Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нафтовий горизонт

20 квітня, 2004 - 00:00

Перший квартал цього року виявився дуже вдалим для ВАТ «Укрнафта». Видобуток нафти (з конденсатом), а також газу істотно зріс як у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, так і відносно плану (див. діаграми). У 2004 році планується довести видобуток нафти з конденсатом до 3 млн. т (у 2003 році — 2895,4 тис. т), а газу — до 3,35 млн. куб. метрів.

Це було забезпечено зростанням обсягів буріння на 2,87 тис. метрів (106,5%) до 46,8 тис. метрів (у I кварталі 2003 року — 43,942 тис. метрів). Це більше запланованого на 1,73 тис. метрів. У 2004 році передбачається довести обсяги буріння до 190 тис. метрів (у 2003 році — 185 тис. м).

За перший квартал введено в експлуатацію 19 свердловин, що на одну більше запланованого (у I кварталі 2003 року — 14). А за рік планується ввести в експлуатацію 60 нових свердловин (у 2003 році — 57).

Поліпшенню фінансових показників компанії сприяли також стале виробництво зрідженого газу та зростання виробництва стабільного бензину. Газу, як і за три місяці торік, виготовлено понад 39 тис. тонн. У 2004 році планується довести його виробництво до 140,5 тис. тонн (у 2003 році — 140,26 тис. т), а стабільного бензину до 51,4 тис. тонн (у I кварталі 2003 року — 43,7 тис. т). Планується, що в цілому виробництво стабільного бензину у 2004 році залишиться практично на рівні 2003 року і становитиме 198,7 тис. т.



Коментуючи виробничі показники діяльності компанії у першому кварталі цього року, голова її правління Ігор ПАЛИЦЯ зазначив, що фундамент зростання виробництва був закладений ще у минулому році, який компанія закінчила з хорошими показниками. Вперше за останні 14 років вдалося не тільки стабілізувати діяльність «Укрнафти», а й домогтися зростання її потенціалу. Цьому сприяли нові підходи у її менеджменті, пошук шляхів розширення сировинної бази та спрямованість на оптимізацію виробництва. Зокрема, з метою економії коштів компанія прагне відмовитися від послуг сторонніх організацій у бурінні та капітальному ремонті свердловин. Уже з кінця минулого року всі ці роботи виконуються власними силами. Фахівців у компанії достатньо і всі вони мають високу кваліфікацію, впевнений І.Палиця.

Він також підкреслив, що стратегічний розвиток ВАТ «Укрнафта» спрямований на реалізацію концепції вертикально інтегрованої компанії. За його словами, це означає наявність замкненого циклу видобування нафти, її переробки та реалізації нафтопродуктів. З цією метою компанією придбано 175 автозаправних станцій у 19 регіонах держави — найбільше у Львівській (25), Дніпропетровській (18), Запорізькій (17), Рівненській та Черкаській (по 16), Тернопільській (12), Закарпатській, Івано-Франківській (по 11), Волинській (10) областях. Нині правлінням компанії розглядається можливість придбати ще 30 АЗС. До кінця 2004 року планується довести їх кількість до 400, а до 2007 року сформувати власну мережу АЗС із 947 комплексів.



У планах ВАТ «Укрнафта» також купівля контрольного пакета акцій одного з нафтопереробних заводів України. Що ж до найближчої перспективи компанії, то це проект реконструкції Глінсько-Розбишівського газопереробного виробництва, яким передбачено будівництво нового газопереробного заводу в Полтавській області потужністю 2 млрд. куб. метрів газу на рік. До реалізації проекту залучатимуться десятки вітчизняних металургійних і машинобудівних підприємств. Завдяки цьому на них буде створено тисячі нових робочих місць.

Однак вихід ВАТ «Укрнафта» на зарубіжні ринки та джерела видобутку, за словами Ігоря Палиці, видався не таким стрімким, як на те сподівалися. У Російській Федерації створено дочірнє підприємство, якому запропонували для розробки родовище в Оренбурзькій області. Але в тамтешній нафті виявилося надто багато сірки та й деякі інші технологічні показники не влаштували компанію. Щодо видобутку в далекому зарубіжжі, то вивчається можливість та напрацьовуються проекти участі ВАТ «Укрнафта» у нафтовидобувних роботах у країнах Близького Сходу (ОАЕ, Ірак), Північній Африці (Алжир) та окремих пострадянських країнах (Казахстан).

Але це поки що проекти. На сьогоднішній день ситуація виглядає так, що у 2004 році компанія зосереджуватиметься більше на внутрішньоукраїнському видобутку, для нарощування якого є усі можливості.

Вiталiй КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: