Восени минулого року троє хлопців із «Фундації регіональних ініціатив» — Віталій Шабунін, Олександр Солонтай та Михайло Лебедь,— натхненні успіхом ініціативи російського блогера Олексія Навального «РосПил», вирішили реалізувати свій багаторічний задум щодо боротьби з «дерибаном» державних грошей на тендерних закупівлях. Їхній проект «Центр протидії корупції» почав повноцінно діяти трохи більш як місяця тому, а вже повернув у державну скарбницю десятки мільйонів гривень.
Зусиллями ЦПК, який виник із громадської ініціативи кількох осіб та скромного бюджету у 680 гривень, лише за перші два місці цього року, як розповів «Дню» голова правління та виконавчий директор ЦПК Віталій Шабунін, вдалось оскаржити проведення тридцяти тендерів, на яких чиновники «переплатили» понад 75 мільйонів гривень. «Реальний приклад. Закуповує відділ освіти Мостицької райдержадміністрації на Львівщині курячих філе на 190 тисяч гривень за ціною 48,6 гривні за кілограм. При цьому в будь-якому магазині таке саме філе коштує 29 гривень за кілограм. Згадуємо шкільну арифметику: 190000-190000/48,6х29 = 76 626 гривень — вкрадено, — наводить прилади Шабунін. — Зважте, що ми рахували за роздрібними цінами, тоді як товари купують тоннами».
Мрія Центру — влаштувати змагання між народними обранцями: хто з них збереже більше коштів від «дерибану» і хто доб’ється засудження винних. Поки що вони заручились підтримкою двох нардепів, які вже підготували понад два десятки звернень на Генерального прокурора з повідомленням про злочинні схеми в тендерних закупівлях. Також до співпраці з Центром залучили декількох експертів, які погодились на безоплатній основі надавати експертні послуги Центру.
Інформацію про підозрілі державні закупівлі в ЦПК беруть з сайта «Наші Гроші». А далі алгоритм боротьби зі зловживаннями у сфері державних закупівель такий: ЦПК пише проект депутатського звернення в прокуратуру області, де відбувався тендер, звертаються до нардепа-партнера з проханням підписати і направити звернення. Зазвичай, кажуть в ЦПК, місцеві прокурори або подають в суд на визнання тендера недійсним, або «примушують до чесності» замовника тендера, щоб той «від гріха подалі» зупинив відвертий «дерибан» й не довелося порушувати кримінальну справу. У разі відписки обласної прокуратури ЦПК готує і надсилає депутатське звернення в Генпрокуратуру, але додає скаргу на бездіяльність місцевого прокурора. За перший місяць роботи, кажуть в ЦПК, від Генпрокуратури відвертих відписок не було. Єдиний «прокол», за словами Шабуніна, — відтягали відповідь, яка б зобов’язала Державну фінансову інспекцію (колишнє КРУ) провести перевірку. Утім, хлопці придумали й як боротися з відписками. Якщо ж Генпрокуратура «випадково» відписується, ЦПК просить нардепа-партнера подати по даному «кейсу» депутатський запит і озвучити ситуацію з тендерним зловживанням з трибуни ВРУ.
Хлопці вірять, що їхній проект буде ефективним і успішним, як і всі попередні, які вони реалізовували в тандемі. Не «засмучують» їх навіть спроби народних депутатів згорнути публічність у тендерних процедурах. «Питання тендерних закупівель залишатиметься завжди — в будь-яких умовах за будь-якого законодавства, — зауважує «Дню» Солонтай. — Можливо, мінятимуться лише інструменти нашої роботи». Якщо законодавство буде вдосконалюватись — працювати буде простіше і менше, каже він. Якщо ж — у «дірках», доведеться підкотити рукави і лізти у багнюку. «Тема тендерних закупівель вічна, — підкреслює «Дню» Солонтай. — Вона була, є й буде однією зі складових корупційних ризиків».