Відразу після перемоги помаранчевої революції стало ясно, що «Криворіжсталь» і НЗФ просто приречені на повторну приватизацію. І якщо дивитися правді в очі, продати обидва (а не одне) підприємство можна було ще декілька місяців тому, але перешкодою, за парадоксальним збігом обставин, виявилася позиція державного органу, відповідального за чесну приватизацію — ФДМ. Порахуймо, скільки коштує незбіг інтересів держурядовця та держави…
Нагадаємо, ВАТ «Нікопольський завод феросплавів» посідає монопольне становище в Україні з виробництва феромарганцю та силікомарганцю. А 80% вироблюваної ним продукції йде на експорт. Частка українського експорту на світовому ринку феросплавів становить 11,5%. У травні 2003 року ФДМ продав ПФК «Придніпров’я», контрольованій корпорацією «Інтерпайп», 25% акцій НЗФ за 205 млн. грн., а в серпні 2003 року — ще 25%+1 акція за 205,5 млн. грн. 25 липня 2005 року Апеляційний суд Києва задовольнив апеляцію Генпрокуратури та Кабміну та визнав незаконною приватизацію НЗФ. Спроби консорціуму «Придніпров’я» оскаржити це рiшення, як відомо, не мали наслідків.
А тепер перейдімо до математичних підрахунків. Перший заступник голови «Приватбанку» Тимур Новіков повідомив журналістів, що в першому кварталі 2005 року собівартість виробництва тонни феросплавів за експертними оцінками становила $526. А середня ціна на світовому ринку — $964. Обсяг виробництва НЗФ — 241 тис. тонн. Віднімемо 526 від 964 і помножимо на 241 тисячу. Отримаємо розрахунковий прибуток НЗФ за перший квартал — $105,12 мільйона.
Однак за звітами бухгалтерії підприємства балансовий прибуток становив 42 млн. грн. (за курсом першого кварталу — трохи більше $8 млн.). Виникає запитання, куди поділися $97 млн., призначені підприємству, державі та акціонерам? Можливо, ними скористався менеджмент підприємства? Тільки на якій підставі?
Ситуація в наступних двох кварталах повторює «першоквартальну». Середня ціна на феросплави становила $795, собівартість — $548, прибуток — $49 млн. НЗФ ж «засвітив» лише 18,6 млн. грн. Разом різниця становила $46 млн. У третьому кварталі ціна $698, віднімаємо від неї $564 собівартості й отримуємо розрахунковий прибуток $23,9 млн. Щоправда, офіційних даних від НЗФ наразі немає. Разом за три квартали підприємство мало отримати $179 млн. Але за перші два квартали офіційно озвучений прибуток становив лише $12 млн. Негарна ситуація, чи не так?
Можна передбачити, що менеджменту НЗФ не цікаво робити економічну діяльність публічною, домагатися підвищення котирування акцій, виходити на міжнародні фондові ринки. Бо при цьому потрібно було б платити дивіденди, ділитися з акціонерами прибутком, платити великі податки. Легше перекинути прибуток до офшорів, замаскувати справжній розмір доходу завищенням собівартості й наживати на офіційній бідності неофіційні дивіденди.
Ще один шлях для цього — завищення собівартості шляхом включення в неї вартості доставки імпортної руди, яку структури Віктора Пінчука продовжують закуповувати для виробництва феросплавів, не користуючись вітчизняною. $70 на тонні — великі гроші, враховуючи, що своя українська руда лежить під боком і може бути доставлена з Марганця чи Орджонікідзе практично задарма.
Вся ця математика штучних збитків лягає важким тягарем на державну скарбницю й «темною плямою» на політичний життєпис глави ФДМ. Голова наглядової ради ТОВ «Славутич-реєстратор» Геннадій Корбан нещодавно показав журналістам документ виконавчої служби, який підтверджує зарахування на рахунок ФДМ 50%+1 акцій НЗФ, а також сліп із екрана комп’ютера про зарахування акцій у бездокументарній формі. При цьому він висловив крайнє здивування тим, що глава Фонду держмайна в прямому значенні слова не бажає бачити акції й не приймає сам факт повернення Нікопольського феросплавного в руки держави. Якби не її позиція, рiшення зборів акціонерів від 30 серпня 2005 року вже було б утілене в життя, а НЗФ мав би новий менеджмент і наглядову раду та працював би на державу, а не на кишеню усунутого колишнього власника.
Чому Валентина Петрівна ігнорує неодноразові роз’яснення Мін’юсту та судів на тему, хто є легітимним реєстратором НЗФ і як повинен чинити у зв’язку з цим Фонд держмайна, можна лише здогадуватися. Можливо, причина в менталітеті цієї людини, яка щиро вірила в те, що суспільна власність має переваги перед приватною. А тепер дуже важко звикнути до думки про те, що кожне підприємство повинно мати господаря. Призначити соціаліста займатися приватизацією, це все одно, що вегетаріанця поставити завідувачем м’ясною крамницею. В інтересах держави, щоб продажем держвласності займався той, хто розуміється на цьому. Поки Семенюк зволікає з продажем заводу, гроші до бюджету країни не надійдуть. А це не лише мільйони доларів незафіксованого прибутку, але й півтора мільярди гривень, які той же «Приватбанк» готовий сплатити за НЗФ.