість політично й економічно активного народу, яким є зараз українці, апатичну масу, йому доведеться виконати хоч би частину цих вимог. Наявна довіра до влади, на думку експерта, — річ крихка і потребує опіки.
Як зазначила президент аналітичного центру «Академія» Олександра Кужель, уряд порушив усі принципи державної регуляторної політики, і всі його дії можна оспорити в суді. Позитивно оцінити, на її думку, можна лише указ Президента про скасування голограм на алкоголь. У діях Кабміну екс-голова українських підприємців нічого хорошого знайти не змогла.
Уряд в особі віце-прем’єра Миколи Томенка всі побажання та поради вислухав. Томенко навіть сказав, що уряду корисно знати громадську думку, для чого при кожному держоргані будуть створені громадські колегії. А недоліки спробував списати на парламент, із яким Кабмін має непрості відносини.