Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кому землю?

Харківська облрада розпочала реалізацію конституційного права людей на землю. Чи стане це взірцем для інших областей?
29 вересня, 2007 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Учора в Харківській області були вручені перші акти на землю в рамках реалізації програми «Земля — людям». Загалом — 174 акти. Бажаючих отримати землю під забудову в Харківській області виявилося достатньо багато. Як повідомив газеті «День» голова харківської обласної ради Василь Салигін, наразі заяви подали близько 18 тисяч людей. Акти видавали у порядку черги — інших критеріїв не було. «Видавали акти по черзі — хто написав заяву й вказав конкретний населений пункт, в якому бажає отримати земельну ділянку. Тим же, хто вказав весь район, ми пропонуватимемо кілька місць, щоб людина могла обрати, що їй більше до вподоби», — завірив Салигін. Пояснення просте — для декого це ледве не єдиний шанс отримати безкоштовно землю, на яку, якщо вірити Конституції України, всі ми маємо право. На жаль, не завжди вдається реалізувати це право на практиці, зокрема, через недосконалий Земельний кодекс України. Наприклад, районні адміністрації віддають перевагу пункту кодексу, в якому говориться, що до розмежування земель комунальної та державної власності землями поза кордонами населених пунктів розпоряджаються органи виконавчої влади. Виходить, що допоки по всій країні не буде проведене повне розмежування, обласна рада не може виділяти ділянки під будівництво. А коли саме це відбудеться — сьогодні спрогнозувати складно. У той же час, у Кодексі є положення, спираючись на які цілковито можна виділити людям землі. Саме цим питанням і зайнялася Харківська облрада ще рік тому.

Ініціатором виступив голова харківської обласної ради Василь Салигін. Ідея створити подібну програму з’явилася у нього в серпні минулого року після візиту до Бєлгородської області Росії, де успішно функціонує схожий проект. За основу програми була взята стаття 14 Конституції України, яка свідчить, що «Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою виключно у відповідності до Закону», а також статтю 8 Земельного кодексу України «Повноваження обласних рад у області земельних відносин» і статтю 10 Земельного кодексу «Повноваження районних рад в області земельних відносин».

Отримати землю нескладно — потрібно написати заяву до обласної ради, а вже вона сама займеться пошуком вільних ділянок, їхнiм документальним оформленням і узгодженням з місцевою владою. Щоправда, аби отримати акт потрібно проживати в Харкові або області не менш ніж п’ять років. За словами Василя Салигіна, людям дають ділянки площею 10—25 соток. Більш того, люди вказують у заяві район, в якому бажали б отримати землю. «А ми намагаємося знайти способи для того, щоб задовольнити їхні побажання», — наголошує голова Харківської облради. Передбачається, що процедура видачі землі займе не більш двох місяців плюс декілька тижнів через велику кількість бажаючих. «Я обіцяв харківчанам, що вся процедура (з моменту подачі документів до виділення землі. — Авт. ) займе не більш двох місяців. Одначе, чесно кажучи, я не очікував такого шквалу заяв, який на нас звалився з перших же днів. Тому через величезні обсяги роботи сьогодні ми в цей термін вкластися, напевно, не зможемо. Але я сподіваюся, що якщо люди отримають ділянку на два-три тижні пізніше, то вони поставляться до цього з розумінням», — зазначає Салигін.

Виникає питання, чи вистачить земель на всіх бажаючих. Салигін не бачить підстав для неспокою: за його словами, на Харківщині є достатньо вільних земель. «І вони не завжди ефективно використовуються, — додає він. — Наведу такий приклад: нещодавно у Харківському районі на одній із земельних комісій було здійснено спробу роздати близько 4 тисяч гектарів землі, ринкова ціна якої приблизно дорівнює річному бюджету всієї області. А якби ці землі роздати громадянам, ділянки під будівництво житла змогли б отримати 26 тисяч сімей». Крім того, люди, які вже реалізовували своє право на землю, отримати ділянки вже не можуть. «Вистачить усім. Щодо цього не може навіть бути сумнівів», — підсумовує Салигін.

Щоправда, далеко не всі поділяють упевненість голови обласної ради стосовно наявності землі — є в цiєї програми й опоненти. Наприклад, губернатор Харкiвщини Арсен Аваков заявляє, що в областi практично не залишилося вiльних земельних дiлянок, а поблизу обласного центру їх взагалi немає. Але Салигiн впевнений, що це не так i може це довести. За його словами, у процесі реалізації програми, особливих труднощів не було — переважно заважала критика, чорний піар і «палиці у колеса» від тих людей, від яких значною мірою залежала реалізація програми.

Для скептиків хочеться додати — програма має масу переваг: люди отримують землю, місцеві бюджети — додаткові надходження за рахунок податку на землю. Більш того, все в комплексі повинно позитивно відбитися на економіці області загалом, активізувати ряд важливих підприємницьких галузей — від будівельної до меблевої.

Не менш важливі й соціальні наслідки цієї програми. Завдяки отриманій землі вони певною мірою зможуть вирішити свої житлові проблеми за рахунок спорудження житлових будинків, а також зможуть додатково забезпечувати себе сільгосппродукцією, що вирощена на власній землі.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: