Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ОПИТУВАННЯ «Дня»

Чи реальна сума доходів від приватизації (2,5 млрд. грн.), закладена до бюджету-2000?
23 листопада, 1999 - 00:00

Юрій ГРИШАН, заступник голови Фонду держмайна України:

— Це реально при дотриманні декількох умов. По-перше, досягнення повної згоди між Президентом, урядом і Верховною Радою. Приміром, із приводу внесеного Закону «Про мораторій на приватизацію стратегічних об'єктів». По-друге, створення сприятливого інвестиційного клімату. Я вважаю, що цьому сприятиме державна програма приватизації-2000, розроблена ФДМУ. Днями її буде повторно винесено на розгляд Кабінету Міністрів. Тільки прийняття такої програми здатне забезпечити прозорі умови для інвестиційних проектів.

Якщо цих умов дотримуватися, сума, закладена до бюджету, буде реальною.

Сергій МОСКВІН, народний депутат, голова підкомітету з питань господарського законодавства:

— Все залежатиме від об'єктів, передбачених для приватизації 2000 року. Адже найбільш привабливі об'єкти ще не приватизовано, й їх вартість за певної кон'юнктури може бути дуже високою. Відомо, що один і той самий об'єкт може бути приватизовано й за дуже малу, й за дуже велику суму. На це впливає момент, вибраний для приватизації, покупець, інвестиційні очікування від приватизації та експлуатації.

А взагалі-то, сума доходів від приватизації, що закладається до бюджету, повинна обгрунтовуватися державною програмою приватизації. Її ще не прийняли, а тому не зовсім зрозуміло, звідки взялася ця цифра.

Олександр РЯБЧЕНКО, голова Тимчасової спеціальної комісії з контролю за приватизацією:

— Я думаю, це реально, якщо працювати по- справжньому. Тобто не так, як зараз, коли Кабінет Міністрів виставляє об'єкт на приватизацію, а за два тижні знімає його. Так ми й півтора мільярда не зберемо. Об'єкти для приватизації є, просто уряд ніяк не міг зважитися продати їх. Якщо, нарешті, це станеться, 2,5 млрд. грн. буде зібрано. Переважно це буде зовнішній капітал.

Володимир БАРАБАШ, генеральний директор фірми «Мономах»:

— Думаю, що ця сума нереальна. Хто може її забезпечити? Внутрішній чи зовнішній інвестор? Перший свої гроші зберігає там, звідки поки їх повертати в Україну не збирається. А іноземні інвестори в умовах процвітання корупції в нашій країні тим більше грошей не дадуть. У нас немає нормальної конкуренції в ході приватизації об'єктів, а значить, не може бути високих цін. Ефективно продати об'єкти, що підлягають приватизації, в сьогоднішніх умовах неможливо. Якщо раптом із 1 січня почнеться поліпшення інвестиційного клімату, тоді зібрати таку суму буде потенційно можливо.

Ще треба звернути увагу на такий аспект проблеми. Україна коштує набагато більше названої суми. Але оскільки невідомо, скільки й яких об'єктів планується приватизувати, то виникає сумнів: а чи не вийде, що для отримання названої суми буде «по 5 копійок» продано половину України?

Підготувала Юлія ШАЙДА, «День»
Газета: 
Рубрика: