Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Навчитись керувати змінами

Директор МІМ-Київ Ірина Тихомирова — про те, як бізнес-освіта в Україні може допомогти керувати державою
25 червня, 2015 - 10:06
ІРИНА ТИХОМИРОВА
ІРИНА ТИХОМИРОВА

Протягом останнього року українці спостерігали за процесом перекадрування чиновницької системи, коли на високі посади в уряді «галопом» призначалися іноземці, або ж коли відбувалися доволі неочікувані відставки, такі як Олександра Боровика та Павла Шеремети.

І сьогодні країна, як ніколи, потребує якісних та розумних рішень, а насамперед — відповідальних особистостей, які здатні це забезпечити, як і в економіці, так і в політиці. Де таких взяти? Навчити. Сьогодні цим займається чимало освітніх установ, зокрема — бізнес-школи, де навчають бути не просто бізнесовцем, а, зокрема, управляти змінами та брати відповідальність за прийняті рішення.

Серед таких навчальних закладів — Міжнародний інститут менеджменту. До слова, нещодавно МІМ-Київ отримав найвищу акредитацію від Асоціації магістрів ділового адміністрування — Association of MBA’s (АМВА). До того ж, з квітня цього року в інституті стартувала окрема освітня програма MBA in Public Administration (програма «Generation.UA»), за якою навчають розуміти і бізнес, і специфіку управління державою.

Про останні тенденції на ринку бізнес-освіти та, зокрема, про нові кадри в старій системі «День» поспілкувався із президентом Міжнародного інституту менеджменту Іриною ТИХОМИРОВОЮ.

— Як позначилися зміни, зокрема в українській економіці, на попиті українців на програми бізнес-освіти?

— Безперечно, події останніх років вельми впливають і на бізнес-освіту в Україні. Наприклад, у нас було багато студентів із Донбасу та Криму, зараз же попит з цих регіонів суттєво знизився. Водночас слухачі МІМ-Київ, які почали навчатися до цих подій, намагаються переформатувати свій бізнес, не залишаючи свого навчання.

Але, з другого боку, розуміння того, що потрібні знання і що в такий складний час не вистачає нових ідей та підходів, присутнє. Сьогодні ми всі формуємо майбутнє. Тому попит не зменшується, а навпаки — зростає.

Оскільки це — бізнес-освіта — в ній усі програми зазнають змін відповідно до поточного моменту. Тому МІМ-Київ, наприклад, відкрив нову міжнародну програму з американською Adizes Graduate School (США). Ця бізнес-школа вперше не просто запропонувала свій модуль, а спільно з нами створила програму навчання — PMD «Управління змінами». Яка є спільним проектом бізнес-школи МІМ-Київ та Adizes Graduate School. Головною відмінністю програми є комплексний підхід до управління компанією на основі методології відомого гуру сучасного менеджменту Іцхака Адізеса.

Ми працюємо в глобальному світі, тому постійно підтверджуємо, що працюємо на рівні світових стандартів.

— Нещодавно МІМ-Київ отримав найвищу акредитацію Association of MBA’s (АМВА). Що це означає для бізнес-школи?

— Ця акредитація підтверджує, що випускник МІМ-Київ має диплом магістра бізнес адміністрування, який відповідає світовим стандартам асоціації АМВА. Це значно підвищує його значимість.

Також тепер МІМ-Київ — єдина бізнес-школа в Україні, яка має дві акредитації. Першу — International Quality Accreditation асоціації CEEMAN — ми отримали ще 2004 року, вона акредитує бізнес-школу в цілому. Друга — Association of MBA’s (АМВА) — британська й акредитує виключно програми МВA.

Тому тепер ми маємо й акредитовану в цілому школу, як закладу бізнес-освіти й акредитовані всі програми МВА в МІМ-Київ.

— Чи складно взагалі отримати таку акредитацію для навчального закладу в Україні?

— Цю акредитацію складно отримати навчальному закладу в будь-якій країні. У середньому, цей процес триває до року. Ми розпочали процес акредитації у вересні 2014 року, завершили в травні 2015 року, а нещодавно отримали всі документи, які її засвідчують. Взагалі у світі таких навчальних закладів близько 200.

Сам процес відбувається за принципом накопичення. Спочатку бізнес-школа надсилає дуже коротку інформацію про свою діяльність. Якщо формальні ознаки відповідають усім вимогам, її просять надати більше інформації — про історію, структуру, програми та викладачів. Після проходження цих етапів приїжджає делегація, в нас вона була вже в грудні 2014 року. Потім була призначена скайп-конференція на два дні, коли комісія спілкувалася із нашими випускниками, студентами та викладачами. У квітні 2015 року до нас знову з перевіркою приїхали чотири людини — професори з Великобританії та Польщі. Але цього разу вони самостійно спілкувалися з викладачами, студентами, випускниками, партнерами та менеджментом МІМ-Київ, уже без наших рекомендацій. Пізніше вони склали звіт, який був представлений на розгляд в асоціації АМВА.

Умови акредитації — однакові для всіх — складні і вимагають чималих зусиль. Водночас цей процес — вельми корисний для самої школи, адже дозволяє їй оцінити свою роботу.

Утім, до нашої роботи практично не було зауважень. Коли ми отримували сертифікат про акредитацію, декани із закордонних бізнес-шкіл дивувалися, що в Україні бізнес-школа може працювати на такому рівні. До слова, в липні 2015 року вже заплановані візити до МІМ-Київ кількох деканів європейських бізнес-шкіл, які хочуть подивитися, як у нас побудовано процес навчання, і планують розпочати партнерство з бізнес-школою МІМ-Київ. Це дуже хороший для нас досвід та нові переваги для наших випускників.

— Чи є серед сьогоднішніх чиновників високого рангу випускники МІМ-Київ? Скільки їх? Де?

— Є, і чимало. П’ять випускників працюють парламентарями, також є МІМівці, які працюють в уряді, зокрема, на рівні заступників міністрів. Сьогодні вони відмовилися від престижної роботи з високими заробітками в бізнесі і працюють на державу, тому що вважають, це правильно і що вони можуть допомогти.

— Утім, за останній час сталося кілька інцидентів, пов’язаних із доволі гучними відставками — Саша Боровик та Павло Шеремета. Усі вони — випускники престижних бізнес-шкіл. А про що розповідають ваші випускники?

— Думаю, можна впевнено говорити про те, що система трансформується. Працювати складно завжди. Ні бізнесом, ні політичною діяльністю займатися, не стикаючись із труднощами, — неможливо.

Але я бачу загрозу не в тому, що стара система опирається, — натиск, політична воля та зусилля ламають її. Значно більша загроза в тому, що в систему приходить молодь і стає її гвинтиками. Не можна говорити про те, що механізм змінився, коли замість старого гвинтика поставили новий, але такий самий. Важливо, щоб нові політики приходили з відповідними знаннями і могли відповідати на потреби часу.

Саме тому в квітні 2015 року ми відкрили програму MBA in Public Administration (Програма «Generation.UA»), яка має підготувати людей, які знають, з одного боку бізнес, а з іншого — як управляти державою.

— Які перші враження від студентів цієї програми?

— Вони — надзвичайно активні. До нас надійшло понад 700 заявок, ми відібрали 35 осіб. Але дуже важливо їм зрозуміти, і ми все для цього робимо, що їхні перемоги — ще попереду.

Разом із тим, вони сміливі, хочуть працювати в іншій, кращій Україні, дуже хочуть розуміти бізнес, від якого в країні багато чого залежить. Адже саме через непорозуміння між владою та бізнесом, немає ефективних реформ та розвитку економіки.

Саме для підтримання активного діалогу МІМ-Київ проводить серію зустрічей «Влада і бізнес», у рамках яких, спільнота випускників та слухачів бізнес-школи зустрічається з політиками, міністрами, громадськими діячами тощо.

Марія ЮЗИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: