Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не за правилами

Ціни на вітчизняні цигарки пішли вгору, не чекаючи нових акцизів. Саме час кидати палити
7 листопада, 2009 - 00:00
НОВІ СТАВКИ АКЦИЗУ ПЕРЕДБАЧАЮТЬ ПІДВИЩЕННЯ ЦІН НА ЦИГАРКИ ВСІХ МАРОК НА ВЕЛИЧИНУ ДО 40%. ПРОТЕ ВЖЕ НИНІ ЦІНИ НА ДЕЯКІ МАРКИ ЗРОСЛИ НА 50—65%, КОНСТАТУЮТЬ ЕКСПЕРТИ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Учора Верховна Рада України ухвалила в цілому закон про внесення змін до бюджету-2009, який Президент Віктор Ющенко повернув до парламенту, внісши свої зміни. Стосувалися вони забезпечення виплати пенсій та соціальних допомог у підвищеному розмірі.

Даним законом було передбачено й підвищення акцизів на тютюнові вироби (адвалерна ставка з 20% має збільшитися до 36%). Тож вітчизняні виробники цигарок мали шанс скористатися законодавчою заминкою й вкотре нагадати про невтішні результати можливого підвищення. За їхніми прогнозами, чергове підвищення акцизів (уже третє за цей рік) призведе до подорожчання вітчизняних цигарок на 40%, що ще більше стимулюватиме контрабанду тютюну в Україну.

Той варіант підняття акцизів, що був проголосований два тижні тому, збентежив їх більше, ніж очікувалося. «Ми розчаровані як рішенням Верховної Ради, так і самою процедурою ухвалення рішення. Буквально за добу до голосування було запропоноване ще радикальніше підвищення податкового навантаження, аніж спочатку пропонував уряд, — так прийняття першого варіанту закону нардепами прокоментував директор з корпоративних зв’язків ЗАТ «Філіп Морріс Україна» Костянтин Рябенко. — Очевидно, що метою законопроекту стала одноразова мобілізація податкових надходжень, без врахування довгострокових негативних наслідків для державного бюджету через тривале стрімке скорочення легального тютюнового ринку».

У підвищенні акцизу, на думку представників різних тютюнових компаній, буде як мінімум три негативи. Перший негатив — це падіння легального ринку в Україні, що вплине на доходи бюджету. Другий — зростання контрабанди, котра може остаточно «добити» вітчизняні цигарки. І третій негатив — акциз ударить по споживачу...

За їхніми підрахунками, менш ніж за два роки частка акцизу в вартості кожної пачки цигарок виросла в 5—11 разів. І на сьогодні близько 65% вартості пачки споживач платить не виробнику, а державі у вигляді податків.

Тепер у порівнянні з 2007 роком споживачам доведеться платити за цигарки в 2,5—6,5 разу більше — середня ціна пачки цигарок із фільтром досягне 14—15 гривень, підрахували підприємці.

Тим часом громадські організації повторюють, що й такого підвищення замало. За даними Руху добровольців «Простір волі», навіть після вступу в силу цього закону частка акцизу в ціні українських цигарок буде складати 50%, тоді як у країнах ЄС відповідно до Директиви Єврокомісії — не менше 57%.

Позитив і в надходженнях до державної казни. Завдяки попереднім підвищенням акцизу доходи бюджету за січень-вересень зросли до 6,2 мільярда гривень (порівняно з 2,3 мільярда за січень — вересень минулого року). Обсяги реалізації цигарок в Україні за цей же час упали на 11% (до 81 мільярда штук), констатують у громадській організації.

Хоч представники тютюнових компаній стверджують, що менше курити українці все одно не стали. Але на передумови для цього ринок уже відреагував — лише в столичному метро безліч як офіційної, так особливо неофіційної реклами різноманітних медпрепаратів, тренінгів, кодувань тощо від куріння. Невже вся ця ринкова пропозиція виникла без попиту?

«В Україні справді починають менше палити, — говорить «Дню» координатор проектів Кампанії «Майбутнє без куріння» в Україні Ганна Гопко. — Це підтверджує низка досліджень...».

Але найцікавіше те, звертає увагу Гопко, що з 1 листопада компанії підняли ціни на цигарки, не чекаючи набуття чинності нових ставок акцизу. Про це повідомляє сайт Державної податкової адміністрації. «Нові ставки акцизу передбачають підвищення цін на цигарки всіх марок на величину до 40%, це визнають і самі представники тютюнових корпорацій. Проте реально вони підвищили ціни на деякі марки на 50—65%. І після травневого підвищення акцизів ціни на цигарки зросли на більшу величину, ніж вимагали нові ставки. Все це показує лицемірство позиції тютюнових компаній щодо контрабанди в Україну через різницю цін з сусідніми країнами. Якщо б вони насправді боялися такої контрабанди, то підвищували б ціни трохи менше, ніж вимагає акциз», — вважає вона.

Схожої думки й завідувач відділом контролю за тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України Костянтин Красовський. «Коли Президент України підпише закон про підвищення акцизів і цей закон буде опубліковано, виробникам цигарок доведеться сплачувати акцизи за новими ставками, — цитується він у прес-релізі Кампанії. — Вони могли б дочекатися цього рішення і підняти ціни вже з грудня, хоча це означало б для них втрату частини прибутку. Але тютюнові корпорації хочуть гарантувати свої прибутки за будь-яких обставин і роблять це за рахунок курців, на захист яких вони ніби то виступають».

Представники тютюнових компаній у свою чергу демонструють безліч пачок цигарок невідомого походження, які сьогодні можна вільно придбати на ринках. Як констатував журналістам на початку вересня керівник із корпоративних питань ПзІІ «Імперіал Тобако Юкрейн» Юрій Кішко, деякі нелегальні пачки цигарок, котрі він придбав на столичних ринках, були зроблені 28 серпня. «Навіть у нас немає такої дистрибуції!» — з розпачем відзначив тоді він.

ДО РЕЧI

Офіційні ж дані Державної митної служби України поки не підтверджують засилля контрабандних цигарок. Загалом за 8 місяців 2009 року митними органами України попереджено 2083 випадки незаконного переміщення тютюнових виробів, з яких 1828 під час спроб незаконного вивезення за межі території України та лише 255 випадків — під час ввезення в Україну. Митники фіксують навіть зниження кількості фактів контрабанди тютюнових виробів в Україну. З 406 фактів у 2005 році до 255 — у нинішньому.

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: