Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На порозі третьої хвилі?

Депутат: «Приймати програму приватизації треба після того, як проголосуємо перелік підприємств, котрі не підлягають продажу»
8 квітня, 2015 - 11:44

Уряд затвердив перелік держпідприємств для приватизації в 2015 році. Про це сказано в урядовій постанові, затвердженій минулого тижня. Це рішення обумовлене необхідністю оптимізації державного сектору економіки та залучення коштів приватних інвесторів у розвиток підприємств. «Їхнє подальше збереження у державній власності є недоцільним», — наголошується в пояснювальній записці до документу.

До переліку державного майна на приватизацію включили 342 об’єктів. Зокрема, в добувній промисловості серед фігурує: державний концерн «Укрторф», відокремлений підрозділ шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля», шахта «Південнодонбаська №3 ім. Сургая», шахта «Дмитрова» ДП «Красноармійськвугілля», шахта «Центральна» ДП «Красноармійськвугілля», відокремлені підрозділи ДП «Львіввугілля» та інші. Також у списку є пакет акцій 16,5% шахти ім. Засядька та 50,5% ТОВ «Керамнадра».

В енергетичній галузі це: «Центренерго» — 78% акцій, «Донбасенерго» — 25%, Херсонська ТЕЦ, Одеська ТЕЦ, Миколаївська ТЕЦ та пакети акцій обленерго. В нафтогазовій галузі — пакети акцій міськгазів. В агросекторі — ДП «Конярство України», володіє близько 40 тисячами га землі, Яготинський цукровий завод, ДП «Чутове» та інші. В транспортній — Гайворонський тепловозремонтний завод, Івано-Франківський локомотивремонтний завод, ТОВ «Торговий флот Донбасу», авіакомпанія «Горлиця», авіаційне підприємство «Універсал Авіа». В будівельній — ПАТ «Дніпрометробуд».

Доволі цікавим виглядає приватизаційний набір у хімічній сфері: ПАТ «Укрнафтопродукт», АК «Свема», Сумихімпром та Одеський припортовий завод (!). Треба сказати, що саме останні два підприємства вже давно набили оскомину українським олігархам, які давно поклали око на них. Серед бажаючих стати власником «Сумихімпрому» не одноразово називали Дмитра Фірташа. А от за Одеський припортовий завод може розгорітися ціла боротьба (він входить у сферу інтересів кількох олігархів). Нещодавно колишній голова Дніпропетровської облдержадміністрації Ігор Коломойський заявив, що цей завод є серцем нафтохімічної галузі країни. В чиїх руках воно битиметься і скільки за нього дадуть за умови економічної кризи в Україні — ще ті питання.

Варто сказати, що в поданому КМУ переліку є й підприємства, які були виключені із списку об’єктів державної власності, що не підлягають приватизації. Зокрема, йдеться про 13 портів, ПАТ «Українське Дунайське Пароплавство», українську будівельну корпорацію «Укрбуд» та інші. Нагадаємо, у січні 2015 року міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавічус представив у Раді законопроект, який передбачає виключення 1251 підприємство зі списку заборонених до приватизації об’єктів. Але Рада його не проголосувала і відправила на доопрацювання.

Тож по переду цікаві торги... якщо парламент погодиться і проголосує запропонований Кабміном приватизаційний набір. Чи будуть голоси? Про це та про інше «День» запитав голову парламентського комітету з питань економічної політики Андрія ІВАНЧУКА:

— Станом на вчорашній вечір цього документу я не бачив. Я говорив з міністром економічного розвитку і торгівлі і він сказав, що подаватимуть цей законопроект цього тижня. Ми не пропонував підключати депутатів з комітету до його розробки, бо Кабмін має право законодавчої ініціативи. Тому саме він спочатку розробляє приватизаційний законопроект. А коли він потрапить до нас, тоді ми працюватимемо з його текстом і нас ніхто не обмежуватиме: зможемо вносити правки, викидати незадовільні пункти, дописувати пропозиції та дискутувати з міністерством уже на своїй території. Чи проголосують за нього на цьому тижні? Навіть якщо законопроект потрапить сьогодні, то однозначно на цьому тижні комітет його не розгляне... Хочу додати, що раніше у нас був на розгляді кабмінівський законопроект, яким більше тисячі підприємств вилучалося із переліку, які не підлягають приватизації. Верховна Рада тоді його не підтримала і повернула в уряд на доопрацювання. Наскільки мені відомо, Мінекономіки вже змінив... Тож коли парламент прийме рішення про підприємства, які не можна приватизувати, тоді на підставі цього закону уряд, Фонд держмайна та Рада зможуть переглянути програму приватизації. Приймати програму приватизації треба після того, як проголосуємо перелік підприємств, котрі не підлягають продажу. Не інакше.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: