Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Мухи — наші, сир — «французький»

25 березня, 2004 - 00:00

Під час здійснення оперативно-розшукової діяльності співробітники СБУ виявили незаконне виробництво продуктів харчування, небезпечних для здоров’я. Як не дивно, ці делікатеси закуповували у виробника деякі зарубіжні авіакомпанії для своїх пасажирів, дипломатичне представництво — для своїх співробітників і київський ресторан французької кухні — для клієнтів. Це дорогий продукт — сичужний сир за французькою технологією «Норберт», названий ім’ям господаря підприємства.

Виробляв французький сир сорокачотирьохлітній громадянин Франції. Не порозумівшись з певними державними структурами на батьківщині, мсьє Норберт на законних підставах приїхав до Києва, де мешкала його українська дружина. Налагодив зв’язки із співвітчизниками і вирішив зайнятися бізнесом. Вивчив внутрішній ринок і виявив нестачу на ньому сичужного сиру за французьким рецептом.

Та за санітарно-гігієнічними стандартами, які існують в Україні, для виробництва молочної продукції дозволено використовувати лише пастеризоване молоко. За французькою ж технологією — сире, не оброблене, бо інакше не спрацьовують ферменти і не відбувається сквашування.

Знаючи про заборону використовувати сире молоко, Норберт вирішив налагодити виробництво сиру подалі від столиці: у селі Лосятин Васильківського району, де на ім’я дружини заснував приватне підприємство «Фромажер». На привезених з Франції ферментах і українському молоці «завелися» чималенькі прибутки. Як зізнавався у приватних розмовах Норберт — до десяти тисяч євро на місяць. Однак згодом у маленькому сирному цеху облсанепідстанція зробила планову перевірку. Виявлено не тільки безліч порушень норм, встановлених для безпечного виробництва продуктів харчування, але й незаконну в Україні технологію. Фірму «Фромажер» було закрито.

Однак через два роки Норберт взявся за старе. На цей раз у Києво-Святошинському районі він почав виробляти сир «Норберт», навіть не звертаючись за будь-яким дозволом до санепідеміологічного відомства і не маючи також і державного акту на експлуатацію приміщення для виготовлення продуктів харчування.

На цей раз незаконне виробництво виявили правоохоронні органи. До перевірки підприємства співробітники СБУ залучили представників районної податкової міліції, управління захисту прав споживачів та державної санітарно-епідеміологічної служби Київської області. Ними було встановлено повну невідповідність сирного цеху мсьє Норберта вимогам «Санітарних правил для підприємств молочної продукції». До того ж іноземець не пред’явив жодних документів, які підтверджували законність існування своєї фірми, знову-таки оформленої на ім’я дружини.

Приміщення цеху було не огороджене, до нього проникали мухи й гризуни. Були відсутні не лише необхідні технологічні пристрої, а й навіть умивальник для робітників. Стічні води виводилися прямо у землю біля фундаменту приміщення. Готова продукція фасувалася у пластикову тару, придбану на оптовому ринку, і зберігалася долі на невисоких піддонах. Холодильного обладнання не було, лампочки не мали плафонів. Ветеринарні документи на худобу, від якої брали молоко, аналіз сировини і готової продукції були відсутні. Страшно уявити, якими можуть бути результати мікробіологічного аналізу сиру «Норберт»!

Всі недоліки горе-виробництва були зафіксовані на дев’яти сторінках акту санітарного обстеження. Звичайно, підприємство мсьє Норберта буде закрито, а він понесе адміністративне покарання. Якщо ж надалі у сичужному французькому сирі хтось знайде українські мухи, це буде сигналом для компетентних органів знову розшукати мсьє Норберта десь у віддаленому районі.

Ірина МУСАНОВА
Газета: 
Рубрика: