Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Фугас» під... новобудови

Чому уряд поспішає затвердити нові будівельні стандарти, не врахувавши жодної поравки експертів
3 квітня, 2018 - 10:13
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Громаду обвели круг пальця — забудовникам на втіху, та, на жаль, на величезну шкоду містам. Таке враження виникає від останніх новин уряду щодо оновлення державних будівельних норм. Нагадаємо, з літа Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства працює над змінами до 27 ДБН. Найбільший резонанс викликали норми щодо планування і забудови міських та сільських поселень. Урядовці пропонували будувати школи та садочки у висотках, АЗС — за 15 метрів від будинків і перетворювати лісові зони на території приватної забудови. Завдяки втручанню архітекторів вдалося звести ці ризики до мінімуму. Очікувалося, що нові ДБН з правками фахівців будуть прийняті остаточно до кінця року. Аж раптом прем’єр-міністр Володимир Гройсман дає новий дедлайн — два-три тижні. Напрацювання кваліфікованих архітекторів нівелюються. Громада опиняється за бортом, а наш комфорт — знову в зоні ризику.

КОМУ ПОВІРИВ ПРЕМ’ЄР?

Переломною стала нещодавня зустріч групи активістів з Володимиром Гройсманом. Чомусь на неї потрапили сторонні експерти, а не ті фахівці, які з літа ходили з пікетами під Мінрегіон та Кабмін з вимогою раціонально змінювати ДБН. Ці громадські організації делегували представляти інтереси громади Вікторові ГЛЕБІ, експерту в галузі містобудування, дійсному членові Української академії архітектури. Він брав участь у серії круглих столів Мінрегіону, під час яких і вдалося просунути важливі поправки до державних будівельних норм.

У відповідь на обіцянку Гройсмана затвердити нові ДБН у найближчі тижні Віктор Глеба підготував на ім’я прем’єра відкритий лист — «від імені громадськості, яка не має комерційного інтересу від зміни ДБН». «Нам стало відомо, що групою архітекторів, які набудували безліч споруд з порушеннями законів України та будівельних норм, лобіюються і протягуються нові ДБН всупереч думці соціально незахищених мешканців Києва та некомерційної громадськості, — йдеться у листі. — Просимо продовжити обговорення ДБН, закріпити пропозиції фахівців, архітекторів, громадських діячів у протокольному порядку і дотримуватись норм законів України, а не підтримувати вузьке коло осіб, наближених до комерційних структур».

Чим загрожує прийняття нових ДБН, Віктор Глеба коментував «Дню» в розрізі на трагедію в торговельному центрі в Кемерово (детальніше у матеріалі «Гірка «Зимова вишня», № 53, 27 березня ц. р.). Так само, як і в Росії, ризикуємо отримати об’єкти будівництва, де не перевіряється техніка безпеки взагалі. Перші ластівки порушень уже були — дитячий табір «Вікторія» в Одесі та нафтобаза у Василькові «БРСМ-Нафта».

ЗМОВА «ЗЛОБУДОВНОЇ ЕЛІТИ»

Наступний епізод — нещодавня зустріч чиновників, архітекторів та громади на тему «цивілізованих» змін у ДБН, яку організував архітектор Віктор Зотов, засновник освітньої платформи CANaction. Розмови про ризики оновлених норм не вийшло. Учасники одноголосно підтримали прискорене їхнє прийняття без рекомендацій фахівців. «Рішення так званого круглого столу з питань ДБН, організованого людьми, які мають стосунок до найвищого ешелону «злобудовної еліти», мали допомогти в прийнятті радикальних рішень під тиском громадськості в терміновому порядку, — описала свої враження у «Фейсбуці» член громадської ради при Київській міській державній адміністрації Людмила ЧЕРВАТЮК. — Презентації спікерів підготовлені в саркастичному тоні в розрахунку на молодь, яку зігнали в зал без розуміння того, що відбувається навкруги. Зміст виступів зводився до того, що потрібно відмовитись від ДБН і все будувати за задумом забудовників».

Фінальною стала зустріч міністра регіонального розвитку Геннадія Зубка з бізнесом, на якій знову говорили про державні будівельні норми і зміни в містобудуванні (про це «День» писав у матеріалі «Голубі лінії», смарт-кухні і дитячі майданчики на даху», 26 березня, № 53, 2018 р.). Усе вказує на те, що нові норми будівництва затвердять так, як вигідно передусім забудовникам, а не пересічним громадянам. І доведеться водити своїх дітей у школи чи садочки на даху висоток, гуляти між машинами, а не в затінку дерев, дихати отруйними газами, бо ж місце для паркування чи якийсь виробничий цех можуть втулити просто в нашому дворі.

«НОВІ НОРМИ — ЦЕ КАТАСТРОФА»

Зупинити цей маховик ще є шанс. Активісти, котрі обстоювали раціональну зміну ДБН, вкотре подали заяву до Кабміну та Мінрегіону з проханням продовжити громадське обговорення норм у форматі круглих столів і врешті врахувати напрацювання фахових спеціалістів, а не близьких до забудовників.

«За логікою ці архітектори, яким Гройсман пообіцяв прискорене ухвалення ДБН, повинні були прийти до розробників цих норм, до ДП «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто», зустрітися з директором і запитати, як можна долучитися й дати пропозиції. Але цього не відбулося. Ми бачимо змову забудовних компаній, які створили торговельні центри «Гулівер», «Парус», — це об’єкти, які побудовані всупереч Генплану-2020, бо в історичній частині можна будувати не вище за дев’ять поверхів. Тобто приходять до прем’єра ці порушники законів і домовляються про зміну ДБН. Це така гра, щоб не затвердити ці правки і перекреслити піврічну демократичну роботу. Якщо приймуть такі ДБН, буде катастрофа, навіть не буде можливості оскаржити щось у суді. От, наприклад, ми приходимо до суду і кажемо, що в нашому дворі будується деревообробний цех, а нам відповідають, що це ж закладено в нових ДБН. Секрет та хитрість запропонованих урядом змін полягають у тому, що землю беруть, скажімо, під школу, у процесі вони змінюють проект і будують висотку, але один поверх відводять під садочок чи школу, але ж не дотримано жодної норми. Робиться все для того, щоб узаконити все незаконно збудоване», — говорить голова ГО «Барви життя» Лідія ГОНЧАРЕНКО.

За словами Лідії Гончаренко, після затвердження нових норм не буде жодних механізмів захищати міста від нищівної забудови. «Нам розповідають про Європу, але там працюють цілі профільні інститути, які вираховують все від «А» до «Я» і несуть за це відповідальність. У нас не несе відповідальності ніхто», — резюмує активістка.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: