У квітні економіка демонструвала непогані темпи (реальний ВВП зріс на 6,2%) і перебувала в межах видимості контуру цільового бюджетного орієнтиру (6,8%). Звичайно, темпи зростання ВВП є меншими за потенційні (7,5% — 9,5%), а також нижчими за мегатренд 2000 — 2007 років (7,4%). Але у порівнянні зі світовими вони виглядають прискореними. Приріст номінального ВВП (266,5 млрд. грн. за 4 місяці) пербуває на рівні історичного максимуму для цього періоду року. На жаль, показник загального зростання цін (31,2%) — індекс- дефлятор — також досяг безпрецедентно високої позначки. Розрив його з динамікою реального ВВП істотно збільшився. Спираючись на такий величезний інфляційний податок, ВВП перетне за підсумками року 900 мільярдну позначку. «Цінове розбухання» номінальноі бази, мабуть, дозволить виконати план доходів бюджету навіть і за умов гіпотетично можливого послаблення темпів зростання промислового виробництва і відставання у приватизації. При цьому реальні доходи громадян підвищуватимуться темпами, стрімкішими за минулорічні. На жаль, так само швидко знеціняться заощадження минулих років.
Минулого місяця відбулося третє з початку року прискорення зростання ВВП: у лютому до 5,8%, у березні — до 6,0%, у квітні до 6,2%. Однак для того, щоб говорити про економічний спурт, приводу немає. Поточне квітневе зрушення віддзеркалює лише позитивний вплив більш низької бази порівняння 2007 року. Реально ж відбулося уповільнення динаміки на 0,8%.
Дуже важливо порівнювати темпи змін макроекономічної пари. У березні інфляція прискорилася з лютневого рівня 2,7% до 3,8%, а зростання ВВП — з 5,8% до 6%. У квітні дещо краща картина: інфляція уповільнилася з березневих 3,8% до 3,1%, натомість ВВП підняв траєкторію на 0,2% (з 6% у березні до 6,2%). Це скромна, але важлива зміна тенденцій.
Втім економічне зростання все ще спирається на інвестиційний фундамент останніх років. Нині не такою надійною стала кон’юнктура зовнішнього попиту. Зокрема, ціни на енергоносії зростають, на метали стабілізувалися, а зерновий експорт до останнього часу був самозаблокований. «Мінусовий» чистий експорт більшою мірою, ніж рік тому, стримує нарощування динаміки ВВП.
На щастя, не спадає тяга у внутрішнього споживчого попиту. Бум витрат продовжується. Торгівля збільшила валову додану вартість за 4 місяці на 15,3% проти 14,7% за перші три місяці. Рік тому (січень—квітень 2007 р.) згаданий показник становив 14,9%. Споживачі «шопінгують» з наростаючим апетитом. Це — «вітер в паруса зростання», але на короткий період. Якщо інфляцію не призупинити, споживчий попит уже у третьому кварталі зазнає ерозії.
Рік тому зростання «підштовхувала» експансивна монетарна політика. База і маса грошей у січні—квітні зросли відповідно на 2,5% та 8,2%. Цього року проводимо начебто контрактивну, а не проциклічну політику. Aлe база і маса за перші чотири місяці також становили 2,2% та 8,5%. Різниця з минулим роком незначна. Cитуація в квітні нарешті почала змінюватися. Кредити у квітні 2007 року зросли на 10,3% Цього року — на 2,8%. Але це не «збило з ніг» ані рух ВВП, ані висхідну динаміку промисловості. Це пов’язано з тим, що у попередні роки сформовано значний запас фінансового «жирку». Економіка не сидить на монетарній дієті і зараз. Інакше звідки такі темпи, які в деяких галузях (торгівля, машинобудування та ін.) мають навіть двозначні показники.
Крім торгівлі, ВВП рухає вгору переробна промисловість. У січні-квітні вона зросла на 9,4% (на 0,4% більше, ніж за перший квартал). Продовжує стримувати економіку сільське господарство: як і у січні—квітні, маємо 0,4%, що дорівнює статистичній похибці. Рік тому у цей період зростання в цій галузі становило 3,3%.
Як і у 2007 році, держава посилює свої позиції в розподілі ВВП. Темпи чистих податків на продукти у січні—квітні становили 9,7%, що на 2,1% більше, ніж у січні—березні, хоча на 5,7% менше, ніж рік тому.
Використаний ВВП продовжує «стояти» на плечах інвесторів і навіть міцніше, ніж рік тому. Прискорилося входження прямих іноземних інвестицій. У першому кварталі 2007 року — $1,7 мільярда. Цього року $2,4 мільярда. Про роль інвестицій свідчить динаміка машинобудування — 32,9%, будівельних матеріалів —20%.
Вищою, ніж рік тому, є роль приватного споживання. Реальні доходи у січні—березні зросли на19,8%, рік тому на 11,1%. Економіка підтримується з двох боків — споживчом попитом і інвестиціями. Рік тому — здебільшого з інвестицій.
Маємо вже й ознаки перегріву. Оптові ціни і дефлятор підвищуються безпрецедентно високими темпами. Стримує рух ВВП від’ємний чистий експорт. Як і рік тому, імпортери передають іноземним державам вітчизняний ВВП більш швидко і більш масштабно, ніж експортери ввозять його з інших країн. Ситуація виглядає гіршою, ніж рік тому. Дефіцит торговельного балансу становить $4,1 мільярда проти 1,6 мільярда у 2007 р. (січень—березень). Звичайно, реальний обмінний курс цього року є менш сприятливим для експорту. Ревальвація РЕОК вийшла на 2,9%. У січні—квітні 2007 року вона становила 1%.
Як діятиме в цих умовах Нацбанк? Мабуть, нам не варто перейматися грошовим допінгом зростання. Дамо більше ліквідності — розженемо інфляцію, уповільнимо зростання заощаджень, кредитів. Як наслідок, замість підтримки через півроку матимемо затримку зростання ВВП. Окрім того, нам усім треба зрозуміти, що приборкання інфляції варто того, щоб «заплатити» за нього охолодженням економіки на 1—3%. Тим більше, що вона сама особливої схильності до спаду не демонструє. Нас має турбувати не інфлюенція від переохолодження економіки, а інфляція від її перегріву.