У Дніпропетровській області відкрили незвичайний сільськогосподарський об’єкт: навчальну молочну ферму на 120 корів. Її створено місцевим об’єднанням обслуговчих кооперативів, щоб пропагувати й навчати селян, які бажають створювати молочні кооперативи у своїх селах, а також міні-ферми на 10—15 корів.
Навчальна ферма — свідчення активізації в Україні соціально відповідального бізнесу, що піклується про налагодження партнерства з приватними селянськими господарствами й сподівається таким чином зупинити зубожіння українського села, дати кожній сільській родині інструмент не лише для виживання, а й для процвітання. Природно, що бізнес при цьому має й власний інтерес: забезпечити себе сировиною високої якості. Один з бізнесменів, які відвідали нове господарство, був у захваті й сказав «журналістам»: «Чорнозем був дуже вражаючий!»
Про кооперативний рух на селі говорили в Мінагропроді України. Заступник міністра Олександр Сень підкреслював, що індивідуальні господарства виробляють значну частину сільгосппродукції, але технології, які вони використовують, часто не дозволяють говорити про її якість. У зв’язку з цим він відзначив велику роль організації «Добробут громад», яка в партнерстві з бізнесом розвиває в Україні рух обслуговчих кооперативів, що ставить собі за мету підвищити рівень доходів сільських громад.
Очолює цю міжнародну добродійну організацію Віктор Терес (ця структура вважається виконавцем програм неприбуткової гуманітарної організації «Хейфер Інтернешнл», що базується в США й надає допомогу понад 12 мільйонам сімей у 125 країнах світу). Він розповідає, що в Україні вже створено 24 молочні кооперативи. Вони оснащені необхідним для контролю й охолоджування сировини устаткуванням (на це витрачено 24 мільйони гривень). Результат — суттєве підвищення якості молока, зменшення його бактеріального забруднення, а також чимала доплата (15%) за якість, яку отримують члени кооперативів. Для українських селян за допомогою американських благодійників куплено 200 нетелей (на 1,6 мільйона дол.). У планах організації вже найближчим часом мати в країні 29 таких господарств.
Утім, зазначає Терес, «створення кооперативів — це не добродійність, а шлях розвитку українського села, де в приватних господарствах виробляється 80% молока». Він розповідає й про інший новий проект — «Екофрукт», що набирає силу, — кооперативи з виробництва ягід. Вони об’єднують приватні господарства, яким сьогодні поодинці дуже важко знайти ринки збуту для своєї продукції. Такі кооперативи створюються в кілька етапів, шляхом поступової консолідації земельних паїв до утворення ділянки (50 га), на якій зручно вирощувати полуницю. «Добробут громад» надає їм необхідну допомогу в освоєнні сучасних технологій, зокрема краплинного зрошування й висаджування розсади, що зберігалася за низьких температур. Первістком серед таких об’єднань селян став кооператив «Лесятинське молочне джерело» (Тернопільська область), де до заготівлі молока додали ще один вид діяльності. Незабаром це господарство стане на ноги й почне давати прибуток, частина якого піде на створення інших кооперативів. А поки в Лесятині інструкторами працюють італійські вчені.