Майбутнє великої української генеруючої енергокомпанії — «Дніпроенерго» — знову під загрозою. Ще тиждень тому — після того, як комітет кредиторів затвердив план санації підприємства, представлений арбітражним керівником Ольгою Горбовою, здавалося, що відновлення платоспроможності «Дніпроенерго» — нехай не миттєва, але реальна перспектива. Однак буквально наступного дня господарський суд Запорізької області, усунувши Ольгу Горбову від виконання обов’язків керівника, ці надії перекреслив. Тепер найбільш реальною видається перспектива ліквідації «Дніпроенерго» протягом найближчих двох місяців. Кредитори рішенням суду обурені і мають намір його опротестовувати, не чекаючи ліквідації підприємства та остаточної втрати своїх надій повернути борги. Характерно, що судовий процес, свідками якого стали кредитори, цікавий у багатьох відношеннях. Почнемо з того, що представників преси до залу засідань не пустили, хоч ніяких правових підстав робити процес закритим у судді не було. Другим сюрпризом стала, висловлюючись юридичною мовою, відсутність фіксації ходу засідання. Інакше кажучи, протокол суду просто не вівся.
Та це, як кажуть, процесуальні «дрібниці». Особливо порівняно з тим, що кредитори взагалі сумніваються в легітимності цього судового процесу. Адже приводом для нього стали листи Мінпаливенерго та Кабміну, які не є учасниками провадження у справі про банкрутство «Дніпроенерго» і тому не можуть ініціювати будь-які судові дії щодо санації підприємства. До того ж, рішення — незадовільна оцінка роботи керівника — виходить за рамки компетенцій суду: її може давати тільки комітет кредиторів. Один із юристів, який був присутнім при цьому дійстві, жартома пошкодував, що до зали не запросили комісію, яка реєструє рекорди для Книги Гіннесса — почесний запис у графі про кількість порушень у рамках одного судового засідання був би забезпечений!
Але головне, що інтереси кредиторів судом фактично було проігноровано. Необхідно нагадати, що боргів у «Дніпроенерго» — близько півтора мільярда, і серед найбільших його кредиторів — податкові органи, Держкомрезерв, «Нафтогаз України», інші держпідприємства та організації. Процедура банкрутства відносно компанії йде вже понад два роки. Наприкінці минулого року комітет кредиторів прийняв рішення про санацію, призначивши арбітражним управляючим Ольгу Горбову. Цікаво, що в хід було пущено інсинуації на її адресу. Горбову докоряють у надмірній для такої масштабної роботи молодості (ніби їй 28 років) і недосвідченості. Однак, сину управляючої санацією 24 (!) роки, а сама Ольга Горбова є членом Всеукраїнської громадської організації «Спілка кризових менеджерів» України і має досвід реструктуризації великих вітчизняних підприємств та управління корпоративними правами. За чотири місяці роботи її команди було розроблено план відновлення платоспроможності компанії, в реальності якого комітет кредиторів повністю пересвідчився і затвердив його на засіданні 14 квітня. Паралельно з розробкою плану керівникові вдалося знайти рішення з повернення понад 700 млн. грн., налагодити систему стовідсоткових розрахунків у поточних поставках вугілля, узгодити колективний договір iз працівниками компанії та багато іншого. Загалом, у кредиторів було достатньо підстав для надій на відновлення платоспроможності компанії. Однак рішення суду їх перекреслило. Як сказав представник Держкомрезерву Іван Тесленко, «це призводить до того, що борги держави стають нікому не потрібні й не цікаві».
І справді, рішення Запорізького госпсуду поставило повернення боргів держпідприємствам та бюджету під велике питання. Якщо через півроку після початку санації її план не представлено комітету кредиторів, то, згідно з законом, підприємство підлягає ліквідації. До кінця цього терміну у «Дніпроенерго» залишилося всього два місяці. Хоч багато хто побоюється, що компанія не проживе й цього терміну. І в цьому знову ж є принаймні непряма провина господарської Феміди.
Судіть самі: після рішення суду стурбовані невизначеністю ситуації постачальники «Дніпроенерго» і, передусім, вугільники вимагають стовідсоткову передоплату. На думку одного із співробітників «Дніпроенерго», з яким «Дню» вдалося поговорити по телефону, така ситуація загрожує стабільності роботи трьох теплових станцій, які входять до складу компанії. «Горбова як управляючий, — вважає фахівець, який не побажав, щоб його прізвище фігурувало в пресі, — налагодила систему розрахунків з постачальниками палива. Ми вийшли на стовідсоткові розрахунки з поточних поставок. В очах постачальників саме Горбова була гарантією розрахунків за поставлене вугілля. Після рішення суду постачальники вважають, що гарантій у них немає. Для нас це загроза повернення до стану, який був до санації: перебої в поставках вугілля, «рваний» режим роботи. Якщо становище не зміниться, наші станції почне «морозити» вже за два-три тижні.
Що означатиме ця «лихоманка» для вітчизняної енергетики — припустити не важко. Особливо, якщо врахувати, що в постійному режимі вироблення електроенергії в Україні забезпечують саме теплові станції. Атомні і ГЕС «підключаються» лише на піках споживання. Основу стабільності енергосистеми внаслідок особливостей технології становить саме теплогенерація. Знаючи про це, говорити про наслідки ліквідації компанії та розпродажу її майна взагалі страшно. Але, схоже, саме така перспектива очікує «Дніпроенерго» та українську енергосистему, якщо рішення Запорізького госпсуду залишиться в силі. Кредитори вже почали в судовому порядку боротьбу за виживання підприємства. Вони сподіваються, що їм вистачить часу для того, щоб у сакраментальній фразі «санація неможлива ліквідація» поставити кому в правильному місці.