Антимонопольний комітет України провів дослідження ринку мобільного зв’язку і рекомендує операторам мобільного зв’язку погоджувати з абонентами зміни умов надання певних видів послуг, зокрема, умов тарифних планів та додаткових послуг. Відповідне повідомлення учора з’явилось на офіційному веб-порталі відомства
«Антимонопольний комітет України рекомендував операторам мобільного зв’язку вжити заходів з отримання згоди споживачів (абонентів) на зміни умов надання певних видів послуг, зокрема — умов тарифних планів і додаткових послуг... Комітет надав операторам мобільного зв’язку обов’язкові для розгляду рекомендації, про результати яких оператори повинні повідомити в тридцятиденний строк», — йдеться в повідомленні прес-служби АМКУ.
Крім такого в АМКУ зазначають, що останнім часом надходять численні скарги громадян на операторів ринку мобільного зв’язку, зокрема, на три провідні компанії: ПрАТ «Київстар Дж.Ес.Ем.», ПрАТ «МТС УКРАЇНА» та ТОВ «Астеліт».
Відомство провело розслідування, результати якого показали наявність неправомірних дій операторів мобільного зв’язку.
Найпоширенішими порушеннями були: підвищення щоденних і щомісячної абонентських плат; необхідність поповнення рахунку на певну суму як умови для відновлення можливості користуватися всіма послугами; переведення на інший тарифний план без попереднього повідомлення абонентів; підвищення плати за з’єднання; установлення мелодії замість гудка без згоди абонентів і зняття з їхнього рахунку плати за цю послугу.
АМКУ підкреслює, що в обов’язки операторів входить інформування громадян у засобах масової інформації й на своєму сайті про зміни тарифів не пізніше, ніж за сім календарних днів до їх зміни.
«Два оператори укладають із такими абонентами публічні договори, третій — договори приєднання... Згідно із цими договорами, операторам забороняється включати в договір положення, що передбачають отримання й/або сплату споживачем послуг, які він не замовляв, а також положення, що передбачають умови, що ставлять сторони договору в нерівне становище, обмежуючи або погіршуючи тим самим права споживача», — пояснює комітет.
При цьому АМКУ констатує, що фактично споживач не має можливості вплинути на умови, що виставляються операторами.
Комітет зазначає, що три провідних мобільних оператори, стосовно яких є нарікання, займають монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг мобільного стільникового зв’язку протягом 2012 року й 7 місяців 2013 року.
На думку АМКУ, дії вказаних операторів у вигляді інформування абонентів лише про намір змінити умови надання послуг, у тому числі тарифи, без узгодження з діючими абонентами призводять до обмеження інтересів абонентів.
Як відреагували на зауваження та рекомендації АМКУ провідні оператори мобільного зв’язку — в ексклюзивних коментарях «Дню». Ми запитали у представників компаній: 1) Чи збирається оператор дослухатись до рекомендацій АМКУ щодо того, що оператор має погоджувати зміну тарифів з користувачем, а не просто інформувати його, та чи вважаєте ви вказані зауваження слушними? 2) Якщо рекомендації АМКУ буде взято до уваги, то у який спосіб оператор погоджуватиме тарифи з абонентами? А також — 3) У повідомленні прес-служби АМКУ є посилання на низку скарг на діяльність операторів мобільного звязку від користувачів. Чи надходять такі скарги на гарячу лінію операторів? Можете привести статистику? Які скарги є найбільш поширенеми?
КОМЕНТАРІ
Андрій ОСАДЧУК, директор із регуляторно-правового забезпечення «Київстар»:
— Ми поки що не отримали повного тексту рекомендацій АМКУ щодо порядку зміни умов тарифних планів операторів мобільного зв’язку. Як тільки рекомендації буде отримано, ми їх вивчимо і надамо відповідь регулятору протягом встановленого ним терміну для реагування.
Відповідно до статистики звернень, яку повідомляла НКРЗІ, за рік із скаргами до регулятора звернулося близько 250 абонентів Київстар, тобто, це менше 0,001% від абонентськоі бази.
Вікторія РУБАН, начальник відділу зв’язків із громадскістю МТС-Україна:
— Ми ще не отримали зауважень АМКУ. Коли отримаємо текст рекомендацій, зможу прокоментувати ситуацію більш конкретно.
Але в цілому, як вимагає від нас закон та нормальна практика обслуговування абонентів, ми надаємо інформацію про зміну тарифів через усі наявні у нас канали: офіційний сайт, центр обслуговування абонентів, соціальні мережі, застосовуємо систему автоматичного інформування та індивідуальне інформування абонентів, яких ці зміни стосуються.
Із зверненнями абонентів у нас працюють центри обслуговування абонентів. Вони відповідають на будь-які запитання людей, надають додаткову інформацію, роз’яснення, допомагають вирішувати будь-які складнощі, яки виникають у абонентів під час користування послугами, у тому числі й обробляють скарги. Абоненти звертаються до нас із різними питаннями, починаючи від тарифів, фінансових питань, налаштування послуг, нових сервісів, технологій та закінчуючи питаннями, пов’язаними з загубленими або вкраденими телефонами та мобільними шахраями.
Прес-служба Life :):
— Астеліт завжди беззаперечно виконує вимоги діючого законодавства і в обов’язковому порядку повідомляє своїх абонентів про зміни в умовах своїх пропозицій і тарифних планів. Щодо визначених рекомендацій АМКУ і механізму їхньої реалізації, то ми зможемо прокоментувати це лише після того, як отримаємо повний текст рекомендацій від Комітету. Щодо скарг абонентів в наш колл-центр, то їх кількість стабільно падає: за рік воно скоротилося на 22%.