Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Голубі лінії», смарт-кухні і дитячі майданчики на даху...

Міністр розповів бізнесу, як повинні виглядати українські міста
26 березня, 2018 - 18:30
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Учора в столичному офісі Європейської бізнес-асоціації відбулась зустріч з міністром регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадієм ЗУБКОМ.

Говорили про два важливих напрямки — що держава робить для розвитку будівельного бізнесу та, чого держава очікує від бізнесу у вирішенні архітектурного питання українських міст.

За словами Зубка, дерегуляція у будівництві та усунення корупційних ризиків — пріоритетні завдання Мінрегіону.

У відомства навіть є антикорупційна маршрутна карта, якою, за словами міністра, воно рухається «спільно з міжнародними партнерами та експертами (BRDO та IDLO), а також громадським сектором — РПР і громадською ініціативою «Разом проти корупції».

«Ми наразі працюємо у трьох головних напрямках: перегляд ДБН, прозорість і публічність містобудівної політики, удосконалення системи держархбудконтролю», — зазначив Геннадій Зубко.

Віце-прем’єр розповів, що перегляд застарілих ДБН і погодження відхилень — у зоні особливої уваги Мінрегіону.

НОВІ НОРМИ

«Розпочата системна робота має наблизити цю сферу нормування до європейської. Перегляд державних будівельних норм — процес постійний і системний, адже наука не стоїть на місці, з’являються нові матеріали і технології будівництва, підвищуються вимоги до енергоефективності, екологічності тощо. Вже на кінцевому етапі затвердження ДБН щодо можливості проектування вбудованих у житлові будинки дитсадків та початкових шкіл та 360-й ДБН. Думаю, у найближчі два тижні ми їх затвердимо», — сказав урядовець.

Чинні державні будівельні норми норми застаріли вже дуже давно. До цього вони не змінювалися 13 років. 

Очікується, що нові ДБН в першу чергу дозволять будинки без сміттєпроводів. Як альтернативу жителям багатоповерхівок запропонують сортувати відходи.

Також у планах — відмова від технічних поверхів, адже при правильній тепло-, гідро- і шумоізоляції можна поєднувати стелю квартири та дах будинку.

Мешканцям новобудов дозволять самим склити балкони за умови, що отвір одного з вікон, що відкриваються, — не менше 1,2 м (для доступу пожежникам).

Відзначимо, що зараз робити скляні балкони і лоджії в будинках з однієї сходовою кліткою заборонено, але це нікого не зупиняє.

Нові законодавчі норми також передбачають міні-кухні у великих квартирах, хоча раніше їх дозволяли тільки в смарт-квартирах.

Правила дозволять поєднувати кухню і вітальню, а в паркінгу та житлової частини будинку може бути загальний ліфт. Також можна буде будувати паркінг під лікарнями (крім корпусів з палатами), культурними і спортивними установами. Збираються прибрати норму, за якою зараз при вході в будинок повинен бути бордюр або сходинка заввишки не менше ніж 15 см. Це дозволить робити вхід у будинок на рівні тротуару.

На дахах будинків дозволять будувати дитячі майданчики, але тільки зі спеціальним огородженням.

КАБМІН ГОТУЄ ОБМЕЖЕННЯ ВИСОТНОСТІ ЗАБУДОВИ

Крім того, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України почало закладати в державні будівельні норми поняття так званих блакитних ліній, які обмежують висотність забудови території у населених пунктах.

«Ми готуємо запровадження «блакитних ліній» — попередив бізнес Зубко.

За словами міністра, сьогодні в європейських країнах існують три обмежувальні лінії для будівництва нових будівель: червоні (існуючі та плановані межі територій загального користування, комунікації, дороги тощо), блакитні і зелені (визначають зелені зони, сквери, парки і зони відпочинку, які ніколи не можуть бути забудовані), причому перші в Україні діють, а до впровадження останніх країна наразі не готова.

«Я думаю, що це буде абсолютно актуально (впровадження обмеження висотності. — Ред.), оскільки у нас постійно ведуться розмови щодо висотності того чи іншого будинку, тієї чи іншої історико-заповідної зони, яка забудовується. І це було б також прозоро для інвестора, який би чітко розумів, що можна, а що не можна робити», — сказав Зубко.

ПРОЗОРІСТЬ ТА ПУБЛІЧНІСТЬ...

Прозорість і публічність містобудівної політики — ще один напрямок, у якому рухається Мінрегіон для усунення корупції у галузі. 

«Наше завдання — забезпечити якість та прозорість розроблення документації з просторового планування (містобудівної документації)», — наголосив Зубко.

Суттєвим кроком у запобіганні корупції, за словами міністра, стали ухвалені у минулому році закони №1817 і №2020, які спростили дозвільні процедури, скасували категорії складності об’єктів будівництва й перешли до класу наслідків (СС1, СС2, СС3), визначили перелік будівельних робіт, які не потребують дозволу, скасували вимогу щодо отримання вихідних даних та технічних умов від ДСНС тощо.

Зубко у контексті питання щодо корупції на місцях навів приклад, коли недобросовісні забудовники навмисно переводять клас наслідків свого об’єкта в СС3 (зі значним наслідками, що потребує звернення до центральної влади) і таким чином, відмовляються працювати з місцевим самоврядуванням. «Важливо, щоб, зі свого боку, і будівельний бізнес перестав шукати можливі обхідні шляхи для домовленостей з органами центральної влади, оминаючи  закон», — підсумував він.

Нагадаємо, 22 березня Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроект №7085 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері містобудування».

Нові зміни до сфери містобудування врегулюють ліцензування господарської діяльності з будівництва об’єктів з середніми та значними наслідками — СС2 та СС3. Серед них основними є визначення повноважень органу ліцензування, визначення підстав для зупинення дії ліцензії та переліку порушень, усунення яких неможливе у процесі будівельної діяльності, визначення підстав та порядку відновлення дії зупиненої ліцензії, а також встановлення чітких термінів дій органу ліцензування по відновленню дії зупиненої ліцензії, деталізація підстав для надання суб’єкту будівельної діяльності терміну на усунення порушень, пов’язаних з додержанням ліцензійних умов.

ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ

У рамках подальшої децентралізації системи державного управління пропонується передати функції контролю за проведенням обстеження об’єктів та реалізацією заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час їх експлуатації виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

«На сьогоднішній день — вже 92 населених пункти взяли повноваження ДАБІ, зокрема 21 обласне місто, крім Полтави, Хмельницького і Запоріжжя. Але ми бачимо, що з передачею повноважень на місцевий рівень спускається і корупція. Тому, аналіз регуляторних механізмів на місцях має раз і назавжди викорінити це проблемне питання. «Зараз ми спільно з Державною регуляторною службою аналізуємо всі регуляторні акти, які працюють на місцевому рівні. Наша мета — прибрати всі корупційні чинники, які заважають розвитку будівельного бізнесу на місцях, і покращити за рахунок цього інвестиційний клімат», — зазначив Геннадій Зубко.

Такі зміни дозволять місцевій владі контролювати повний «життєвий» цикл будівель та споруд: від надання земельної ділянки, видавання містобудівних умов та обмежень щодо її забудови, дозволу на початок будівництва і прийняття готового об’єкта в експлуатацію — до забезпечення надійності та безпеки будівель під час усього періоду їх існування.

Крім того, на сьогодні в Україні на законодавчому рівні неврегульований єдиний порядок присвоєння адреси об’єкту будівництва, що негативно впливає на позицію України у рейтингу легкості ведення бізнесу Світового банку Doing Business.

Після ухвалення закону №7085 адреса добудованому об’єкту буде присвоюватися за 5 робочих днів з дня отримання повідомлення від органу держархбудконтролю про реєстрацію декларації про готовність об’єкта до експлуатації або видачі відповідного сертифіката.

 

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: