Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ОПИТУВАННЯ «Дня»

17 лютого, 2005 - 00:00

Що краще робити, щоб ефективно наповнювати бюджет: стимулювати підприємців платити податки чи примушувати їх до цього?

Ксенія ЛЯПІНА, президент Спілки приватних підприємців:

— Можна відзначити таку особливість: щойно ставка податку знижується, кількість виплат автоматично збільшується. Тобто я можу однозначно сказати: для того, щоб кількість виплат до бюджету збільшувалася, підприємців треба стимулювати до цього. Природно, якийсь елемент примушення також повинен залишатися, оскільки все одно, якщо б могли, податки ніхто не платив би. Але це вторинний момент, а первинним залишається те, що підприємець повинен чітко усвідомлювати свою вигоду в своєчасній і правильній виплаті податків. І справді, для нього було б набагато простіше не платити десять хабарів у різних місцях, щоб зменшити кількість податків, покладених на нього, ризикуючи опинитися у в’язниці, а піти в податкову й чесно виплатити все державі.

Олексій ПЛОТНИКОВ, професор Інституту світової економіки та міжнародних відносин:

— Безумовно, кращим методом наповнення бюджету є стимулювання підприємств до виплати податків. Примушення — це репресивний метод, який не є нормальним для ринкової економіки. Якщо держава стимулює виплату податків, вона закладає основу партнерських відносин між собою та бізнесом і це приносить позитивні результати. Крім того, має бути жорстке законодавство, і підприємці повинні чітко усвідомлювати, що буде, якщо податки акуратно не виплачуватимуть, до яких штрафних санкцій це призведе. Також не можна нехтувати вагою громадської думки: суспільство повинне засуджувати тих, хто не платить податки.

Сергій ЛЄКАРЬ, заступник голови ДПАУ:

— Головне — створити умови для виплат. Зробити процедури оподаткування якнайбільше прозорими, простими та зрозумілими. Крім того, треба враховувати, які галузі потребують розвитку в кожному регіоні. Навіть можна говорити про те, що можна зменшувати ставки оподаткування, створюючи прообраз єдиного податку. Для погано розвинених галузей, які потребують підтримки, зробити ставку податку мінімальною, для благополучніших вона повинна бути більшою.

Але не підлягає сумніву, що кожен повинен виконувати свої громадянські обов’язки, виплачуючи податки. Якщо йому бракує інформації, податкова її надасть. Стосовно тих, хто ухиляється від виплат, то вони повинні чітко розуміти, чим це для них загрожує.

Валентина ДАНИШЕВСЬКА, директор Центру комерційного права:

— Я вважаю, що стимулювання завжди ефективніше, ніж примушення. Проте певну необхідність останнього я не виключаю. Це має повинне бути ефективне поєднання. З одного боку, підприємцям має бути невигідно порушувати закони, а з іншого — можливе введення примусового стягнення й адміністративної або кримінальної відповідальності за невиконання рішень суду. У деяких країнах винні за неповагу до рішень суду можуть бути арештовані на деякий строк або з них буде стягнуто пристойний штраф. У нашій країні такого немає, що викликає в нас велику стурбованість. Відповідальність може налякати недбайливих платників податків. Крім того, нам непогано було б мати реєстр невиконаних судових рішень, щоб контрагенти перед угодою могли ознайомитися iз законослухняністю партнера. Доступність таких відомостей також стимулюватиме виплату податків. Аналогічну функцію виконає бюро кредитних історій.

Андрій БЛИЗНЮК, директор Національної асоціації розвитку торгівлі та бізнесу:

— Звісна річ, найкраще стимулювати підприємців платити податки. Коли людина щось робить за своїм бажанням, у неї з’являється потреба робити це знову й знову, виникає почуття власної значущості. А примушенням можна добитися лише протидії, бажання йти наперекір. Викликати таке бажання можна створенням відповідних умов розвитку бізнесу. Крім того, важливо зробити так, щоб люди відчували, що вони не просто пішаки, а особистості, здатні щось змінювати. Зараз уряд ввів у свою програму поняття регуляторної політики, що якраз дає можливість підприємцям почуватися не «дійною коровою», придатною лише для сплати податків, а повноцінними гравцями на арені державної політики. Коли людина відчуває себе такою, їй хочеться, щоб держава розвивалася якнайкраще, щоб у неї все було добре, і вона починає повністю виплачувати податки.

Володимир ПУТІЙ, заступник начальника Головного управління з питань підприємництва КМДА:

— Найголовніше, що треба зробити, щоб підприємці платили податки, це дати їм відповідні умови, що дозволяють нормально розвиватися та працювати. Не менш важливe відповідне законодавче й управлінське середовище, що не заважає людям. Причому в поняття «умови» та «середовище» не повинні входити пільги чи адресна допомога — правила повинні бути рівними для всіх, щоб на ринку існували справді сильні гравці. Якщо все буде так, тоді податки виплачуватимуть. Підтвердженням цього може бути ситуація з платниками спрощеного податку, які, отримавши просту прозору схему оподаткування, почали справно платити податки.

Наталія ГУЗЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: