Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Еттінгер їде в Москву на тет-а-тет

«Наша прозорість позбавляє «Газпром» можливості нав’язати свою точку зору Європі», — експерт
6 серпня, 2014 - 12:24
КАРІКАТУРА ВІКТОРА БОГОРАДА

Єврокомісар з енергетики Гюнтер Еттінгер їде до Москви, щоб зустрітись з міністром енергетики РФ Олександром Новаком. Про це він заявив в інтерв’ю німецькому виданню Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Як повідомили «Дню» в прес-службі єврокомісара з енергетики, візит заплановано на 29 серпня. Цю дату запропонувала європейська сторона і російська її підтвердила. «7 липня 2014 в телефонній розмові, заступник голови Європейської Комісії пан Еттінгер і міністр енергетики Росії пан Новак домовилися запланувати двосторонню зустріч, щодо подальшого обговорення питань, пов’язаних з енергетичною безпекою. Європейська комісія запропонувала обрати 29 серпня 2014 року. Російська сторона відразу ж її затвердила», — йдеться у повідомленні прес-офісу євро комісар з енергетики, яке надійшло на адресу «Дня» у відповідь на наш запит.

Відповідно до тексту повідомлення, єврокомісар сподівається, що двостороння зустріч у Москві прокладе шлях до чергового раунду тристоронніх консультацій між ЄС, Росією та Україною. Тож Етінгер знову пропонує свої послуги посередника у цих консультаціях, або ж як він сам колись назвав, «арбітра».

ФОТО REUTERS

 «День» багато писав про те як проходила перша «місія» посередництва пана Еттінгера. Якщо коротко передати суть ряду публікацій, то «завдячуючи» саме пану Еттінгеру, ми подали до Стокгольмського арбітражу на місяць пізніше і після того як туди зі своїми претензіями до України прийшов «Газпром». І виглядали ці консультації так, ніби за тристороннім столом переговорів сиділо не «три сторони», як передбачав формат, а дві. Тому що позиція пана Еттінгера дивним чином була співзвучною позиції вигідній РФ: і в «схилянні України до компромісу», і в пропозиції переведення газового питання на Президентський рівень...

Яку мету на цей раз переслідує пан Еттінгер, їдучи в Москву з пропозицією посередництва?

У інтерв’ю FAZ, яке було опубліковане вчора, Еттінгер заявив, що має намір здійснити нову спробу врегулювати, щоб домогтися «безперебійного енергопостачання для України». Та схоже, що істина візиту в трохи іншому. Як відзначив у коментарі «Дню» президент Центру глобальних досліджень «Стратегія ХХ» Михайло Гончар, ЄС побоюється, що Кремлю стане глузду перекрити «вентиль» цієї зими Європі. За логікою РФ, європейці порушують домовленості, перепродаючи, куплений в Газпрому, газ Україні. « Європейці готові продовжувати контакти з Росією. Вони розуміють, що їм конче потрібно вмовити Росію, щоб вона відновила постачання газу в Україну для того, що мінімізувати ризики переривання транзиту до них», — зауважує Гончар. Але, підкреслює експерт, відновлення переговорів так само потрібно і РФ, і Україні. Не лише Європі. Якщо не буде щнайдений компроміс, зима може боляче вдарити по всіх трьох сторонах — і покупцю (холодні домівки) і продавцю — пусті кишені. Тому, переконаний Гончар, відновлення тристороннього формату переговорів буде. І шанси домовитись є, каже він. «Але за умови, що Європа перейде від позиції споглядання, яку займала протягом останній 6 місяців до консолідованої позиції з українською стороною», — говорить Гончар.

 Але є ще один момент, на якому наголошує  експерт — це постановка питання, яке обговорюватиметься на цій зустрічі. Її потрібно кардинально міняти. «Якщо й надалі говоритимуть про борг і ціну на газ, то такі переговори ефекту не матимуть, — говорить Гончар. — Потрібно абстрагуватися від існуючих підходів, коли Газпром вимагає від нас грошей, а ми від нього — зниження ціни. Нам треба, що називається, тимчасове рішення. Наприклад, підписати тимчасову угоду на термін від півроку до року, можливо, поки до того часу, коли буде оголошено рішення в Стокгольмському арбітражі, але щонайменше на найближчий опалювальний сезон (з жовтня по березень включно), яка б вирішувала проблему». Експерт, до прикладу пропонує скористатися схемою, яка діяла між Україною та РФ на початку 90-х. «РФ платитиме Україні за транзит газу у ЄС не грішми, а газом. У 90-х — пропорція була така: 110 мільярдів кубометрів перекачаного газу приносили Україні 30 мільярдів кубометрів газу. Чому б не скористатися такою схемою зараз? Ніяких питань із ціною та з боргами. І тоді всі без проблем проходимо зимовий період», — говорить він.

У тому, що Еттінгер зустрічається з Новаком тет-а-тет та ще й у Москві Гончар суттєвої загрози для України не бачить, хоча й наголошує, що не потрібно випускати з орбіти уваги усталені зв’язки на лінії Москва-Брюсель, Москва-Берлін. «Те, що Еттінгеру намагатимуться «вставити в мізки» російське бачення ситуації — можна навіть не сумніватися. Але ми бачимо, що Еттінгер хоч і демонтрує маятникоподібні підходи, намагатиметься витримати неупереджену позицію. Хоча, звичайно, так чи інакше, всі ті формальні та неформальні домовленості, які були укладені на рівні Москва-Брюсель та Москва-Берлін — вони впливають на позицію Єврокомісії в цілому», — відзначає він. Та Україна, за словами Гончара, сьогодні створила надійний запобіжник тому, щоб ЄС, а зокрема єврокомісар з енергетики не могли скотитися на бік Кремля. Це — прозорість.

«Потрібно й надалі діяти прозоро, як ми це робимо це зараз. Наш транзит прозорий для Європи. У режимі он-лайн показуємо, скільки у нас газу в газосховищах. Ми запросили європейських спостерігачів на газові станції на кордонах, щоб вони контролювали цей транзит самостійно. Це все — те, що завдає відчутного удару по газпромівській пропаганді. А зокрема, заявам про те, що якщо Україна ще не краде газ в Росії, то дуже скоро почне це робити. Наша прозорість позбавляє «Газпром» можливості нав’язати свою точку зору Європі. Це аргумент уже не працює. Але росіяни — винахідливі і тому можуть з’явитися нові «аргументи», — резюмує експерт.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: