Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Перед ПДВ не всі рівні

Зернотрейдери невдоволені відшкодуванням податку
16 червня, 2005 - 00:00
НАВІТЬ ВИСОКИЙ УРОЖАЙ ЗЕРНОВИХ НЕ ГАРАНТУЄ СІЛЬГОСПВИРОБНИКАМ ЛЕГКОГО ЖИТТЯ. АДЖЕ ВИРОБЛЕНОЮ ПРОДУКЦІЄЮ ЇМ ПОТРІБНО РОЗРАХУВАТИСЯ ЗА ПАЛЬНО МАСТИЛЬНІ МАТЕРІАЛИ, ТЕХНІКУ, БАНКІВСЬКІ КРЕДИТИ. ДО ТОГО Ж ТРЕЙДЕРИ ОБІЦЯЮТЬ ЗМЕНШИТИ ЗАКУПІВЕЛЬНУ ЦІНУ НА ЗЕРНО / ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Проблема повернення ПДВ і з приходом нової влади, напевно, нікуди не зникла. У вівторок про неї на високих нотах говорили з податківцями зернотрейдери. Як заявив на цій зустрічі генеральний директор Української зернової асоціації Володимир Клименко, цей рік може стати останнім роком українського сільського господарства, і не останню роль у цьому зіграє ПДВ.

Це здається нелогічним, але «ховати» аграрний комплекс Клименко почав після радісної заяви про те, що перспективи на урожай цього року дозволять Україні за підтримки уряду в наступному сезоні стати великим експортером зернових. Із його слів, у нас дуже великі перехідні запаси (близько 6 млн. тонн. — Авт. ). Якщо до цього додати 38 млн. тонн нового врожаю, то виходить 44 млн. тонн зернового запасу, що дозволяє Україні стати яскраво вираженим експортером. Але в України вже є досвід, коли виростивши хороший урожай і маючи можливість запрацювати на експорт, українські селяни залишилися практично ні з чим. Схоже, тепер ситуація може повторитися. Зі слів В. Клименка, прагнучи не залишитися зі збитками, трейдери, будуть змушені зменшити закупівельну вартість зерна приблизно на 148 грн. за тонну. Такий вимушений «дисконт» доведеться встановлювати у зв’язку зі зміцненням курсу гривні, підвищенням тарифів на перевезення залізницею та неповерненням ПДВ. Додатковий ризик для експорту зернових можуть створити мінімальні закупівельні ціни, що встановлюються урядом для виробників. На думку Клименка, «мінімальні закупівельні ціни фактично загальмують експорт, який очікується на рівні 11 млн. тонн». Експерт побоюється, щоб «ми не залишилися зі своїми зерновими». З його слів, конкуренція у світі досить висока, і якщо Україна не розробить нормальних умов для своїх експортерів, «то нашу нішу займуть, і насамперед Росія». Тому УЗА рекомендує уряду дотримуватися законодавства: використати мінімальні закупівельні ціни лише при закупівлі для державного резерву та не застосовувати санкцій до виробників, які продають зернові нижче за рівень, встановлений урядом. Головне — не втручатися в закони ринку. Інакше результати такого держрегулювання матимуть відлуння не лише в агрокомплексі. На думку експертів, постраждати може й банківська система країни. За даними УЗА, сільгоспвиробники залучили 3,5 млрд. гривень кредитів і складності з реалізацією продукції можуть збільшити ризик їхнього неповернення.

Клименко впевнений, що за цих умов порятунком для селян став би повний розрахунок держави за ПДВ із зернотрейдерами. Це дозволило б їм дати виробникам хорошу ціну і до того ж не залишитися зі збитками. Трейдери вимагають розрахуватися з ними до першого липня. Якщо ж держава не зможе цього зробити, то торговці українським зерном виступлять за те, щоб цей вид податку взагалі ліквідувати.

Нагадаємо, що аналогічні пропозиції висувала на початку свого прем’єрства Юлія Тимошенко («я всією душею ненавиджу цей податок»). Але зараз вони, мабуть, не в моді. Як заявив голова ДПАУ Олександр Киреєв, «ми живемо в європейській країні, тягнемося до Європи і тому просто зобов’язані зберегти цей податок, визнаний у Євросоюзі». Відстоюючи ПДВ, Киреєв спростовував обвинувачення в його хронічному неповерненні. За його даними, протягом січня — травня 2005 року податковими органами відшкодовано ПДВ на суму 3,9 млрд. гривень. До того ж зернотрейдерами було відшкодовано 494 млн. гривень, або 12,5% від компенсації в цілому по країні. За даними О. Киреєва, в порівнянні з минулим роком суми відшкодування зросли на 304 мільйони гривень, тоді як від зернотрейдерів в держбюджет надійшло лише 118 мільйонів. Проте за даними Клименка, з загальної суми відшкодування ПДВ зернотрейдерам у 2005 році більше половини припадає на дві компанії, тоді як інші не можуть у повному обсязі отримати компенсацію. Більше того залишки неповерненого ПДВ постійно зростають. Гендиректор УЗА через присутніх на цій зустрічі ЗМІ навіть звернувся з проханням усунути порушення в розстановці сил у галузі до Антимонопольного комітету.

А Киреєв конкретної причини такої дискримінації не назвав, але, судячи з усього, ці компанії користуються авторитетом у податкової й мають репутацію абсолютно чесних. Такий висновок можна зробити зі слів глави ДПАУ, який пояснив затримки з компенсацією ПДВ великою кількістю посередників, яких податковій необхідно перевіряти. При цьому він, правда, пообіцяв, що ДПАУ прискорить процедуру відшкодування ПДВ для зернотрейдерів, які проводять розрахунки через офшорні зони та не вдаються до послуг посередників для оптимізації оподаткування. З його слів, відповідний наказ передбачає автоматичне відшкодування ПДВ стосовно таких торговців із подальшою перевіркою, тоді як інші компанії будуть перевіряти, як мовиться, до того... Киреєв закликав зернотрейдерів працювати за вкороченими схемами, які, на його думку, роблять зерно дешевшим, а також виключають шахрайство й ухилення від сплати податків.

Однак УЗА з цим не погодилася. Як відзначив В. Клименко, зернотрейдери мають право купувати товар у будь-яких компаній, і у посередників також, а тому застосування запропонованої ДПАУ спрощеної процедури є недостатньо обґрунтованою. Його підтримав віце-президент УЗА Сергій Стоянов. Він вказав, що в компаній просто немає часу розглядати кожного продавця окремо — біржа та закони ринку просто не дають такої можливості. Приймати рішення часто доводиться за лічені секунди. До того ж зернотрейдери не мають у своєму розпорядженні такий арсенал засобів спостереження та стеження, як податкова. Як заявив технічний директор асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук, проблема ПДВ — не проблема підприємців, їхнє діло — працювати, дотримуючись законів, а розбиратися з адмініструванням податку повинні органи державної влади.

Капшук також не утримався від песимістичних прогнозів. Він вважає, що «забивати цвяхи у труну сільського господарства» ще рано, а ось експорту — саме час. Якщо ПДВ не відшкодує, то, на його думку, масложирова галузь помре, а українці будуть харчуватися соняшниковою олією навпіл із очищеним машинним мастилом.

Але такі прогнози податкову не злякали. І ніякого конкретного рішення з ПДВ на зустрічі прийнято не було. Якщо не вважати створення спільної робочої групи, якій доручено сформулювати відповідні пропозиції.

Наталія ГУЗЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: