Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Південмаш» відключають від електропостачання

Це загрожує призупиненням робіт за зарубіжними космічними контрактами
28 липня, 2015 - 11:54
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Як повідомив помічник генерального директора Володимир Ткаченко, в даний час із чотирьох ліній, по яких електрика надходила на завод, знеструмлені три. «Електрика надходить лише в деякі виробничі та побутові приміщення», — уточнив він. За словами В.Ткаченка, борг за електрику почав швидко зростати з кінця 2013 року і на даний момент досяг понад 200 мільйонів гривень, у зв’язку з чим компанія з поставок енергії — ДТЕК «Дніпрообленерго» — обмежила постачання електроенергії.

Нагадаємо, по фінансовому стану заводу «Південмаш» боляче ударив розрив співпраці з Російською Федерацією через відомі події в Криму та на Донбасі. «Понад 80 відсотків прибутків нашому підприємству приносили російські контракти з виготовлення ракети-носія «Зеніт» для проектів «Морський старт» і «Наземний старт», конверсійного проекту запусків ракети «Дніпро», замовлень за Федеральною космічною програмою. Ще близько 20 відсотків прибутку забезпечують замовлення західних партнерів — з виготовлення першого рівня американської ракети «Антарес» та європейського проекту «Вега». «Антарес» після аварії переоснащується іншим двигуном, тому ми поки чекаємо документацію від КБ «Південне», щоб внести відповідні зміни до виготовлення двох виробів. Залишається  в дії європейський проект «Вега» — ми відвантажили їм сьомий і восьмий двигуни», — говорить В.Ткаченко. Це скромне замовлення забезпечує перспективу, воно дало надію українським ракетникам на розширення співпраці з Європейським космічним агентством. «Ми раді, що воно є, хоча нас це не рятує», — сказав В.Ткаченко. Тепер і тут можуть виникнути проблеми.

Як пояснюють у компанії з поставок енергії — ДТЕК «Дніпрообленерго», вони були змушені частково обмежити постачання електроенергії крупному споживачеві —  «Південному машинобудівному заводу ім. Макарова». У повідомленні ДТЕК пояснюється, що  рівень розрахунків даного підприємства 2015 року за спожиту електроенергію склав всього 13%.

Тим часом, як пояснюють енергетики «Південмашу», відключення електрики може призвести до тяжких наслідків. Від ПМЗ електрику отримують інші підприємства та побутові споживачі. Єдиний трансформатор може зупинитися від перевантаження, а полагодити його буде нікому — фахівці звільнилися. Найгірше, що може статися — не охолоджуватимуться сховища компонентів ракетного палива. У літню спеку в них може початися безповоротна реакція з викидом токсичної пари. З приводу ситуації, що склалася на «Південмаші», висловили заклопотаність в уряді. Віце-прем’єр Валерій Вощевський доручив відповідальним держорганам не допустити зупинки роботи провідного підприємства космічної галузі. Зокрема, Міністерство енергетики та вугільної промисловості, Міністерство екології та природних ресурсів і Державного космічного агентства України повинні невідкладно вжити заходів, щоб не допустити відключення електропостачання на ГП ПО ПМЗ у Дніпропетровську.

Політолог Андрій Золотарьов вважає, що ситуація, що склалася, з ПМЗ ім. Макарова є ганебною для України як космічної держави, і без системних змін зрушити з мертвої точки її неможливо. «Ситуація з «Південмашем» запрограмована самою системою. Кожен президент насамперед їде до Дніпропетровська, бродить серед ракет, йому розповідають про потенційні можливості, але реально нічого не міняється. В умовах тієї політики, яка сьогодні проводиться у державі, космічна галузь приречена», — заявив А.Золотарьов.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: 
Рубрика: