Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Несвяткові новини до Дня працівника торгівлі

Рівень травматизму в гіпер- і супермаркетах подекуди вищий, ніж у гірничодобувній промисловості
27 липня, 2012 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Останнього дня цього тижня Україна, згідно з календарем, святкуватиме День працівника торгівлі. Однак відповідні урочистості (із привітаннями від Президента і прем’єр-міністра) чомусь відбувалися в Київському торговельно-економічному університеті ще минулої п’ятниці. На урочистостях був і міністр економічного розвитку та торгівлі Петро Порошенко. У своїй вступній промові він сказав багато хорошого про трудівників внутрішньої торгівлі. За даними міністра, зростання товарообігу з початку року становить 15%. При цьому доробок галузі в динаміці ВВП за цей період досяг 228 мільярдів гривень.

Самі ж працівники української торгівлі не дуже прагнуть подяк. Для них набагато важливіше мати належні умови для роботи. Натомість поки що на це можуть лише сподіватися. «Я підприємець із більш ніж п’ятнадцятирічним стажем. Гірших умов, ніж тепер, ніколи не було. Сьогодні дуже дорога електрика: монополісти, умовно кажучи, викручують руки — за кіловат понад гривню платимо. Дуже високі тарифи й за опалення. А які дорогущі ліцензії!? Дозвіл на продаж горілки в маленькому містечку коштує, скажімо, 2000 гривень, як і у великому місті, де значно більше покупців. Але ж це — зовсім різні гроші. Спробуйте їх заробити там, де живе 15 тисяч осіб. І скільки така ліцензія мала б насправді коштувати в містах-мільйонниках? Гадаю, як мінімум десять тисяч. До того ж є група товарів, на яких ми маємо право робити «накрутки» лише 10%. Це хліб, ковбаса, молочні вироби, крупи, молоко, масло, сметана. На хліб, скажімо, відпускна ціна — три гривні, а ми продаємо за 3,30. І з цих 30 копійок мені треба заплатити за електроенергію сім тисяч гривень на місяць. Скільки ж для цього треба продати хліба? А за обігрів маленького магазинчика плачу чотири тисячі гривень. Ми вже більше не можемо! Просто виживаємо. Я кажу своїм працівникам: давайте ще трохи потерпимо. Може, уряд на нас нарешті зверне увагу. Нам дуже важко працювати», — розповіла «Дню» Галина Горбачова з міста Пирятин.

Утім, страждають не лише малі підприємці. У розмові з профспілковими лідерами «День» натрапив на ще одну дуже гостру проблему вітчизняної торгівельної галузі. Зокрема, йдеться про роботу представників транснаціональних торговельних мереж на території України. Виявляється, вони не надто переймаються виконанням українського трудового законодавства. Так, відповідаючи на запитання «Дня», голова профспілки «Трудовий альянс» (української профспілки працівників торгівлі, громадського харчування і послуг. — Авт.) Олександр Міщенко зазначив: «Сьогодні іноземні компанії ставляться до українських працівників не те що без поваги — українців, на мою думку, вони взагалі не вважають людьми. Нам доводиться боротися з такими явищами! Робіть висновок самі: проти найбільших на українському ринку компаній «Ашан» і «Метро» та їхніх керівників ми надіслали звернення до прокуратури. Вони не виконують норм нашого трудового права. Але українські державні органи на наші сигнали не реагують, усе готові їм вибачити лише за те, що залучили до країни інвестиції, — тож їх краще не чіпати. А такі компанії, по суті, — офшори на нашій території. І головне — рівень травматизму в них один із найвищих серед галузей. Наприклад, в «Ашані» він вищий, ніж у гірничодобувній промисловості. Це ненормально. І дивує, що ми не можемо знайти підтримки в держави. Наразі ми намагаємося якось зрушити цю справу через прем’єр-міністра Азарова і ще раз перевірити негативні факти, які вже встановлено судом...»

Перевірити відомості про травматизм у торговельних мережах «Дню», на жаль, не вдалося. У Держслужбі гірського нагляду й промислової безпеки таких відомостей не виявилося, тому що там враховуються лише дані щодо соціально-культурної сфери, куди відноситься й торгівля. Артем Боришполець, керівник відділу соціально-культурної сфери управління цієї служби, що займається столицею й областю, також не зміг назвати «Дню» конкретних даних. «Таке, звісно, можливо, — сказав він, — а може й ні. Статистики в мене немає, але в період ожеледиці травматизм у всіх сферах, де він зазвичай не дуже великий, неабияк зростає».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: