Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Крим без власності

Суд позбавив Фонд майна автономії права розпоряджатися нею
2 жовтня, 2007 - 00:00

Приватизацією держвласності по всьому Криму надалі займатиметься Севастопольське регіональне відділення Фонду державного майна України, а не Фонд майна Автономної Республіки Крим. Таке рішення прийняв днями Севастопольський апеляційний господарський суд. У ході засідання відбувся розгляд апеляційної скарги Фонду держмайна України на постанову Господарського суду АРК, який свого часу відмінив наказ голови ФДМ Валентини Семенюк. Суд повністю задовольнив скаргу ФДМ і ухвалив нове рішення, в якому в задоволенні позовних вимог Фонду майна Криму відмовлено в повному об’ємі. Таким чином, на сьогодні в судовому порядку підтверджені повноваження РВ ФДМУ в Криму та Севастополі, як єдиного держоргану зі здійснення політики у сфері управління, приватизації й оренди майна, що знаходиться на території автономії і яке належить державі.

Історія суперечки про функції кримського Фонду майна нараховує вже понад 10 років, а самі його повноваження є принциповим питанням, як для Криму, так і для Києва. Пам’ятається, ця суперечка між Києвом і Кримом точилася ще в першій половині 90-х. Першою кримською Конституцією, яку прозвали «мешковською», право власності автономії малося на увазі, як державне право і в Криму спочатку був створений орган під назвою Фонд державного майна Криму, який відав усім майном, розташованим на території півострова. Згодом було вирішено, що автономія не є повноправною державою, а тому не може мати державного майна. Орган був перейменований у Фонд майна Криму, однак, функції його залишилися колишніми, і він не був відсторонений від ведення майном, що належить державі. Таким чином, виходило, що Верховна Рада та Рада міністрів АРК володіли майном автономії, однак, у той же час за допомогою свого фонду розпоряджалися й загальнодержавним майном, розташованим на території автономії. Голова ФМ АРК входить до складу уряду Криму та призначається Верховною Радою автономії і не може бути звільнений з посади без згоди керівників Криму. Головний аргумент влади автономії полягав у тому, що Конституція Криму, затверджена законом України, свідчила, що Верховна Рада Криму управляє майном, що знаходиться на території автономії. «Більше того, — підкреслював глава парламенту Криму Анатолій Гриценко, — до сьогодні немає розмежування власності між державою та АРК».

Було кілька різних спроб вирішити цю проблему, але всі вони закінчилися нічим. Спочатку були пропозиції створити в Криму відділення Фонду державного майна, якому одночасно б доручили управління майном автономії, однак, керівники Криму не погодилися випустити з рук влади керування власністю Криму. Після цього пророблявся варіант створення в Криму, разом із ФМ АРК, другого фонду для управління майном України, однак, було вирішено, що два фонди для одного Криму це вже дуже. В той же час у Севастополі, що має статус міста центрального підпорядкування і не входить в автономію, було створене відділення ФДМ України, яке тепер і отримало у своє керування державне майно країни, розташоване на території Криму.

Ліквідувати ФМ АРК керівництво ФДМ намагалося ще в 2006 році. «Кримський ФМ не звітує ні Верховній Раді, ні парламенту Криму. У нас що, Крим — держава в державі?» — дивувалася Валентина Семенюк. У квітні минулого року під час робочого візиту в Крим Валентина Семенюк, посилаючись на Державний класифікатор «Класифікація форм власності», заявила, що «...власності АР Крим не існує». Тоді ж Валентина Семенюк підтвердила: незважаючи на дві Конституції — України й Криму, вона особисто не визнає саме поняття «майно Автономної Республіки Крим». На засіданні кримського уряду за участю голови ФДМ Совмін визнав роботу ФМ АРК незадовільною й рекомендував парламенту республіки звільнити голову фонду Юрія Шиміна. Проте, зараз багато хто заявляє, що це рішення знадобилося тоді колишньому прем’єру Анатолію Бурдюгову, щоб «довести Києву неспроможність кримського відомства і передати управління майном півострова ФГИ України».

У свою чергу нинішні власті автономії вирішили проаналізувати все рішення Кабміну і Укази президента, прийняті за останні п’ять років, по відчуженню майна республіканської власності у власність держави. По підсумках цієї роботи буде складений перелік об’єктів, які були відібрані у Криму, з його точки зору, в порушення закону, щоб через суд повернути їх у власність автономії. Зокрема, зі слів глави кримського парламенту Анатолія Гриценка, йдеться про Міжнародний дитячий центр «Артек» і санаторії «Південний» в Форосі, які в часи президентства Леоніда Кучми були передані в Держуправління справами.

