У Брюсселі проходив Форум Європейського фонду управління якістю. Його окрасою стала урочиста церемонія вручення Європейської нагороди з якості.
Уперше за всю історію цю нагороду одержало підприємство від країн колишнього СРСР, яке офіційно визнане одним із найкращих у Європі в номінації «Малі і середні підприємства» (чисельністю до 250 співробітників). Це — Шляхово-будівельне управління № 50 із Броварів Київської області (начальник — Віктор Гавриленко). За оцінкою професійних експертів із Франції, Німеччини, Бельгії і Туреччини, воно увійшло в шістку фіналістів Європейської нагороди з якості, єдиної нагороди, яка офіційно визнається і підтримується Єврокомісією. А всього Європейську нагороду з якості в цій номінації виборювало майже 40 провідних фірм із багатьох країн Європи. Для участі в Європейському конкурсі з якості ШБУ-50 було рекомендоване Українською асоціацією якості як лауреат 3-го Українського національного конкурсу з якості.
За чий рахунок нововведення?
Харківський губернатор Олег Дьомін видав розпорядження про впровадження регіональної системи електронних платежів населення на базі смарт-карти, що називається «Картою харків'янина». Цією карткою можна сплатити за квартиру й комунальні послуги, проїзд у транспорті, телефон, купівлю товарів. Вважається, що такий крок зроблено за ініціативи низки банків із метою оздоровлення банківської системи.
Але насторожує інше: підприємствам усіх форм власності рекомендовано виплачувати заробітну плату з використанням «Картки харків'янина». А це означає, що перед тим, як сходити на базар, мешканцю Харкова спочатку доведеться зайти в банк. Та банки просто так видають готівку неохоче. Наприклад, в агропромбанку «Україна» власник пластикової картки може безкоштовно зняти з рахунку не більше 100 гривень за один раз. Хочеш більше — плати один відсоток від усієї суми (інші банки вже й гривню не видають безкоштовно). Якщо ця тенденція збережеться, то є побоювання, що «оздоровлення банківської системи» проводитиметься за рахунок харків'ян. І це ще за умови, що зарплату все-таки почнуть перераховувати.
Еквадор оголосив дефолт
Відмова Еквадору в односторонньому порядку від виплати відсотків за Brady bond є некоректним вчинком по відношенню до приватних кредиторів, вважає міністр фінансів України Ігор Мітюков. В інтерв'ю агентству Інтерфакс-Україна міністр підкреслив, що Україна дотримується позиції, згідно з якою країна-позичальник повинна вести чесний і відкритий діалог зі своїми кредиторами. Разом із тим, І. Мітюков вважає, що дефолт Еквадору не призведе до різкого погіршення ситуації на ринку боргових зобов'язань країн, що розвиваються.
Він також повідомив, що в ході щорічних зборів МВФ і Світового банку, які відбулися наприкінці вересня, активно обговорювалося питання, яким чином вирішити проблеми приватних кредиторів.
Еквадор 30 вересня оголосив про відмову виплатити $44,5 млн. відсотків за дисконтним Brady bond. Приватні кредитори не пристали на пропозиції Еквадору й наразі пред'явили до оплати облігації на суму $1,6 млрд. Загальний обсяг боргу Еквадору за Brady bond становить $6 млрд., з інших зовнішніх боргів — $7 млрд. Валютні резерви — близько $1,3 млрд.
Хто піднімає економіку?
Оперативна виробнича нарада керівників податкових служб областей України й підрозділів центрального апарату відбулася в Києві. На ній було підбито підсумки діяльності ДПА за 9 місяців. За попередніми даними, за цей період органи державної податкової служби забезпечили надходження до зведеного бюджету в сумі 18,3 млрд. грн. податків і обов'язкових платежів, що складає 102,1% від прогнозних показників. З початку року до держбюджету надійшло 10,2 млрд. грн., що складає 95% його виконання. Це один з найвищих показників за останні роки. У вересні поточного року доходи «живими грошима» перевищили 1,2 млрд. грн., що майже вдвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Під час проведення наради було визначено стратегію на четвертий квартал і наступний рік: використовувати всі права, надані податковій службі, для максимального піднесення вітчизняної економіки. Чи є ще країна, де не з виробництвом, а з фіскальним органом пов'язуються сподівання на економічне піднесення?
Експорт продукції скоротився втроє
Експорт машинобудівної галузі Мінпромполітики за перше півріччя 1999 р. зменшився втричі і становить $71,967 млн. проти $227,375 млн. за перше півріччя 1998 р., повідомляє УНІАН. Найбільше падіння експорту торкнулося продукції суднобудування ($3,257 млн. проти $26,569 млн. минулого року), важкого машинобудування ($10,671 млн. проти $65,655 млн.), продукції ракетно-технічного комплексу ($22,7 млн. проти $44,5 млн.), оборонної промисловості ($1,1 млн. проти $2,9 млн.) та паливно-енергетичних ресурсів ($1,6 тис. проти $12,4 тис. минулого року).
На думку заступника начальника управління зовнішньоекономічних зв'язків та підвищення експортного потенціалу Мінпромполітики Віктора Литвина, головними причинами падіння експорту машинобудівної галузі є неконкурентоспроможність національної продукції машинобудування, брак обігових коштів та демпінгування з боку країн-конкурентів. «Існує також і проблема зовнішнього вигляду продукції», — зазначив В.Литвин. На його думку, також недостатньо в цьому напрямку працюють українські посольства та торгові представництва за кордоном.