Компанію «Оріон-Київ» всі, хто знайомий з розкладом газових сил, знають. Її роль на Київщині можна порівняти, скажімо, з внеском Індустріального союзу Донбасу на Донеччині або компанії «Інтерпайп» — на Дніпропетровщині. І однак керівник «Оріона» Олександр Онищенко (він не тільки торгує чужим газом, але і розробляє газові родовища Полтавщини) визначив у розмові з кореспондентом «Дня» газовий бізнес як суцільні борги.
Єдине, що дещо втішає Олександра, це те, що сам він винен менше, ніж винні йому. Так, борг «Оріон-Києва» «Нафтогазу України» — 29 млн. грн., а борг споживачів газу «Оріона», за словами О.Онищенка, близько 50 млн. грн.
Проте загрозу своєму бізнесу він бачить в іншому. «Ситуація в економіці складається так, — каже О.Онищенко, — що не важко передбачити перехід усього енергетичного бізнесу, зокрема, торгівлі нафтою і газом, в монополію держави». На думку Олександра, незабаром приватного бізнесу в цій сфері просто не буде.
Не чекаючи настання важких для нього часів, Онищенко вирішив диверсифікувати свій бізнес, буквально увірвавшись до сфери, від якої раніше був дуже далекий. Говорить «Міс-Україна 1995 року» Влада Литовченко: «Олександр прийняв дуже мудре рішення, що дозволило нам швидко стати нарівні з основними конкурентами. Він не став створювати нову структуру, а використав свої контакти в Європі і організував у Києві представництво дуже відомого у Франції, а також в Італії і США модельного агентства «Карін». Не пройшло ще і року (у вересні ми будемо офіційно відзначати першу річницю), а десять наших моделей вже працюють за кордоном — такого результату домагався небагато хто».
Перехід від торгівлі безбарвним газом до роботи з тендітними юними створіннями, що тільки вступають у світ... Чи стоять за цим бізнесом великі гроші, чи узгоджується він взагалі з поняттям моралі, чи не перетворюється в торгівлю живим товаром? Саша на це запитання відповідає так: «Зараз модельний бізнес в Україні особливих грошей не приносить, а раз так, то він попадає в зону згортання. Все, що не дає грошей, закривається. Своїми фінансовими вливаннями ми тримаємо його на плаву, не даємо померти. Для мене це зараз немов хобі. І важливий результат: нехай краса залишається. Не знаю, чи врятує вона світ. Для мене важливо врятувати її. А дівчат, які їдуть на роботу за кордон, рятувати не треба. Після завершення контракту, а термін, як правило, не більше 3 місяців, вони повертаються додому».
— Як їм жити на чужині?
— Судіть самі. У нас оплата моделі за участь в шоу десь $100 у день. Однак у зв'язку із занепадом економіки і цих грошей ніхто не платить — дають $30 — 50. Там же мінімальна оплата моделі, що бере участь у шоу, тисяча доларів. Але це — не легкий хліб. Пробитися за кордон дуже складно. Зате оплата, дійсно, гідна. Ось у нас Леся Опришко працювала в Парижі. Так її заробіток досягав 10 тисяч франків на місяць.
— А що від цього перепадало агентству?
— Ми отримуємо 10% комісійних. Проте гроші ці не вилучаються зі справи, а до неї ж і повертаються. Треба готувати нові покоління моделей, показувати нашу країну світу з найкращого боку.
Влада Литовченко також відкидає версію про торгівлю живим товаром. «Ми як агентство часто беремо участь в якихось акціях або спонсуємо їх, і наші дівчата абсолютно добровільно, без примусу беруть у них участь, не отримуючи ніякої винагороди. Природно, ними рухає бажання поліпшити свій імідж, підвищити рейтинг. Але навіть і тоді, коли мова йде про поїздку за кордон, наші моделі не відчувають себе об'єктом торгівлі. Швидше, мова може йти про суперництво, змагання — перспективний контракт за кордон хочеться отримати кожній. Наприклад, одна з ведучих наших моделей — 16-літня Любов Захарова підписала нещодавно контракт з компанією «Кристіан Діор». Покажіть мені дівчину в Україні, яка б від нього відмовилася...».
— А якби газотрейдера Олександра Онищенка перспективи роботи на ринку енергоносіїв не примусили звернути увагу ще й на модельний бізнес, ваше агентство могло б на щось розраховувати?
— Без нього нам би, звичайно, не вижити. І уже принаймні не ввійти до групи ведучих модельних агентств України. Зараз йде різке падіння ринку реклами. Роботи і замовників стало менше, загострилася конкуренція. Але наш бізнес і саме агентство залишаються рентабельними. За винятком, звичайно, великих акцій, для яких нам доводиться шукати спонсорів.
А що думає з цього приводу той, хто «замовляє музику» для «Карін»?
Олександр Онищенко: «Знаходити гроші для модельного бізнесу, хоч мені подобається цим займатися, стає все важче. Минулого рокуі ми щомісяця продавали по 50 млн. кубічних метрів газу. У цьому році ситуація дуже складна. З одного боку, газ нам дістається важче, а з іншого — споживачі розплачуються за нього ще гірше. По цьому року поки ніяких цифр назвати не можу. Все зависло на нульовій позначці. Але в «Карін» хороша динаміка і непогані перспективи. І досвід світових модельних агентств, в яких крутяться величезні гроші, мені підказує: якщо навіть газ закінчиться, то моделі мене не підведуть».