Як заявила журналістам у лютому нинішнього року заступник голови ФМ АРК Надія Клипа, в ФМ АРК не бачать підстав для припинення своєї роботи в зв’язку з указом Президента України Віктора Ющенка про анулювання президентського Указу від 18 серпня 1995 року «Про органи приватизації в Автономній Республіці Крим». «В указі Президента нічого не говориться про орендодавця державного майна, а накази ФДМ ми продовжуємо оскаржувати в судах», — говорила Надія Клипа. За словами голови ФМ АРК Юрія Шиміна, добровільно здавати Києву свої повноваження, як він вважає, закріплені Конституцією Криму, фонд майна автономії не збирається. «Ліквідувати Фонд майна Криму буде не так просто, принаймні, Президенту, який зараз не має повноважень формувати й скасовувати органи виконавчої влади», — говорить Шимін. «Цілком можливо, що з ініціативою глави держави не погодиться влада республіки, що також має право голосу щодо цього питання. Якщо, як то кажуть, найде коса на камінь, заміна керівника республіканським майном може розтягнутися або перетворитися в двовладдя», — вважає він. Юрій Шимін продовжує сумніватися, що справа дійде до ліквідації його робочого місця. Тим більше, що парламентський комітет із економічної політики вже вирішив регламентувати повноваження кримського Фонду окремим законом. «Фонд майна Криму на базі комунального майна може бути створений, сьогодні й обласні ради мають свої комунальні фонди майна», — заявила Валентина Семенюк.

У той же час багато рішень ФМ Криму, з погляду Києва, є певною мірою махінаціями. Так, за даними кримських джерел, раніше сильно критикувалася приватизація ВАТ «Сімферопольський машинобудівний завод «Прогрес», акції якого були продані кримським Фондом майна, як стверджують, із порушеннями. У справу втрутилася Прокуратура АРК, було два судових розгляди. Називають і такий факт: підприємство «Технохімкомплект», у разі чесного продажу акцій на відкритому конкурсі на умовах аукціону, могло б принести до бюджету суму в рази перевищуючу ту ціну, яка йому була призначена. Кримські суди, куди звертався «Технохімкомплект», зайняли сторону переможця, який непогано зекономив на купівлі. Більше того, саме Юрій Шимін, як стверджують кримські джерела, як глава Фонду майна автономії, але який має право розпоряджатися державним майном, здав росіянам усі військові маяки й інші гідрографічні об’єкти, перевищивши тим самим не тільки власні повноваження, але навіть компетенцію Президента країни.

Нинішня судова тяжба була пов’язана з тим, що серією наказів Валентини Семенюк делегувала регіональному відділенню ФДМ у Севастополі повноваження зі здійснення політики у сфері управління, приватизації й оренди держмайна, що знаходиться на території Криму. При цьому севастопольське відділення Фонду було перейменоване в Регіональне відділення ФДМУ в АРК і Севастополі. У зв’язку з цим керівництво Фонду майна Криму оскаржило в судовому порядку всі накази ФДМ України, що позбавляють його повноважень, і зараз ще на практиці продовжує розпоряджатися майном автономії. Хоча в адміністративних судах трьох інстанцій розглядаються ще шість судових справ щодо позовів ФМ Криму в зв’язку з передачею повноважень Севастополю. Сама Валентина Семенюк не так давно побувала в Криму й заявила, що кримський Фонд який підкоряється тільки владі автономії, повинен розпоряджатися майном комунального рівня.

Суперечка між ФМ Криму і РВ ФДМ у Севастополі має далеко не теоретичний характер, як може здатися. З одного боку, голова Севастопольського відділення ФДМ Сергій Федоренко заявляв, що його відомство не займатиметься приватизацією держвласності в Криму до урегулювання судової суперечки навколо власних повноважень. Однак незважаючи на це, ФДМ уже доручив своєму регіональному представництву провести передприватизаційну підготовку й безпосередньо приватизацію держпідприємств «Керченський суднобудівний завод», «Феодосійське виробниче об’єднання «Море» та низки сільськогосподарських об’єктів на території Криму. 31 січня 2007 року ФДМ доручив регіональному відділенню в Севастополі виступити орендодавцем державного майна, розташованого на території Криму. Своє рішення голова ФДМ Валентина Семенюк аргументувала «удосконаленням структури й розподілом функцій органів приватизації в частині урегулювання орендних відносин на території Криму».

Влітку нинішнього року Фонд держмайна (раніше Регіональне відділення ФДМ України в Криму та Севастополі) було наділено повноваженнями власника зі здійснення управління корпоративними правами держави в господарських товариствах, розміщених на території всього півострова. У зв’язку з цим відділення вже провело приватизацію чотирьох об’єктів держвласності, що принесло скарбниці понад один мільйон гривень. Підготовлені до продажу наступні п’ять об’єктів на понад п’ять мільйонів гривень...

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сiмферополь
Газета: 
Рубрика: