Очищення банківської системи України завершується, вважає очільниця Національного банку України (НБУ) Валерія Гонтарева. «Ми справді бачимо світло наприкінці тунелю. Ми справді вважаємо, що ми не починаємо очищувати банківську систему від самого початку, ми на її фінальній стадії, і це є обнадійливим», — сказала вона вчора під час 11-ї інвестиційної конференції компанії Dragon Capital.
«Ми вже погодили з Міжнародним валютним фондом, які показники, яка структура і як ми досягатимемо показника адекватності капіталу на рівні 10% за чотири роки», — додала Гонтарева.
Нагадаємо, неплатоспроможними 2014 року було визнано 33 банки, 2015 року — ще шість банків. Тобто фактично з початку минулого року регулювальник вивів з ринку 39 банківських установ.
Банківська система України за підсумками 2014 року зазнала 52,9 млрд грн збитків. При цьому раніше повідомлялося, що за підсумками січня — листопада 2014 року банківська система України зазнала 22,419 млрд грн збитків. Отже, у грудні минулого року банки зазнали 30,547 млрд грн збитків.
Восени в НБУ поясняли «зачистку» тим, що «виводять» з ринку «спекулянтів». Комерційні банки, що їх ліквідував НБУ, займалися переведенням грошей у готівку, заявила очільниця Нацбанку Валерія Гонтарева на прес-конференції 16 жовтня. «Усі банки, що їх ми вивели з ринку... Там, здається, жодного клієнта не було — ці банки займалися лише переведенням грошей у готівку в особливо великих розмірах. Ми робимо це, аби банківська система почала нормально функціонувати», — заявляла вона. Сьогодні ж у владі, продовжуючи очищати банківський ринок від гравців, посилаються на «вимогу МВФ». Що, правду кажучи, викликає запитання в аналітиків.
ГОЛОС ІЗ «ФЕЙСБУКУ»
Віталій ШАПРАН, фінансовий аналітик:
«Цікаве спостереження: у США на початок року працювало приблизно 6500 банків при населенні 319 млн осіб. Тобто приблизно по 50 тис. осіб на один банк. В Україні (якщо брати список з урахуванням тих «трупів», у яких працює тимчасова адміністрація) 158 банків на 42 млн населення, це приблизно 265 тис. осіб. І укрупнення системи триває, настільки швидкими темпами, що попереду криком кричить проблема Too big to fail.
При цьому в США ще багато небанківських фінансових компаній, які підміняють банки при обслуговуванні населення і які не потрапляють під ФКСД. Мені здається, що розвиток банківського сектора йде зовсім не у бік інтересів населення і приватного бізнесу».